Sponzorováno

Šípky a jejich vliv na zdraví 4.85/5 (13)

Šípky a jejich vliv na zdravíJejich červené plody jsou nejen skvělou podzimní dekorací, poslouží vám i jako ideální pomocník v boji s různými nemocemi. Sezóna šípků začíná kolem září, natrhejte si je i vy a využijte skvělé vlastnosti této dobroty plné vitamínu C.

Šípkový keř rozhodně nepatří mezi neobvyklé rostliny, přesto ho často přehlížíme a nevyužíváme léčivou sílu jeho plodů. Přitom je to opravdu škoda. V lékárnách už lze nalézt přípravky s jejich obsahem, vy však raději vsaďte na přirozenou cestu a jděte si je vlastnoručně nasbírat a zpracovat.

Kde a jak šípky sbírat?

Nejlepší je najít si keř, který není v blízkosti žádné rušné silnice. Sbírejte plody, které jsou tvrdé, bez fleků či poškození, zbarvené do oranžové až červené barvy. Šipky můžete sušit v sušičce ovoce či v troubě. Určitě však při sušení nepřekračujte 70 stupňů Celsia, ochudili byste je o zmíněný vitamin C. Šípky vám poslouží jako prevence chorob po celou podzimu a zimy, neskladujte je však déle než rok – raději nasbírejte čerstvé, které vás zásobí podstatně větším množstvím prospěšných látek.

Najdete v nich více než jen vitamín C

Šipky jsou bohaté na zmíněný vitamin C, ale najdete v nich i vitamíny B, K, E. Kromě nich se šipky mohou pochlubit obsahem:

Sponzorováno

  • flavonoidů a karotenoidů
  • organických kyselin
  • sacharidů
  • pektinů
  • tříslovin, silic
  • draslíku, vápníku

Kde šípek pomáhá?

Látky obsažené v šipkách prospívají imunitě, působí jako prevence před rakovinou, dodávají energii, zahánějí únavu a depresi. Zároveň podporují činnosti jater, zpomalují stárnutí, pomáhají při problémech s močovými cestami. Chrání také před záněty, kardiovaskulárními, neurodegenerativními onemocněními či poškozením zraku.

Udělejte si šípkový džem

Na kilo šipek třeba čtvrt kila želírovacího cukru. Šipky omyjeme a odřízneme z nich oba konce (stonek i čepičku). Povaříme jejich ve vodě alespoň hodinu, dokud nezměknou. Pak je rozmačkáme nebo rozmixujeme a propasírujeme. Přidáme cukr a vaříme na jemném plameni do zhoustnutí.

Čaj na chřipku

Čaj ze sušených šípků vás udrží ve formě během celé zimy. Na jeden šálek je potřebujete jednu Polívková lžíci. Nechte vyluhovat asi 10 minut a pak přeceďte přes husté sítko. Sílu čaje znásobíte přidáním citronu a medu.

Sponzorováno

Čtěte také: Šípek je vitamínová bomba

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Bez komentáře u článku “Šípky a jejich vliv na zdraví”

    1. […] šipky – také se sklízejí po prvních mrazech, zbaví stopek a rozmixuje, 1 / 2kg plodů dávkujeme na litr neředěného alkoholu […]

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva