Vzdušné neboli respirační alergie – jak na ně? 4.89/5 (9)

Sponzorováno

Respirační alergie jsou nepříjemné.

Respirační alergie jsou nepříjemné.

Lidé trpící tímto typem alergie mají velmi ztíženou pozici – alergeny, na které reagují, jsou totiž neustále v jejich nejbližším okolí.

Mezi hlavní alergeny zde počítáme:

 • pyl
 • prach
 • roztoče
 • houby a plísně
 • zvířata

Alergie na pyl

Způsobuje ji přecitlivělost na bílkoviny, obsažené v pylu. Jelikož je pyl roznášen větrem, je pro alergiky důležitá tzv. pylová sezóna, rozdělená do tří období (časné jaro s převažujícím pylem dřevin, druhá polovina jara a začátek léta s pylem trav a obilnin a období vrcholného léta a podzimu s převahou bylinného pylu). K dispozici bývá alergikům pylový kalendář i pravidelná pylová zpravodajství, která přinášejí aktuální informace o stavu pylu v ovzduší.

Alergie na prach a roztoče

Z hlediska prachu je pro alergika nejvíce alergenů obsaženo v bytovém prachu. Tvoří ho totiž směs částeček textilií, zvířecích chlupů, baktérií, plísní, rozpadlých tělíček hmyzu a roztočů. Alergie na prach bývá úzce spojena s alergií na roztoče. Roztoči jsou drobní členovci, pouhým okem neviditelní (jejich velikost se pohybuje okolo jedné třetiny milimetru). Živí se lidskými lupy a kožním odpadem z lidského těla. V jednom gramu prachu z matrace a lůžkovin jich žije až 15 tisíc.

TIP: Jak si ulevit od alergií přírodně?

Co dělat pro bezprašný a bezroztočový byt?

Sponzorováno

 • Zrušte všechny „lapače“ prachu: koberce, závěsy, čalouněný nábytek, plyšové doplňky (včetně hraček), tlusté plédy, kožešiny
 • Používejte syntetické materiály: v lůžku molitan, polyester, dutá vlákna, na pokrývky a závěsy umělá vlákna
 • Vysávejte často za použití kvalitního vysavače – nejen podlahy, ale také lůžkoviny

Alergie na houby a plísně

Mají je na svědomí zejména tzv. „vláknité“ plísně, které při růstu produkují spory, šířící se vzduchem. Tyto spory mohou vyvolat alergie dýchacích cest –rýmu a astma. Nejčastěji se vyskytují ve vrcholném létě a v období teplého podzimu. Alergici by si zejména měli dávat pozor na domácí plísně – ať již vznikající po průniku vody na stěnách, nebo plísní tvořících se na potravinách nebo květinách.

Jak se vyhnout plísním?

 • Větrat
 • Pravidelně kontrolovat prostředí, ve kterém se pohybujíNedotýkat se pytlů s odpadkyVyřešit vlhkost v prostředí (prosakování vody, vzlínání vlhkosti)

Alergie na zvířata

Nejagresivnější ze zvířecích alergenů jsou kočičí alergeny, alergie na zvířata však může zahrnovat i psy, ptáky, koně, hovězí dobytek či hlodavce). Alergeny se objevují ve zvířecích slinách, moči, kožním mazu, kožních šupinách nebo úlomcích srsti, krevním séru, výměšcích a v peří. Mnohdy nemusí k alergické reakci dojít přímo v přítomnosti zvířete – stačí kontakt s člověkem v roli přenašeče.

Jak se chránit při alergii na zvířata? V tomto případě vstupují do hry emoce, neboť je těžké zbavit se domácího mazlíčka, který neúmyslně alergii provokuje. Pokud je to možné, pomůže pravidelné koupání zvířete (minimálně 1 x týdně), zamezení jeho přístupu do ložnice, v případě kocourů jejich kastrace.

Co dalšího si o alergii přečíst?

VIDEO: ALERGENOVÁ IMUNOTERAPIE

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva