Čím nahradit mouku s lepkem? Tipy nejen pro celiatiky 4.85/5 (13)

Čím nahradit mouku s lepkem? Tipy nejen pro celiatikyNa koláčích a zákuscích si můžete pochutnat, i když se musíte vyhýbat pšeničné mouce. Nové suroviny vám přinesou i nové chuťové zážitky! V obchodech sice už najdete bezlepkové směsi na pečení, ale vyplatí se mít doma i správnou mouku či prášek do pečiva. Tak budete moci upéct cokoliv a kdykoliv. A nikdo ani nezjistí, že váš koláč je bezlepkový – bude totiž stejně chutný, jako každý jiný. Co byste si měli sehnat?

Kokosová mouka

Kokosová mouka je prostě absolutní zázrak bezlepkových receptů. Není to v podstatě nic jiného, než surový umletý kokos. A ta nejúžasnější věc je, že vlastně ani nechutná jako kokos. Vůní a chutí připomíná vanilku či piškoty, a přesto, že obsahuje téměř žádné sacharidy, ale hodně vlákniny. Díky tomu dokáže nasát i hodně tekutin.

Kokosová mouka obsahuje 5-6g vlákniny ve dvou lžících a jen 1,5 g tuku na dvě polévkové lžíce, v tomto množství vám dodá i 3,5 g bílkovin. Taková výživná hodnota vylepší každý recept. Krása kokosové mouky je v tom, že jí musíte dát méně, než běžné mouky. Obecně platí, že 1/4 šálku kokosové mouky odpovídá jednomu hrnku hladké mouky. Díky této mouce bude vaše pečení zdravé, nadýchané a lehké.

Mandlová mouka

Mandlová mouka je jednou z nejoblíbenějších surovin všech bezlepkových pekařů. Vyrábí se z mletých mandlí a obsahuje jiné látky než kokosová mouka. Mandlová mouka je bohatá na tuky, což propůjčuje koláčem lahodnou oříškovou chuť. To je mezi bezlepkovými moukami jedinečné.
Mandlovou mouku můžete použít ve většině bezlepkových receptů a je velmi cenově dostupná Mnoho receptů obsahuje kombinaci mandlové a kokosové mouky pro co nejlepší výsledek. Mandlová mouka vytvoří těžší, hutnější těsto, kokosová zas lehčí.

Quinoová mouka

Tato mouka více chutná po ořechách, nebo vanilce. Je to skvělá náhrada ovesné mouky pro „bezlepkáče“. Používá se do kukuřičného chleba, palačinek nebo perníků. Tekutiny pohltí stejně jako celozrnná mouka, ale neobsahuje lepek. Můžete použít stejný poměr, jak jste zvyklí. Používat můžete i quinoové vločky, které vytvoří stejný efekt, jako ovesné, nebo jejich rozemlít na kuchyňském robotu na mouku. Víte co je to quinoa?

Konopná mouka

Tato mouka je také bez lepku. Navíc obsahuje hodně minerálů, vitamínů i bílkovin. Více si o konopné mouce přečtěte zde.

Bezlepkové vločky

Bezlepkové vločky by měly být v každé spíži. Naštěstí se už dají nalézt i u nás. Nejlepší jsou ty celozrnné, které jsou vhodnou surovinou do palačinek, koblih, vaflí, sušenek a ovesné kaše. Bezlepkové vločky jsou jemné, ale na dlouhou dobu zasytí. Použijte je namísto jakékoliv mouky, a úspěchy v pečení máte zaručeny.

Bezlepkový prášek do pečiva

Při pečení bezlepkových dobrot používejte bezlepkový prášek do pečiva.

Bezlepkové extrakty

Vanilka, káva, máta peprná a mandle. Extrakty posouvají chuť koláčů do vyšších sfér. Dokonale imitují aroma potřebné potraviny. Mohou změnit nevýrazné recepty na pochoutky. A stačí malá kapka. Na zcela novou úroveň a chuť stačí kapička. Vždy se ale ujistěte, že etiketa extraktu má označení bezlepkových potravin.

Kakaový prášek

Kakaový prášek je přirozeně bezlepkový. Holandské kakao mají chuť tmavé čokolády, koláče doplní o bohatou přirozenou chuť. Mnoho receptů, které nezahrnují mouku, doporučuje použít kakao, protože se chová stejně jako mouka. Rozdíl poznáte jen díky lahodné čokoládové chuti, která vám při prvním kousku koláče exploduje v ústech.

TIP: Podívejte se na další zdravé náhrady klasické bílé mouky

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva