Aplikace kontaktních čoček – jak na to? 4.86/5 (14)

Sponzorováno

Aplikace kontaktních čoček - jak na to?Kontaktní čočky jsou přiloženy bezprostředně na povrch oka a mohou při nesprávném výběru nebo používání oko poškodit. Aby k tomu nedocházelo, musí každé aplikaci předcházet podrobné vyšetření na nákladných a přesných přístrojích, se kterými musí zacházet pouze v oboru vzdělaní specialisté. Jen ti jsou na základě svého vzdělání a zkušeností schopni zhodnotit stav oka a vhodnost používání konkrétního typu kontaktní čočky.

Jaké jsou základní povinnosti kontaktologa při aplikaci kontaktních čoček?

 • Podat základní informace o kontaktních čočkách, nabídnout vhodné typy, možnosti režimu nošení;
 • Anamnéza (shrnutí, za jakým účelem chce klient kontaktní čočky nosit, co klient očekává od jejich nošení, kde a jak budou kontaktní čočky nošeny, onemocnění oční i celková, onemocnění v rodině, užívané léky, prodělané operace);
 • Vyšetření předního segmentu oka na přístrojích;
 • Stanovení refrakce;
 • Výběr vhodné kontaktní čočky;
 • Aplikace kontaktní čočky na oko (nasazení, kontrola vizu, vyšetření na přístrojích, procházka 10 – 15 minut);
 • Zácvik v nasazování a vyjímání kontaktních čoček;
 • Zácvik v péči o kontaktní čočky;
 • Vysvětlení zásad bezpečného nošení a rizik při jejich nedodržování;
 • Poučení o následné kontrole.

Aplikace probíhá pohovorem se zákazníkem. Jeho součástí je anamnéza, která se zaměřuje na rodinná onemocnění, např. glaukom, degenerace rohovky, sítnice. Dále se kontaktolog ptá na operace, úrazy, záněty, užívané léky a onemocnění (např. alergie), které mohou ovlivňovat kvalitu slzného filmu.

Vyšetření začíná stanovením zrakové ostrosti bez korekce a s optimální brýlovou korekcí.

Dále se posuzuje přední segment oka vyšetřením na přístrojích – tedy stav víček, jejich tonus, pohyblivost, postavení, šíře oční štěrbiny, frekvence mrkání, stav okrajů víček a řas. Spojivku a rohovku vyšetřuje kontaktolog na štěrbinové lampě. Pokud nalezne pingueculu, névus či jiné afekce, které by mohla kontaktní čočka dráždit, čočku neaplikuje.

Oční lékař vybere dioptrie na základě optimální korekce.

Pro zjištění korekce se vyšetřením předního segmentu oka keratometrií nebo videokeratografií změří průměr rohovky, vertikální šíře oční štěrbiny a velikost zornice. Tyto hodnoty se vynesou do monogramu, podle kterého je kontaktní čočka objednána.

Účelem je výběr kontaktní čočky, která umožňuje čisté, stabilní přiložení a nulovou refrakci. Po provedení výše uvedených měření se kontaktní čočka vybírá ze zkušebního setu a ponechá se na rohovce 15 – 20 minut. U korneální čočky je tento čas nezbytný, protože počáteční podráždění rohovky, spojené se slzením, snižuje zrakovou ostrost. Měkká kontaktní čočka se musí ohřát na teplotu rohovky, což může být spojeno s krátkodobou dehydratací.

Sponzorováno

Součástí aplikace kontaktní čočky je vyšetření její polohy na oku pomocí štěrbinové lampy. Po nasazení kontaktní čočky na rohovku se sleduje pozice, pohyby na rohovce (kontaktní čočka by neměla nalehnout na rohovku těsně), vztah mezi zadní plochou kontaktní čočky a přední plochou rohovky – důležité je, aby bylo zakřivení zadní plochy kontaktní čočky stejné jako rohovky. Kontaktní čočka musí být na oku vycentrována. Aplikátor se zaměří také na kvalitu slzného filmu, a proto vás požádá o mrkání, aby bylo možné vyloučit špatně nasazenou kontaktní čočku.

Dále se hodnotí okraje kontaktní čočky a podle nich se určí, zda se jedná o kontaktní čočku vůči oku plochou či strmou. Na štěrbinové lampě vidí aplikátor také případnou kompresi spojivkových cév. Pokud pozice kontaktní čočky, její pohyblivost nebo zadní plocha rohovky nesplňují dříve uvedená kritéria, jsou použity zkušební kontaktní čočky jiných parametrů a vyšetření je nutné opakovat.

Když se dosáhne splnění požadovaných kritérií, je zvolena odpovídající síla optické mohutnosti – na nomogramu nebo počítači. Pro výpočet optické mohutnosti kontaktní čočky je nutné přihlédnout k typu refrakční vady klienta.

Pokud je kontaktní čočka správně na oku vycentrována i po cca 15 minutách a nečiní klientovi potíže, můžeme si objednat definitivní kontaktní čočky. Je třeba zjistit, zda klient užívá brýle trvale a jak se mění jeho oční vada. Velmi důležitá je motivace a prostředí, ve kterém se bude s kontaktními čočkami pohybovat. Aplikátor nabídne klientovi různé druhy kontaktních čoček dle doby nošení a cenových relací, vhodné pro daný účel. Dnes se již mohou pořizovat i barevné kontaktní čočky, které vám dopřejí příjemné reakce z vašeho okolí.

Poté bychom si měli nacvičit před aplikátorem nasazování a snímání kontaktních čoček. Dále by měl aplikátor klientovi vysvětlit manipulaci s kontaktními čočkami v souvislosti s hygienickou péčí – způsob čištění a uložení do pouzdra, vhodnou dezinfekci, způsob adaptace a režim nošení dle zvoleného typu kontaktních čoček. Je třeba zákazníka také poučit o rizicích a komplikacích, zejména v kterých případech je nutné navštívit očního lékaře – např. při zčervenání oka, bolestech, mlhavém vidění, irizaci.

Nakonec by měl aplikátor vyzvat klienta k plánovanému prvnímu kontrolnímu vyšetření, které je zpravidla po 14 dnech od aplikace, další kontrola by měla následovat za 1/2 roku. U dětí je vhodná dřívější kontrola.

Co si o kontaktních čočkách ještě přečíst?

VIDEO: Nasazování kontaktních čoček

VIDEO: Aplikace kontaktních čoček

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva