Sponzorováno

5 faktorů, které ovlivňují kvalitu spánku 4.7/5 (10)

Pamatujte: Nedílnou součástí zdravého spánku je kvalitní matrace.

Pamatujte: Nedílnou součástí zdravého spánku je kvalitní matrace.

Kvalita spánku zásadně ovlivňuje vaše psychické i fyzické zdraví. Dokonce do té míry, že si bez řádné regenerace během noci můžete výrazně zkrátit délku života. Ale co přesně určuje kvalitu spánku? Seznamte se s 5 faktory, na které je dobré si dávat pozor.

Denní režim

Vypěstujte svému tělu Pavlovův reflex a usněte, jakmile ulehnete na lože. Že to nejde? Omyl. Organismus skutečně lze spolehlivě naučit, kdy se má vypnout a zase zapnout. Klíčem ke zdravému spánku je pravidelnost a vypozorování, kolik hodin spánku si vaše tělo žádá. Ideální doba se u dospělého člověka pohybuje kolem 7 hodin, ale tato hodnota se může lišit dle vašich individuálních potřeb. Jakmile zjistíte nezbytné množství prosněných hodin, zvolte si čas, kdy začnete chodit každý den spát a vstávat. Nedoporučuje se s tímto časem manipulovat o více než 1 hodinu. Delší prodleva by mohla režim organismu narušit a vy byste své tělo museli znovu učit, kdy přichází čas odpočinku.

Sponzorováno

Pohyb

Jakmile přijmete přesně daný denní režim za svůj, přestanete se probouzet v průběhu noci, vymizí dlouhé převalování před usnutím a budete do nového dne vstupovat svěží, odpočatí. Kromě pravidelné hodiny můžete zařadit mezi své večerní rituály také meditaci či jógu, s jejich pomocí se zklidníte. Taková cvičení začnou působit jako spouštěč klidového režimu a proces usínání opět o něco urychlí.

Matrace

Nedílnou součástí zdravého spánku je kvalitní matrace. Pokud dlouhodobě spíte na lůžku, které vašim zádům neposkytuje dostatečnou podporu a neumožňuje vám zaujmout přirozenou pohodlnou polohu bez dlouhého převalování, je čas ji vyměnit. Správnou matraci vybírejte ideálně za pomoci odborníků, kteří zohlední vaše osobní preference, věk, fyzickou kondici i proporce vašeho těla.

Prostředí

Abyste docílili kvalitního spánku, spěte v dobře vyvětrané a zatemněné místnosti. Světlo narušuje produkci hormonu melatoninu, jenž řídí rytmus den-noc, a tak může docházet k poruchám spánku. Teplota v místnosti by se měla pohybovat kolem 18°C. Rovněž se vyvarujte spaní v jedné místnosti s elektronickými zařízeními jako počítač, televize či mobilní telefon.

Stravovací návyky

Sponzorováno

Vaši noční regeneraci může negativně ovlivnit jídlo a pití, jemuž před ulehnutím holdujete. Máte-li problémy se spánkem, vyřaďte večer ze svého jídelníčku těžká jídla, nápoje s obsahem alkoholu či kofeinu. Ideální není ani slazené pití. Vsaďte raději na čistou vodu, čaje s meduňkou či bylinné směsi určené ke zklidnění.

A co si o kvalitním spánku ještě přečíst?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva