Sponzorováno

Jak řešit antikoncepci v období kojení? 4.89/5 (19)

Jakou antikoncepci při kojení?

Jakou antikoncepci při kojení?

Během těhotenství ženě starosti obvykle přibudou – získává mnoho nových zkušeností, její tělo se v mnohém mění a stojí před ní velká výzva v podobě přivedení na svět nového človíčka a zajištění mu adekvátní péče. Něco však během těhotenství řešit opravdu nemusí, a jednou z těchto věcí je potřeba antikoncepce. Po porodu ale opět vyvstává otázka, jak se chránit před otěhotněním – a to i v případě, kdy stále kojí miminko.

V období prvních šesti týdnů po porodu není obecně doporučován pohlavní styk. V těle ženy probíhají mnohé změny (odcházení očistků, zmenšování dělohy) a je zde vyšší riziko možného zavlečení infekce.

Pokud žena dítě plně kojí, obvykle u ní nenastupuje ihned po šestinedělí pravidelná menstruace. Můžeme často slyšet o tom, že kojení samo o sobě funguje jako antikoncepce. Zde je však nutné upozornit na jednu podmínku – je nutné přikládat dítě k prsu v intervalech kratších než čtyři hodiny, aby v těle zůstala zachována určitá hladina prolaktinu, který otěhotnění brání. Kojení tedy obecně není dobré chápat jako zajištění spolehlivé antikoncepce, a proto je na místě promluvit si s gynekologem o možnostech ochrany před dalším otěhotněním. Na výběr máte hned z několika možností.

Možnosti antikoncepce při kojení

1. Přirozené metody antikoncepce

Je možné využití počítání plodných a neplodných dnů nebo praktikování přerušovaného styku. Obě tyto metody jsou však dosti nespolehlivé. Zjišťování plodných dní dle naměřené bazální teploty navíc nemusí být při kojení přesné.

2. Bariérová a chemická antikoncepce

Je možné užívat mužský či ženský kondom, vaginální pesar či spermicidní přípravky. Jako nevýhodu je možné vnímat určité nepohodlí při užívání a riziko nižší účinnosti, pokud někdy převládne vyšší touha, která zamezí včasnému užití.

3. Nitroděložní tělísko

Zde je možnost výběru nehormonálního či hormonálního tělíska. Nehormonální tělísko zamezuje splynutí spermie s vajíčkem. Zavede jej gynekolog během krátkého zákroku a jeho funkce je adekvátní po dobu až pěti let. Nevýhodou může být prodloužení doby menstruačního krvácení a někdy též zvýšení jeho intenzity. Hormonální nitroděložní tělísko obsahuje gestageny a naopak často po jeho zavedení dochází k oslabení či úplné eliminaci menstruačního krvácení.

Sponzorováno

4. Hormonální pilulky

Většina hormonální antikoncepce obsahuje dva druhy hormonů – estrogeny a gestageny. Estrogeny mohou ovlivňovat kvalitu a množství mateřského mléka, a není tedy doporučeno jejich užívání během kojení. Po porodu jsou doporučovány přípravky obsahující pouze gestageny – tzv. minipilulky. Užívá se klasicky jedna pilulka denně. Nedělá se u nich pauza v užívání, jako to bývá u většiny antikoncepčních tablet. Principem funkce pilulek je zabránění zrání vajíček v těle ženy. Po ukončení kojení je možné přejít bez obav na přípravky obsahující oba zmiňované druhy hormonů.

I při kojení je možné užít tzv. „pilulku po“ (postkoitální antikoncepce), která zabrání otěhotnění při užití v co nejkratším intervalu od nechráněného pohlavního styku.

5. Injekční antikoncepce

Komu nevyhovuje myslet na pravidelné užívání tablet, je možné zvolit injekční aplikaci hormonální antikoncepce. Preparát je do těla takto vpraven jednou za tři měsíce. Nežádoucím účinkem této metody někdy bývá (zejména na počátku užívání) dlouhodobé špinění. Po vysazení antikoncepce dochází k pozvolnému obnovení plodnosti.

6. Sterilizace

Sterilizace je vhodná v případech, kdy jste si zcela jistá, že další dítě již mít nechcete, nebo se zdravotních důvodů mít nemůžete. Principem je přerušení vejcovodů a vajíčku je tak zamezena cesta do dělohy a možnost splynutí se spermií. Provádí se laparoskopicky. Zákrokem je zajištěna trvalá neplodnost ženy.

Co dalšího si o antikoncepci přečíst?

VIDEO: Vše, co jste chtěli vědět o KOJENÍ

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: , ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva