Sponzorováno

Řapíkatý celer a zdraví – jaké má účinky a co obsahuje? 4.9/5 (52)

Celer je velmi dobrým zdrojem minerálů, jako je vápník, hořčík, fosfor, draslík a sodík.

Celer je velmi dobrým zdrojem minerálů, jako je vápník, hořčík, fosfor, draslík a sodík.

Řapíkatý celer (nebo někdo mu říká stonkový celer), latinsky Apium graveolens var. Dulce, je druh celeru z rodiny miříkovitých (Apiaceae). Pochází z mírného středomořského podnebí (Evropa, Afrika a Asie) a je široce pěstován jako koření, bylina i jako zelenina v Evropě, Střední a Severní Americe, Japonsku, severní Africe, Číně a Indii.

Jedná se o dvouletou rostlinu, která se obvykle pěstuje jako roční rostlina.

Nutriční hodnota řapíkatého celeru

Živiny obsažené v tomto celeru obsahují vitamíny B1, B2, B3, B5, B6, B9, folát, cholin a vitamín C. Celer je také velmi dobrým zdrojem minerálů, jako je vápník, hořčík, fosfor, draslík a sodík.

100 g celeru obsahuje například:

  • 11 mg hořčíku,
  • 263 mg draslíku,
  • 0,104 mg manganu,
  • 40 mg vápníku,
  • 0,13 mg zinku,
  • 0,2 mg železa,
  • 24 mg fosforu,
  • 81 mg sodíku.

Zdravotní přínosy řapíkatého celeru

Řapíkatý celer je nabitý antioxidanty, minerály a vitamíny, jako je vitamín C, vitamín K, kyselina listová, draslík a vitamin B6. Má také protizánětlivé vlastnosti, které zlepšují krevní tlak, hladinu cholesterolu a zabraňují srdečním onemocněním. Přítomnost vody v řapíkatém celeru zase zabraňuje dehydrataci organizmu. A konečně zlepšuje také stav pokožky, jater a kognitivního zdraví.

Rozeberme si některé přínosy řapíkatého celeru pro naše zdraví o něco více.

1. Řapíkatý celer a krevní tlak

Řapíkatý celer snižuje krevní tlak. Celer obsahuje organické chemické sloučeniny, jako jsou ftalidy, které pomáhají snižovat úroveň stresových hormonů v krvi. Umožňuje rozšíření krevních cév, které poskytují větší prostor k proudění krve, což pomáhá snížit tlak. Sníží tedy zátěž na kardiovaskulární systém, snižuje tak riziko mrtvice, srdečních chorob a aterosklerózy.

2. Snižuje hladinu cholesterolu

Pravidelný příjem řapíkatého celeru pomáhá snížit hladinu špatného cholesterolu. Přítomnost již zmíněných ftalidů zvyšuje sekreci žlučových šťáv, které pomáhají snížit hladinu cholesterolu. Obecně zlepšuje zdraví srdce. A konečně vláknina v celeru pomáhá eliminovat cholesterol ve formě pozitivního vlivu na střeva a trávící systém celkově.

3. Má antiseptický účinek

Celerová semena mají diuretické vlastnosti, které pomáhají vyvolat pocit k močení a eradikaci (eliminaci) kyseliny močové. Celer pomáhá při problémech s ledvinami, poruchách močového měchýře a cystitidě. Také zabraňuje infekci močových cest.

4. Zmírňuje kloubní problémy

Pomáhá také lidem s revmatismem, artritidou a dnou. Má protizánětlivé vlastnosti, které snižují bolest a otok kolem kloubů. Vylučuje krystaly kyseliny močové, které vedou k nepohodlí v kloubech. Zlepšuje regenerační procesy v zanícených kloubech.

5. Působí proti rakovině

Řapíkatý celer obsahuje složky proti rakovině, jako jsou flavonoidy, ftalidy a polyacetyleny, které eliminují karcinogeny. Obsahuje také kumariny, které podporují aktivitu bílých krvinek, ty pak pomáhají bojovat proti rakovině. Antioxidační složky eliminují volné radikály z těla, které mohou vést ke vzniku rakoviny.

Sponzorováno

6. Zlepší vám imunitu

Protože celer je výborný zdroj vitamínu C, zlepšuje imunitní systém. A jak je známo, pravidelná konzumace vitaminu C pomáhá snižovat šance chytnutí běžné rýmy nebo chřipky + také zabraňuje různým onemocněním. Vitamin C také zabraňuje poškození způsobenému volnými radikály. Je to prostě takový supervitamín.

7. Pomáhá při astmatu

Řapíkatý celer má také protizánětlivé vlastnosti, které snižují zánětlivé stavy, jako je třeba astma.

8. Zlepšuje kardiovaskulární zdraví

Velké množství vlákniny, vitamínu C a organických chemikálií, které se nacházejí v řapíkatém celeru, významně zlepšuje vaše kardiovaskulární zdraví.

9. Má diuretický účinek

Celer obsahuje draslík a sodík v dostatečném množství – to napomáhá vyrovnávat množství tekutin v těle. Draslík funguje jako vazodilatátor (látka rozšiřující cévy) a také snižuje krevní tlak.

10. Úleva od migrénové bolesti hlavy

Kumariny v celeru pomáhají ulevit od migrénových bolestí hlavy. Výzkum ukazuje, že migréna je způsobena potlačením uvolňování oxidu dusnatého v mozku.

11. Super při hubnutí

Řapíkatý celer se skvěle hodí do jídelníčku při hubnutí. Vzhledem k vysokému obsahu vitamínu K, C, B2, dietní vlákniny a nízkému množství kalorií je super pro dietní jídelníček.

12. Pro vyčištění zubů

Žvýkání kousku stonku celeru po jídle pomáhá vyčistit ústa a zuby. Budete mít v ústech moc příjemně.

Zajímavost: Kompletně všechny části celeru mohou být nějak spotřebovány.

Použití řapíkatého celeru

  • Řapíkatý celer se používá v tradiční orientální medicíně za účelem léčby hypertenze, protože obsahuje ftalidové sloučeniny, které působí jako sedativa a také snižují krevní tlak.
  • Extrakt z celeru pomáhá odstraňovat toxiny ze těla.
  • Masáž se směsí extraktu z celeru, mandlového nebo slunečnicového oleje pomáhá ulevit od dny v prstech nebo nohou a artritických kloubech.
  • Tinktura z celeru se používá jako diuretikum k léčbě močových poruch a hypertenze.
  • Kořeny se používají k léčbě mírné úzkosti a ztráty chuti k jídlu, kašle, únavy a poranění.
  • Listy celeru se používají v lidové medicíně k léčbě revmatismu a dny.
  • Celer se používá v lidovém lékařství k léčbě onemocnění ledvin, revmatismu a tvorby kamenů.
  • Ve starověku byl používán k léčbě zdravotních onemocnění, jako je nachlazení, trávení, chřipka a zadržování vody.
  • Předpokládá se, že konzumace celeru může zlepšit vysoký krevní tlak.

Pár menších upozornění

  • Celer může ve výjimečných situacích vést k alergickým reakcím, které mohou vést k fatálnímu anafylaktickému šoku.
  • Celer také zvyšuje krvácení, když se používá v léčebných množstvích. Takže lidé s poruchou krvácení by neměli jíst mnoho celeru.
  • Lidé s nízkým krevním tlakem by se měli vyvarovat velké konzumace řapíkatého celeru.
  • Těhotné ženy by se měly vyhýbat semínkům celeru, protože mohou způsobit krvácení dělohy, svalové kontrakce v děloze, které mohou způsobit potrat.
  • Lidé alergičtí na pyl břízy mohou někdy mít alergické reakce na semena celeru.

A co vy a celer? Vycházíte spolu? Máte ho rádi? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

Co si dále o celeru přečíst?

VIDEO: Řapíkatý celer – Roman Paulus – Kulinářská Akademie Lidl

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva