Sponzorováno

Lilek (baklažán) a zdraví – jak vám pomůže? Jaké má účinky? 4.81/5 (27)

  • Lilek (Solanum melongena), často označovaný jako baklažán, je výživná zelenina, která má mnoho zdravotních přínosů. Je bohatý na vitamíny, minerály a antioxidanty, a navíc má nízký obsah kalorií.
  • Lilek obsahuje flavonoidy, zejména nasunin, což je silný antioxidant nacházející se v jeho slupce. Antioxidanty pomáhají chránit buňky před poškozením volnými radikály a snižují riziko chronických onemocnění, jako jsou srdeční choroby a rakovina.
  • Lilek obsahuje vlákninu, draslík, vitamín C a vitamín B6, což jsou látky, které podporují zdraví srdce. Vláknina pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi, a tím snižuje riziko srdečních onemocnění.
  • Díky vysokému obsahu vlákniny lilek podporuje zdraví trávicího traktu a pravidelný pohyb střev. To může pomoci předcházet zácpě a udržet zdravou střevní mikroflóru.

Lilek a zdraví - jak vám pomůže? Jaké má účinky?Tento tmavěfialový plod je mezi zeleninou nepřehlédnutelný a docela úspěšně u nás zdomácněl. Jeho domovinou je Indie a Čína, ale daří a mu i v českých zahrádkách.

Lilek = Dosyta a bez přibrání

Lilek je ideální pokrm při hubnutí. Obsahuje hodně vlákniny a upraven na mnoho způsobů ho můžete pojídat v podstatě bez omezení. Zejména proto, že ho tvoří až z 90% voda. Nenachází se v něm žádný tuk a 100 gramů lilku má pouze 35 kcal. Je také výborným zdrojem draslíku a v tomto směru předčí i zelí. Cenný je i pro značné množství kyseliny listové, která podporuje v těle tvorbu hormonů. Obsahuje celou řadu dalších minerálů a prvků, jako je železo, hořčík, zinek a mangan. V arabských zemích je dokonce považován za afrodiziakum.

Syrový, vařený nebo pečený?

Syrový určitě ne. Stejně jako jeho příbuzné nezralá rajče či plody bramboru obsahuje toxický solanin. Tepelně upravený – pečený, vařený nebo grilovaný – vás svou nezaměnitelnou a lahodnou chutí překvapí. Pozor však při smažení. Lilek dokáže do sebe nasát velké množství oleje a s hubnutím je konec. Před přípravou se ho doporučuje posolit a po pár minutách otřít orosený povrch. Odstraní se tak jeho hořká příchuť. I proto je lepší vybírat plody mladé, s lesklou a hladkou slupkou. Lilek před úpravou není nutné loupat, právě pod slupkou je nejvíce cenných látek. Pokud nemá tmavá a velká jadérka, také se jich netřeba zbavovat. Dlouhodobé skladování nevydrží, týden v chladničce je maximum.

Rovnou ze zahrady

Lilek roste pomalu, proto je třeba jej předpěstovat. Semínka sázíme již v únoru do vlhkého substrátu, do hloubky asi 1 cm. Samozřejmě v bytě nebo ve skleníku – rostlinka potřebuje teplo kolem 20 stupňů. Zacházíme s ní stejně jako s rajčaty. Na záhon ji přesadíme až v květnu po zmrzlých mužích – Pankrác, Servác, Bonifác. Pokud nemáte zahradu, nezoufejte. Lilku se daří i v nádobách a při dostatečné zálivce máte šanci na bohatou úrodu. První plody dozrávají začátkem srpna. Mají sytou tmavou až černou barvu. V poslední době lze v obchodech najít i lilky jiné barvy, například růžové, proužkované či dokonce bílé a také tzv. baby lilky.

Lilek čistí játra

I když se v realitě lilek řadí i v obchodech mezi zeleninu, ve skutečnosti patří mezi ovoce. Abyste dokázali využít jeho plný účinek, máte ho konzumovat spolu se slupkou. Když ho správně upravíte, nebude vám dělat problém sníst ji. Důležité je lilek před vařením vždy rozkrájet a posolit, aby se tzv. zapotil. Vodu pak vysajte papírovým kapesníkem, čímž z něj ztratí veškerá nepříjemná hořkost.

Pojďme se nyní podívat na minerálové a vitamínové složení. Z nich lilek obsahuje měď, vápník, mangan, draslík, síru a vitamíny B a C. Také je bohatým zdrojem vláknin. Nejen díky tomuto složení je vynikající na očistu jater a následně i celkově celého organismu. V tomto bodě však dochází mezi odborníky k rozkolu.

Sponzorováno

Jedna strana tvrdí, že je nutné pít čerstvou šťávu z něj, což pomůže mnohem lépe než v uvařeném stavu. Druhá strana však apeluje na to, že neupravený obsahuje jed solanin, který se nemůže užívat ani v omezeném množství. Naše rada zní, že kdyby šlo skutečně o tak velké nebezpečí, dávno by na něj vyznavači surové šťávy doplatili. Pokud ji však chcete užívat, jednoznačně jen v omezeném množství a nepodávejte ji malým dětem.

Skvělý na srdce a jako prevence rakoviny

Lilek je vynikající při problémech s močením a při tvorbě ledvinových kamenů. Ty totiž postupně rozbíjí a navíc má i močopudné účinky, takže pročišťuje tento orgán. Stejně vynikající vliv má však i na srdce a kardiovaskulární systém. Jíst byste ho měli dokonce i při problémech s pamětí. Příznivě ovlivňuje mozkové buňky a zlepšuje vaši kondici.

Co je vynikající zpráva, díky svým vlastnostem působí jako účinná prevence proti onkologickým onemocněním. Upravuje i hladinu krevního tlaku. A když máte problémy se zácpou, má také při ní mírně prohánějící účinky. Dobrý je i při svalové horečce a posílení svalové hmoty. V létě nabízí tělu dostatečnou hydrataci a velmi dobře působí i na pokožku.

Lilek je dobrý pomocník při hubnutí

Ani při těchto účincích však jeho působení nekončí. Nyní zabloudíme do jeho spojitosti s trávením. Můžete ho použít při problémech se zpracováním stravy, kdy nahrazuje umělé náhrady v podobě volně prodejných léků. Pokud vás bolí žlučník a nefunguje vám dobře vylučování žluči, také byste měli pravidelně jíst lilek.

I díky tomu snižuje hladinu cholesterolu v krvi, čímž výrazně pomáhá i srdci. Zároveň upravuje i výskyt cukru v krvi, dá se použít při počátečních náznacích cukrovky. Co ženy však potěší úplně nejvíc, lilek v sobě neobsahuje ani gram tuku a je vynikající při jakékoliv dietě.

Skvěle působí na úbytek hmotnosti, dobře vás zasytí a díky nízkému počtu kalorií neublíží vaší linii. Je přitom úplně jedno, jestli ho upečete, ugrilujete nebo uvaříte v polévce. Vyhýbat byste se měli smažení nejen kvůli tomu, že je nejméně zdravé, ale lilek zároveň při něm ztrácí nejvíce vitamínů a minerálů.

Díky vysokému obsahu vlákniny a nízkému obsahu kalorií je lilek skvělou volbou pro ty, kteří se snaží zhubnout. Vláknina podporuje pocit sytosti, což pomáhá omezit přejídání.

Podpora zdraví mozku

Nasunin, antioxidant obsažený ve slupce lilku, chrání lipidy v mozkových buňkách před poškozením. To může přispět k ochraně mozku před degenerativními chorobami, jako je Alzheimerova nemoc.

Protizánětlivé účinky

Lilek obsahuje fytonutrienty, které mají protizánětlivé vlastnosti. Tyto látky mohou pomoci zmírnit záněty v těle, což je důležité pro lidi s chronickými zánětlivými onemocněními, jako jsou artritida nebo srdeční choroby.

Boj proti rakovině

Některé studie ukazují, že nasunin a další antioxidanty v lilku mohou pomoci chránit buňky před poškozením DNA, což může hrát roli v prevenci vzniku rakoviny.

Jednoduše, rychle, chutně – recept s lilkem

Tento jednoduchý recept zvládne i začátečník! Lilek osmahneme, nebo opečeme nasucho v troubě. Pak ho nadrobno nakrájíme a smícháme se stejně na drobno nakrájenou cibulí. Směs doplníme citronovou šťávou a olivovým olejem. Podle chuti opepříme, osolíme a přidáme sladkou papriku. Kdo má rád ostré, může dodat kousek chilli papričky. Důkladně promícháme. Podáváme s chlebem, bagetou, topinkami.

Pozor na ekzém

Ne vždy však musí toto ovoce být pro nás pomocí. Opatrné bychom měli být zejména v tom případě, pokud trpíme ekzémem, protože tehdy se může pokožka více zanítit a zhoršit stav. Nereaguje tak na něj každý ekzematik, musíte proto na to přijít postupným zjišťováním. Stejně se nemusí snést s některými alergiemi, když budete cítit nepříjemné štípání na jazyku. Dokonce pokud máte revma, také nemusíte mít po zkonzumování lilku příjemné pocity a bolest se může zhoršit.

Počet negativních případů je oproti obrovské pomoci, kterou dělá, téměř mizivý. Vždy je proto vhodné pomalu se přesvědčit, zda vám opravdu nedělá dobře a až poté jej zcela vyřadit z jídelníčku.

VIDEO: Lilek a jak ho zpracovat

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Lilek (baklažán) a zdraví – jak vám pomůže? Jaké má účinky?”

    1. Daniela napsal:

      zdravím, já jsem si udělal z lilku super lasagne, mrkněte na recept tady:

      http://www.lasagne.cz/lilkove-lasagne/

      Lilek je prostě na vaření super!

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva