Sponzorováno

Jak použít aloe vera na popáleniny od slunce? 4.86/5 (7)

  • Aloe vera je vlastně takový chladivý gel může pomoci uklidnit spálenou pokožku, ale nemůže vyléčit popáleniny.
  • Existuje značné množství výzkumů, které ukazují, že čirý gel, který vyplňuje silné listy rostliny aloe vera, může být použit jako pomoc při hojení spálenin od slunce.
  • Několik starších studií prokázalo, že aloe vera je prospěšná při hojení popálenin prvního až druhého stupně, což vlastně jsou mírné až středně těžké spáleniny od slunce.
  • Sloučenina v aloe zvaná aloin je zodpovědná za protizánětlivé účinky rostliny. Aloe vera může také pomoci hydratovat pokožku a zabránit loupání, které někdy nastává po spálení pokožky sluncem.

Existuje značné množství výzkumů, které ukazují, že čirý gel, který vyplňuje silné listy rostliny aloe vera, může být použit jako pomoc při hojení spálenin od slunce.

Existuje značné množství výzkumů, které ukazují, že čirý gel, který vyplňuje silné listy rostliny aloe vera, může být použit jako pomoc při hojení spálenin od slunce.

Všichni známe, že pocit spáleniny od slunce opravdu pálí a bolí. Vaše pokožka zčervená či zrůžoví a zahřeje se na dotek, a dokonce i převlékání vás přiměje říkat „Au!“.

Existuje spousta způsobů, jak zmírnit spáleniny, ale jednou z běžných možností, po které můžete sáhnout, je gel z aloe vera. Gel, který přirozeně pochází z rostliny aloe, je mnohými lidmi doporučován k použití na spáleniny od slunce.

I když aloe vera má určité uklidňující vlastnosti, ani tato látka nestačí k úplnému ošetření pokožky spálené sluncem.

Zde rozebereme to, co víme o aloe vera a co byste měli vědět, než ji použijete na spáleniny od slunce, a také jak předcházet budoucím popáleninám.

Pomáhá aloe vera na spáleniny od slunce?

Svým způsobem ano. Ale skromná rostlina není žádný zázrak.

„Aloe nezabraňuje spálení sluncem a v mnoha studiích se také ukázalo, že není o moc účinnější při léčbě spálení od slunce než placebo,“ řekl mi dermatolog.

Takže i když je tento gel na spáleninách dobrý, není to lék na spáleniny od slunce (ani vhodná náhrada za opalovací krém). Ale i tak existuje důvod, proč se k němu mnoho lidí obrací – má chladivé vlastnosti, které efektivně pomáhají zmírnit bolest při spálení sluncem.

Jinými slovy, aloe vera může být uklidňujícím partnerem, díky kterému bude vaše spálení méně bolestivé. Ale rychleji spálení sluncem nezmizí.

Má používání aloe vera nějaké výhody?

Ano. Zdá se, že aloe má protizánětlivé, antioxidační a ochranné vlastnosti pokožky, což může být důvod, proč je často doporučováno při spálení sluncem. Fyzikální vlastnosti aloe mohou také působit uklidňujícím dojmem na kůži.

I když je ještě třeba provést další výzkum, jedna studie zjistila, že aloe vera má hydratační a protizánětlivé vlastnosti, které mohou zklidnit pokožku a mohou dokonce pomoci zabránit intenzivnímu loupání kůže.

Ideálním lékem na vyléčení spáleniny od slunce je čas, ale gel z aloe vera může pomoci udržet spálenou oblast méně podrážděnou, zatímco se hojí.

Je bezpečné užívat aloe vera?

Pokud jde o vaši pokožku, pravděpodobně není dobrý nápad plácnout na ni cokoli, chtě nechtě. Možná se tedy ptáte, zda je aloe vera bezpečnou možností léčby spálené pokožky sluncem.

„Celkově lze aloe vera považovat za bezpečnou,“ ujišťuje dermatolog. Ale zároveň varuje, že špatná reakce na aloe vera je i tak možná (ale není častá).

„Příležitostně se u lidí může vyvinout alergická nebo dráždivá dermatitida na produkty z aloe, ale tato míra v obecné populaci je nízká,“ poznamenává dermatolog. Pokud pociťujete po použití aloe vera svědění nebo vidíte vyrážku tvořící se přímo po použití aloe, můžete mít špatnou reakci.

Jaký druh aloe vera používat na pleť?

Ať už je to z vaší místní drogerie nebo přímo z listu rostliny, je docela snadné získat gelovou látku z rostlinky Aloe Vera. Je ale nějaký zdroj lepší než ostatní?

Nejlepší způsob, jak se rozhodnout, je založen na tom, co je k dispozici, na ceně a pohodlí. Jak zpracované krémy z aloe, tak aloe z celé rostliny budou mít pravděpodobně podobné uklidňující účinky na pokožku.

Sponzorováno

Možná byste si použití aloe měli dvakrát rozmyslet, pokud jste v minulosti měli špatnou reakci. A nezapomeňte pečlivě číst štítky všech produktů zakoupených v obchodě, pokud máte nějaké alergie, abyste zkontrolovali všechny přísady.

Jak aplikovat aloe vera na spáleniny od slunce

Aplikace jakéhokoli druhu aloe vera je poměrně jednoduchá – stačí přidat vrstvu gelu na postiženou oblast kdykoliv během dne. Někteří zastánci aloe vera také doporučují udržovat aloe vera vychlazenou, aby dodali více uklidňující, chladivý efekt.

Rostlinka Aloe vera

Aloe vera má nejen mnoho vlastností, ale je to také pokojová rostlina nenáročná na údržbu. Stačí mít doma rostlinu aloe a použít trochu gelu z jednoho z jejích špičatých listů. Čistý gel z Aloe Vera můžete extrahovat tak, že odříznete kousek listu, rozříznete ho napůl a gel zevnitř rozetřete na postiženou oblast pokožky. Opakujte podle potřeby během dne.

Gel zakoupený v obchodě

Nemáte doma rostlinku Aloe vera? Bez obav. Gel z aloe vera snadno najdete v obchodech nebo na internetu online. Zkuste se poohlédnout po čistém nebo 100% gelu z aloe vera, abyste se vyhnuli jakýmkoli složkám, které by mohly dráždit vaši pokožku. Naneste vrstvu gelu na popálenou oblast a opakujte podle potřeby.

Pleťová voda (Lotion)

Výhody aloe vera můžete získat také prostřednictvím pleťové vody. To může být dobrá volba, pokud chcete něco pro každodenní použití. Ale používání pleťové vody zvyšuje vaše riziko, že najdete produkt s přidanými vůněmi nebo chemickými přísadami. To a skutečnost, že nedávná studie zjistila, že 70% aloe vera lotion není tak prospěšné proti spálení od slunce, jako čistý gel z aloe vera, vám může naznačit, že gel je lepší.

Nejlepší způsob, jak zabránit spálení sluncem

Možná se teď ptáte: „No, pokud aloe vera opravdu neléčí spáleniny od slunce, existují věci, které ano?“ Odpověď už možná znáte.

V zásadě je nejlepším způsobem, jak ošetřit spáleniny od slunce, vrátit se v čase a namazat se více opalovacím krémem. Vzhledem k tomu, že to není možné, využijte čas, kdy čekáte na zahojení spáleniny od slunce, k nákupu silnějšího opalovacího krému, který použijete při dalším dnu na pláži.

Nejlepší způsob, jak léčit spáleniny od slunce, je jim předcházet. Používání SPF s vhodnou silou je důležité. Používejte alespoň 30 SPF pro každodenní použití a 50 SPF nebo více pro intenzivní sluneční záření, jako je to, co je na pláži. A nezapomeňte krém každé dvě hodiny znovu použít.

Navíc nemusí být na škodu investovat do oblečení na ochranu proti slunci nebo dokonce do plážového slunečníku, aby byla další bariéra proti slunečním paprskům.

Kromě aloe vera existuje několik dalších způsobů, jak minimalizovat podráždění způsobené spálením, například:

  • Studená sprcha
  • Pití hodně vody
  • Noste volné oblečení, které pomáhá dané oblasti dýchat
  • Vyhněte se intenzivnímu slunečnímu záření a dopřejte své pokožce čas na zahojení

Klíčový je čas – musíte nechat kůži zahojit se.

Sponzorováno

Zkoušeli jste aloe vera na popáleniny od slunce? Jak pomohla? Napište nám do komentářů.

A dále si o aloe vera přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva