Sponzorováno

Může jablečný ocet pomoci při zácpě? Jak se dá použít? 4.64/5 (14)

Pomůže vám jablečný ocet při zácpě?

Pomůže vám jablečný ocet při zácpě?

Téměř každého občas trápí zácpa. Pokud v poslední době navštěvujete toaletu méně často než obvykle, nebo je obtížné vyloučit stolici, může to být právě zácpa. Po několika dnech bez vylučování se vaše stolice zpevňuje a nepohybuje se v trávicím systému jako obvykle. To přesně je zácpa.

Existuje několik domácích prostředků, které mohou být použity k řešení zácpy. Někteří lidé tvrdí, že pití nebo namáčení v jablečném octě může pomoci léčit tyto trávicí problémy.

Používání jablečného octa k vyřešení zácpy

Jablečný ocet je ocet vyrobený z fermentované jablečné šťávy. Je to populární domácí metoda léčba pro celou řadu problémů. Třeba na akné a podobně. Lidé tak tento ocet používají i na zácpu. Nicméně je potřeba říci, neexistuje žádný vědecký výzkum na podporu tvrzení, že jablečný ocet může zmírnit zácpu.

Lidé, kteří podporují jablečný ocet jako léčbu zácpy, často tvrdí, že:

  • působí jako přirozené přírodní projímadlo
  • obsahuje pektin, vlákninu rozpustnou ve vodě, které vám pomůže zlepšit celkové trávení
  • obsahuje kyselinu jablečnou a kyselinu octovou

Jablečný ocet také obsahuje malé množství hořčíku, minerálu, který pomáhá podporovat pravidelné pohyby střev.

Neexistují však žádné oficiální doporučení pro použití jablečného octu jako léčby. Někteří lidé doporučují konzumovat směs jablečného octu, medu a vody dvakrát denně na prázdný žaludek.

Co říká výzkum

Výhody jablečného octa pro úlevu od zácpy nebyly ve výzkumu prokázány, to je potřeba říct. V důsledku toho neexistují žádné oficiální doporučení pro jeho použití jako léčby. Přestože se jablečný ocet považuje za potravinu, stále je důležité ho konzumovat opatrně, pokud jde o jeho léčebné účely. Určitě si promluvte se svým lékařem před použitím jablečného octa k léčbě zácpy nebo jiných zdravotních stavů.

Existují určité důkazy, že jablečný ocet může interagovat s určitými léky. Jestliže užíváte některý z následujících léků, poraďte se se svým lékařem před konzumací tohoto octa:

  • digoxin
  • inzulín
  • léky na cukrovku
  • diuretika

Někteří rodiče začleňují jablečný ocet dokonce do stravy svých dětí nebo ho přidávají do koupelové vody. Před užíváním jablečného octa u dítěte si však promluvte s lékařem svého dítěte.

Co říkají lidé a babské rady

Mnoho lidí si jablečný ocet na zácpu velmi chválí. Někteří lidé věří, že jablečný ocet má tento účinek, protože obsahuje velké množství pektinu, což je rozpustná vláknina. A právě nedostatek vlákniny je běžnou příčinou zácpy.

Kyselost octa může také působit jako přírodní projímadlo – tato kyselost vede ke zlepšení trávení lidí.

Sponzorováno

Jak používat jablečný ocet za zácpu?

Vzhledem k tomu, že existuje velmi omezený klinický výzkum na podporu použití jablečného octa jako léčby zácpy, neexistují žádné pokyny týkající se dávkování. Mnoho lidí, kteří používají jablečný ocet na zácpu, pije pravidelně malé množství tohoto octa.

Někteří zastánci jablečného octa naznačují, že se mísí lžíci octa s šálkem teplé vody a pijí tuto směs 2-3x denně, aby se jim zmírnila zácpa. Někdy přidají ještě med.

Možné vedlejší účinky jablečného octa

Konzumace malého množství jablečného octa je pravděpodobně pro většinu lidí bezpečné, ale můžete se setkat s některými vedlejšími účinky. Některé z častých nežádoucích účinků jsou následující:

Časté močení

Jablečný ocet může způsobit častější močení. Promluvte si s lékařem dříve, než ho budete pít, zvláště pokud užíváte diuretika, jako je chlorothiazid, lasix, nebo jiné léky.

Žaludeční nevolnost

Pití jablečného octa může způsobit, že budete mít mírné bolesti žaludku. Zředěním nebo konzumováním jídla může pomoci předejít těmto vedlejším účinkům.

Nízká hladina draslíku

Pravidelná konzumace jablečného octa může ovlivnit hladiny různých minerálů, a to zejména draslíku. Zvažte proto denní užívání multivitaminů a konzumujte potraviny bohaté na draslík, jako jsou třeba banány.

Poškození zubů

Jablečný ocet je kyselý nápoj. A stejně jako jakýkoli jiný kyselý nápoj, může i tento ocet poškozovat zubní sklovinu nebo dráždit vaše ústa. Aby se zabránilo problémům se zuby a ústy:

  • zřeďte jablečný ocet vodou
  • pijte tuto směs přes slámku
  • po vypití si vypláchněte ústa

Snížená hustota kostí

Pravidelné užívání jablečného octa může snížit hustotu kostí. Pokud máte osteoporózu nebo máte vysoké riziko jejího vývoje, poraďte se s lékařem dříve, než začnete užívat tento ocet.

Kožní problémy

Pití jablečného octa může u některých lidí vést k akné a zčervenání kůže.

Bolení hlavy

Někteří lidé také hlásili bolesti hlavy po pití tohoto octa. Ale je to spíše výjimečné.

Alergie

Pokud pocítíte svědění, rýmu nebo jiné příznaky po pití jablečného octa, můžete na něj být alergičtí. Přestaňte ho užít a oznamte své příznaky lékaři.

Sponzorováno

Pokud však trpíte chronickou zácpou nebo zácpou trvající více než např. týden, měli byste navštívit svého lékaře.

Co dále si přečíst o jablečném octu?

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva