Obsah článku
Brynza je vhodná i pro lidi, trpící intolerancí laktózy. Ale i když vám mléko neškodí, vyberte si raději tu opravdovou! Při hledání kvalitních českých a slovenských potravin pro své děti byste rozhodně neměli opomenout brynzu. Je úžasně zdravá, lehce stravitelná, obsahuje hodně bílkovin, přírodních probiotických látek a nezanedbatelné množství vápníku a fosforu. Má antioxidační účinky, odbourává špatný cholesterol, podporuje imunitní systém a funguje i jako prevence alergických onemocnění.
Dětem z pasterizovaného mléka
Možná vás ani nenapadlo, že připravovat dobroty z brynzy můžete již prckům od jednoho roku. „To však platí pouze v případě brynzy vyrobené z tepelně upraveného, tedy pasterizovaného mléka. Brynza z nepasterizovaného mléka může obsahovat mikroorganismy, které dokáží dítěti v případě slabšího imunitního systému způsobit pořádně zdravotní problémy,“ říká dětská lékařka MUDr. Josefa Jurigová.
„Protože imunitní systém malých dětí ještě není dostatečně zralý, neumí si se zárodky bakterií poradit. Proto by se mohlo stát, že brynza z nepasterizovaného mléka způsobí přenos infekce. Pasterizací se však tyto choroboplodné zárodky zničí.“
Slova pediatričky potvrzuje i RNDr. Ján Kresák, CSc., ze slovenské firmy vyrábějící brynzu, sýry a máslo na Liptově. „Při dojení a při manipulaci se syrovým mlékem existuje reálné riziko kontaminace nežádoucími až nebezpečnými mikroorganismy. Ohřevem syrového mléka na určitou teplotu se mikroflóra v něm deaktivuje, takže konzument není ohrožen škodlivými mikroorganismy. Navíc se pasterizací zpomalí i proces znehodnocení potraviny,“ vysvětluje. Pasterizace má tedy za úkol čerstvě nadojené mléko zbavit patogenů. Ale horší je, že zlikviduje i užitečné bakterie a mnoho dalších cenných látek, například enzymů a různých biologicky aktivních látek.
„I brynza vyrobená z pasterizovaného mléka však dodává do trávicí soustavy člověka živé mikroorganismy, protože po deaktivací původní rizikové mikroflóry se do mléka znovu přidají všechny mikroorganismy, které dělají brynzu brynzou. Pasterizace neznehodnocuje její spotřebitelské vlastnosti, nejsou žádné rozdíly v nutričním složení, rozdíly v chuti jsou bezvýznamné a nejsou prioritně způsobeny pasterizací,“ tvrdí odborník. Pro příznivce „eko“ a „bio“ jsou však přírodní sýry, ke kterým patří i brynza, vyrobené ze syrového mléka přitažlivé.
„Riziko jejich kontaminace nebezpečnými mikroorganismy je mnohotisícnásobně vyšší oproti sýrům z pasterizovaného mléka. Proto se vyrábějí zpravidla v malých specializovaných sýrárnách, pod velmi přísným dohledem,“ vysvětluje doktor Kresák.
Sponzorováno
Bez probiotik
Další pojem, se kterým se na obalu brynzy v běžných obchodech setkáte, je termizace. „Termizovaná brynza je taková, která se před balením ohřeje na přibližně 70 stupňů Celsia. Inaktivuje se jí mikroflóra, čímž se prodlužuje její trvanlivost bez použití konzervačních látek. Termizovaná brynza neobsahuje žádné živé mikroorganismy, tedy ani probiotické, obsah nutričních složek však zůstává zachován,“ ozřejmuje RNDr. Kresák.
Nejlépe koupíte na Slovensku
Brynza je přírodní sýr vyráběný z ovčího a kravského hrudkového sýra. Podle slovenského potravinového kodexu se za brynzu může označit výrobek, ve kterém je obsah ovčí složky minimálně 50 procent, vyrábějí se však i 100procentní ovčí výrobky. „Takovou brynzu gurmáni nepochybně ocení, ale je bohužel dražší než směsná, protože ovčí mléko má vyšší cenu,“ konstatuje odborník.
Kromě naší brynzy jsou však v obchodech i výrobky dovezené z Polska, Česka či z Maďarska, kde neexistují žádné předpisy a jako „brynza“ mohou být označeny také produkty v podstatě bez ovčího mléka. „I proto raději upřednostněte slovenského výrobce brynzy, kde by měla být záruka minimálního polovičního podílu ovčí složky.“ Všímejte si také obsah soli v brynze.
„Příliš vysoký může svědčit o tom, že výrobce nemá pořádně zvládnutou provozní hygienu a solí se snaží potlačit rozvoj nežádoucí mikroflóry. Daný problém může naznačovat obsah soli kolem tří procent. Kromě toho si brynzu můžete vybírat podle vůně a chuti, které se mohou pohybovat od jemné kyselomléčných přes výrazně ovčí, pikantnější až po silně kvasinkovou, chlévskou, cizorodou. Textura také může být hladká nebo hrudkovitá, sypká či mazlavá,“ popisuje Ján Kresák.
Nejlepší je letní brynza
Nejchutnější je brynza vyráběná začátkem léta, i proto se jí říkává májová nebo letní. „Tráva na horách, na níž se pasou ovce a krávy, je svěží a šťavnatá. A znát to i na mléku, které zvířata produkují, a pak i na brynze. V tomto čase má opravdu příjemnou vůni a chuť,“ říká slovenský výrobce brynzy. Pokud má vaše dítě více než rok, nejlepší je dát mu ochutnat brynzu právě v toto období!
„Vzhledem k její specifickou chuť si děti musí na ni zvyknout. Rodičům doporučuji začít s jejím podáváním ve formě různých ochucených pomazánek,“ radí MUDr. Jurigová. „Konzumovat brynzu vyrobenou s podílem kravského mléka však nedoporučuji, pokud je u dítěte potvrzena alergie na kravskou bílkovinu,“ upozorňuje na závěr pediatrička.
Na zdraví
Benefity brynzy dle doktorky: „Bakterie brynzy mají klíčový význam z hlediska zrání a regulace imunitního systému a prevence alergických onemocnění. Na stavbu vlastních buněk využívají cholesterol a více způsoby ho zneškodňují. Spektrum přítomných mastných kyselin v tuku optimalizuje poměr dobrého HDL a špatného LDL cholesterolu. Hladinu špatného cholesterolu v krvi tím snižuje. Bakterie brynzy mají i antioxidační účinky, když vychytávají reaktivní formy kyslíku poškozující důležité struktury buněk, což může vést ke vzniku různých degenerativních onemocnění včetně Alzheimerovy choroby.“
VIDEO: Výroba ovčího sýru
Sponzorováno
Zdroj obrázku: cs.wikipedia.org
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Přečtěte si také naše další články
[…] že probiotické kultury se nacházejí v přirozené formě například v nepasterizované brynze, acidofilním mléce, jogurtech nebo kysaném zelí, případně ve výživových doplňcích, […]
[…] brynza, čokoláda, konzervy, mražené pokrmy, příliš kořeněná a solené jídla, pepř a ostré […]
JE MOŽNOST POSLAT BRYNZU PŘÍMO ZE SLOVENSKA POTŘEBUJI NĚJAKOU ADRESU NA SLOVENSKU KDE BY MI JI POSLALI TA V ČECHÁCH JE TAKOVÝ LEPŠÍ TVAROH KDO JEDNOU OCHUTNÁ NA SLOVENSKU JINOU UŽ NECHCE DÍKY