Sponzorováno

Vyhněte se tloustnutí při užívání hormonální antikoncepce 4.75/5 (12)

Tloustnutí při užívání hormonální antikoncepceVědecké studie ukazují, že hormonální antikoncepce nemůže přímo způsobit zvýšení tělesné hmotnosti. Přesto mnoho žen, které ji užívají na váze přiberou, zejména na stehnech, bocích a v prsou. Příčinou mohou být hormony, které například zvyšují zadržování vody apod. Jak se zbavit nepříjemných příznaků a s hormony „nepřibírat“?

Počítání kalorií

Pomocí kalkulačky kalorií byste měli mít alespoň přibližný odhad počtu kalorií, které potřebujete k tomu, abyste při každodenní konzumaci zabránili přibírání na váze. Zapište si celkový počet kalorií všeho, co jíte každý den. Udržujte kalorie pod hranicí množství, které spálíte. Více si přečtěte o počítání kalorií zde.

Zdravé pamlsky

Mějte po ruce dostatek zdravé svačiny a zdravých pamlsků, jako je čerstvé ovoce a zelenina, plus nízkotučné mléčné výrobky, které vám pomohou přizpůsobit se zvýšené chuti k jídlu.

Pravidelný pohyb

Zahrňte do životního stylu dostatek cvičení, které rychleji spaluje kalorie, kontroluje chutě k jídlu a zbavuje tělo i vody. Snažte se cvičit intenzivně alespoň 30 minut většinu dní v týdnu.

Více vody a méně soli

Zvyšte příjem tekutin, abyste napomohli prevenci zadržování vody v důsledku hormonálních změn. Snižte příjem soli na 1500 mg nebo méně, a to každý den. I tento krok pomáhá zabránit přibývání na váze z obyčejné vody.

Pokud vám váha neúměrně narůstá navzdory všem výše uvedeným opatřením, promluvte si se svým lékařem o jiných formách antikoncepce.

TIP: Jak na antikoncepci při kojení?

Sponzorováno

Antikoncepce a hubnutí bohužel nejdou příliš dohromady. Jedním z problémů může být zadržování vody v těle, které je způsobeno nevhodnou antikoncepcí příliš zvyšující hladinu estrogenu na úkor progesteronu. Žena, která zadržuje přebytečnou vodu, si toho ani nemusí být vědoma a může mít dojem, že tloustne nebo nemůže zhubnout ani při usilovné snaze, navzdory cvičení a dietám. Zadržování vody se projevuje zejména otoky v různých oblastech těla, ale může být provázeno také nepříjemnými pocity plnosti a těžkosti až nevolnostmi. Zhoršit se mohou také problémy s pomerančovou kůží.

Jak se přebytečné vody zbavit?

Ačkoli by se to mohlo zdát logické, omezení příjmu tekutin rozhodně problém nevyřeší, ba naopak zhorší. Pitný režim musí být tedy dostatečný a jeho základem by měla být čistá voda doplněná případně vodami minerálními či bylinnými čaji.

Dále je nutné omezit příjem sodíku, jehož nejvýznamnějším zdrojem je kuchyňská sůl. Dejte si pozor na přehnané solení, ale i na potraviny jako uzeniny, některé sýry, pochutiny (brambůrky, tyčinky, arašídy,…).

Ke zbavení se přebytečné vody je dále nutné tělu dodat vápník a draslík. Vhodným zdrojem vápníku jsou mléčné výrobky. Zásobárnou draslíku jsou pak například brambory nebo banány, mák, sardinky, květák, brokolice či vlašské ořechy.

A co si ještě o antikoncepci přečíst?

VIDEO: Lékárna a léky – nové možnosti antikoncepce

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva