Sponzorováno

Ovesné koupele a jejich zdravotní výhody – na co jsou dobré? 4.79/5 (47)

Ovesná koupel je pro pokožku super.

Ovesná koupel je pro pokožku super.

Pokud si myslíte, že ovesné vločky jsou vhodné jen na snídani, vyvedeme vás možná z omylu. Už od starověku je oves uznávána jako léčebná pomůcka pro řadu kožních problémů. Když se ovesné vločky přidají do teplé lázně, tak vločky mohou moc pěkně pleť uklidnit a léčit vše od ekzému až po nepříjemné svědění pokožky. Pokud vás nikdy nenapadlo, že do vaší vodní lázně dáte ovesné vločky, a považujete to za plýtvání zdravou snídaní, zde je 7 důvodů, proč byste to přesto měli udělat.

Proč si tedy udělat ovesnou koupel?

1. Pro léčbu suché a svědící pokožky

Legenda říká, že se Kleopatra koupala ve vodě s olivovým olejem a mlékem. Ve skutečnosti byli staří Egypťané mezi prvními lidmi, kteří rozpoznali uklidňující účinek ovesných vloček na pokožku. Vlastně už od těchto dob jsou ovesné koupele velmi doporučovány pro osoby s různými onemocněními kůže. Ale je s podivem, že až v červnu 2003 oficiálně schválila americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) koloidní ovesné vločky jako účinnou a bezpečnou složku pro léčbu kožních onemocnění, jako je ekzém, dermatitida a různé vyrážky. Koloidní ovesné vločky prostě jen odkazují na oves, byly jemně rozemlety a poté suspendovány v kapalině nebo gelu. Takže vidíte, ovesné koupele jsou super na suchou a svědivou pokožku.

2. Polyfenoly v ovesných vločkách zklidňují podrážděnou pokožku

Výzkum poukazuje na polyfenoly nazývané avenanthramidy – skupina antioxidantů nacházející se hlavně v ovesných vločkách – pro jejich schopnost potlačit svědění a podráždění pokožky. Studie z University v Bostonu zjistila, že avenanthramidy vykazují silné protizánětlivé, antiproliferační a anti-svědící účinky. Polyfenoly mohou poskytnout dodatečnou ochranu před ischemickou chorobou srdeční, rakovinou tlustého střeva a podrážděním kůže.

Je více než pravděpodobné, že jste už někdy viděli krém na bázi ovesných vloček, či třeba výrobky do lázní, které obsahují koloidní ovesné vločky. Oves totiž obsahuje molekuly, které mají gelu podobnou strukturu v kombinaci s vlhkostí. Dermatologové často doporučují pacientům s ekzémem, psoriázou a jinými kožními chorobami tělové koupele z ovesných vloček. Ale nepotřebujete drahé krémy nebo koupelové výrobky. Sáček ovesných vloček je opravdu vše, co potřebujete.

3. Zklidňuje atopickou dermatitidu a ekzém

Lokální kortikosteroidy jsou léčbou první linie pro ekzém a používají se již po desetiletí k léčbě různých zánětlivých stavů kůže. Při dlouhodobé aplikaci však mohou lokální kortikosteroidy vyvolat nežádoucí vedlejší účinky, naznačují to některé výzkumy. Některé z nich mohou být:

  • Tenčení pokožky
  • Strie
  • Trhání pokožky
  • Zvětšené krevní cévy

Ovesné vločky jsou neuvěřitelně hojivé a mohou dokonce pomoci omezit potřebu lokálních kortikosteroidů s vysokou účinností. Studie společnosti Johnson & Johnson zjistila, že koloidní ovesné vločky jsou bezpečné, účinné a spotřebitelé neuvedli žádné alergie (445 820 prodaných výrobků během tříletého období).

4. Super na suchou pokožku

Ovesné vločky mohou pomoci zmírnit běžné kožní problémy, jako je suchá pokožka. Oves přináší ochrannou vrstvu na povrch pokožky, což pomáhá udržet její přirozenou vlhkost. Během ovesné koupele, přírodní škroby v ovsu absorbují vodu a váží se na pokožku. A polyfenoly nebo avenanthramidy vám pomohou zklidnit suchou pokožku. Avenanthramidy mohou také zlepšit zánět a svědění způsobené poškrábáním suché pokožky. Ovesné vločky prostě zanechávají pokožku jemnou a hedvábnou.

5. Na svrbění od kousnutí komárem

Nikdy jste nepomysleli na to, že byste užívali zklidňující ovesné vločky, abyste zmírnili svědivé kousnutí komárem? Škoda. Tento starý lék je skvělý způsob, jak se dočkat vytoužené úlevy. Kromě toho protizánětlivé, antiproliferační a anti-svědivé vlastnosti snižují otoky kousnutí.

Sponzorováno

6. Pomáhá zmírnit i včelí bodnutí

Mezi běžné příznaky včelích bodnutí patří opuchnutí, zánět, bolest a zarudnutí. Ovesné vločky poskytují obrovskou úlevu od bolesti, svědění a zánětu spojených s včelím bodnutím. Opravdu, zkuste to.

7. Při péči o vyrážku

Různé vyrážky jsou častým problémem u novorozenců, kojenců a batolat v plenkách. Stává se to hlavně, když vlhká plena způsobuje tření pokožky dítěte, což ji dráždí natolik, že se vytvoří vyrážka. Může to vypadat celkem vážně, ale naštěstí je na to léčba a prevence. Pokud se jedná o prevenci plenové vyrážky, tak nejlepší věc, kterou můžete udělat pro vaše dítě, je pravidelně měnit pleny.

Teplé ovesné koupele vašemu dítěti ulehčí bolesti od této vyrážky. Ovesné vločky fungují na uklidnění a vysušení pokožky. Nechte dítě sedět ve vaně 10 minut. Stačí, když ho pak jemně a důkladně umyjete a usušíte.

8. Čistí vaše póry

Když mazové žlázy produkují příliš mnoho kožního mazu, tak ten může následně ucpat póry a způsobit bakteriální infekce. To následně může vést třeba k akné. Bohužel, všechny póry na pokožce se mohou ucpat, včetně pórů na zádech.

Ovesné vločky pomáhají skvěle absorbovat přebytečný olej, zabraňují ucpávání pórů a pomáhají vypláchnout toxiny a nečistoty. Ovesné vločky a jejich protizánětlivé vlastnosti pomohou snížit otoky, zarudnutí a podráždění často způsobené akné.

9. Na cerkariální dermatitidu

Cerkariální dermatitida je kožní vyrážka způsobená koupáním v jezerech, rybnících nebo oceánech, které jsou infikovány určitými parazity. Tito mikroskopičtí paraziti jsou uvolňovány z infikovaných hlemýžďů a nacházejí se prakticky na celém světě. Po koupání v takto kontaminované vodě se může objevit mravenčení, pálení nebo svědění kůže. Malé červenavé pupínky se objeví do 12 hodin a následně pak malé puchýře. Svědění může trvat až týden nebo déle, ale postupně zmizí. Abyste si ulehčili svědění související s touto dermatitidou, tak po dobu nejméně 15 minut denně zkoušejte ovesné koupele.

10. I na spáleniny

Ovesné vločky jsou také oblíbeným prostředkem proti spáleninám, mohou normalizovat pH pokožky, což může zlepšit prakticky jakékoliv nepohodlí pleti. Ovesné vločky také obsahují fenoly a flavonoidy, které poskytují ochranu před slunečním ultrafialovým zářením a působí jako antioxidanty proti volným radikálům.

Jak si udělat ovesnou koupel?

Existují vlastně dva způsoby, jak si můžete vytvořit vlastní uklidňující ovesnou koupel. Obecně se doporučuje přidávat 1 až 2 šálky ovesných vloček do utěrky nebo nějakého plátna. Pak jej jednoduše dejte pod kohoutek, když napouštíte teplou lázeň. Nechte takto oves namočit ve vodě a pravidelně stlačujte pro uvolnění kapaliny.

TIP: Čím méně máte zpracovaný oves, tím více dobrých látek vám přinese.

Druhý způsob je ten, že si vločky v mixéru namixujete na prášek. Pak dejte 2 hrnky do teplé koupele (ne velmi horké, ale teplé). Pak se koupejte v tomto roztoku tak 15 minut.

A malé upozornění na závěr

Ovesné vločky ve vaně mohou způsobit, že bude vana docela kluzká, proto buďte opatrní při vstupu do a výstupu ven z vany. Pokud jste citliví na gluten nebo trpíte celiakií, pak se ujistěte, že používáte certifikovaný oves bez lepku.

Sponzorováno

A co vy? Dáváte si někdy ovesnou koupel? Na co vám pomáhá? Za komentáře budeme rádi.

A co si dále přečíst o ovesných vločkách?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Dara Slánská (více o nás)

     

    Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva