Sponzorováno

Pórnatka kokosová (Poria) a její účinky na zdraví – na co je dobrá tato houba? 4.87/5 (30)

Pórnatka kokosová může pomoci například v boji proti Alzheimerově nemoci.

Pórnatka kokosová může pomoci například v boji proti Alzheimerově nemoci.

Pórnatka kokosová (Poria) je typ houby, který se už dlouho používá v tradiční čínské medicíně. Je to tedy něco jako forma alternativní medicíny (méně známá léčivá houba) pocházející z Číny. Poria sama o sobě obsahuje několik látek, o kterých se předpokládá, že podporují zdraví, včetně polysacharidů (typ sacharidů, které působí na imunitní funkce) a triterpenoidů (třída sloučenin s antioxidačními účinky).

Pórnatka kokosová je ve skutečnosti bílá houba, která roste na dřevě, zejména na kořeni japonské červené borovice. Je bez zápachu, mírně elastická a měkká na dotyk. Tato bylina je obecně rozřezávána na kusy podélně, vysušena a poté použita v léčivých přípravcích. Hlavními chemickými složkami porie jsou triterpenoidy, polysacharidy, ergosterol, kyselina kaprylová, kyselina undekanoová, kyselina laurová, kyselina dodekenová, kyselina palmitová, dodekanoát, kaprylát a další prvky.

Jiné názvy porie jsou Tuckahoe, indický chléb nebo Fu-Ling v čínštině.

Použití pórnatky kokosové pro zdraví

V tradiční čínské medicíně Poria pomáhá při léčbě následujících zdravotních problémů:

 • Alzheimerova choroba
 • úzkost
 • kašel
 • diabetes
 • průjem
 • únava
 • vysoký cholesterol
 • nespavost
 • stres
 • tinnitus

Dále se traduje, že Poria zlepšuje paměť, stimuluje imunitní systém a chrání před rakovinou.

Přibližně 10% léčivých přípravků v lékopise Čínské lidové republiky z roku 2000 obsahuje porii (fu-ling).

Poria a její benefity pro zdraví

Po tisíce let se pórnatka používala v tradičních čínských a japonských lécích. Lidé si ji oblíbili pro její diuretické, sedativní a tonické účinky. Přestože jen málo vědeckých studií zkoumalo zdravotní účinky porie, některé předběžné výzkumy ukazují, že může chránit před určitými zdravotními problémy. Zde je resumé z dostupných studií o porii a jejích možných přínosech:

1) Imunitní systém

Poria může přispět k podpoře imunitní funkce, podle zprávy z roku 2011 zveřejněné v magazínu Planta Medica. Spolu s objevením významných důkazů o tom, že poria může pomoci při boji se zánětem, autoři zprávy zjistili, že polysacharidy nacházející se v porii mohou přispět k posílení imunitní odpovědi.

2) Alzheimerova choroba

Předběžný výzkum ukazuje, že Pórnatka kokosová může pomoci v boji proti Alzheimerově nemoci. Ve studii z roku 2009 zveřejněné v německém časopise Die Pharmazie testy na krysích buňkách ukázaly, že pórnatka může inhibovat vývoj Alzheimerovy choroby tím, že efektivně snižuje oxidační stres. Autoři této studie také zjistili, že Pórnatka kokosová může pomoci chránit mozek před toxickými účinky beta-amyloidu (látky, která tvoří senilní plaky na mozku spojené s Alzheimerovou chorobou).

Sponzorováno

3) Diabetes

Triterpeny nalezené v pórnatce mohou být účinné v boji proti cukrovce, uvádí se ve studii z roku 2011. Při testování u myší s diabetem zjistili autoři studie, že léčba triterpeny z pórnatky pomohla regulovat hladinu cukru v krvi těchto zvířat a léčit inzulínovou rezistenci. Stejné účinky se předpokládají i u lidí.

4) Rakovina

Několik studií na lidských buňkách naznačuje, že pórnatka může mít protinádorové vlastnosti a může napomáhat potírání některých forem rakoviny (včetně rakoviny pankreatu a rakoviny prsu). Nicméně je příliš brzy na to tvrdit, zda užívání pórnatky může pomoci při prevenci rakoviny.

Pórnatka a možné vedlejší účinky

Vzhledem k nedostatku studií testujících účinky pórnatky u lidí je jen málo známo o bezpečnosti dlouhodobého nebo pravidelného používání této houby.

Alternativy

Některé další druhy léčivých hub nabízejí také řadu zdravotních přínosů. Například houby jako Lesklokorka lesklá, maitake a cordyceps mohou pomoci stimulovat imunitní systém.

Použití Porie pro vaše zdraví

Sponzorováno

Vzhledem k omezenému výzkumu je příliš brzy na to doporučit porii jako léčbu jakéhokoli stavu. Pokud uvažujete o použití pórnatky pro jakýkoli zdravotní účel, nezapomeňte nejdříve konzultovat vše se svým lékařem. Studie na zvířatech naznačují potenciální použití jako imunomodulátor a protizánětlivé látky při léčbě rakoviny a diabetu, nicméně chybí klinické studie na lidech. Poria je používána v čínské medicíně již po desetiletí díky svým léčivým vlastnostem.

Další fakta o pórnatce kokosové

 • Studie ukázaly, že jedním z hlavních výhod porie je to, že má protirakovinné vlastnosti. I proto je široce používána v čínské medicíně k léčbě maligních nádorů. Dále poria stimuluje imunitní systém a inhibuje růst a proliferaci různých nádorů. Poria také pomáhá zvýšit pozitivní účinky léčby rakoviny, jako je záření a chemoterapie, a zároveň vyvrací některé z jejich vedlejších účinků.
 • Kožní onemocnění, jako je psoriáza, lze také ošetřit porií. Má silné protizánětlivé vlastnosti, které jsou přínosné pro osoby trpící psoriázou.
 • Použití porie při různých ošetřeních kůže je dobře známé zejména u čínských žen. Tato houba se používá při místních aplikacích k vyživování a zvlhčení pokožky + eliminuje problémy jako pupínky, akné, mastnou pleť, vrásky a tmavé skvrny. Díky svým protizánětlivým vlastnostem je porie běžně užívána v řadě kosmetických přípravků pro podporu krásy a mladistvosti./
 • Poria pomáhá zvyšovat močení a snižuje akumulaci tekutin v těle. Proto je to dobrá léčba pro močové problémy a edém.
 • Poria je také dobře známá tím, že pomáhá při problémech souvisejících s trávicí systémem, jako je průjem, zácpa, acidita a další gastrointestinální problémy. Podporuje vypouštění trávicích tekutin a pomáhá lépe trávit a přenášet potravu v gastrointestinálním traktu.
 • Poria se doporučuje pro udržení dobrého zdravotního stavu jater, sleziny a ledvin a prevenci příznaků spojených s nesprávným fungováním některého z těchto orgánů.
 • V čínské medicíně se porie podává pacientům, kteří trpí problémy, jako je nespavost, neklid, vyčerpání, nervová úzkost, duševní napětí a dalšími problémy související se spánkem.
 • Poria je také přirozená (alternativní) léčba pro onemocnění ledvin. Pomáhá předcházet a zastavovat tvorbu protilátek v ledvinách, které mohou vést k selhání ledvin.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva