Nejlepší superpotraviny – patří sem kapusta nebo i kefír 4.63/5 (19)

Sponzorováno

Ano, i brokolice patří mezi TOP superpotraviny.

Ano, i brokolice patří mezi TOP superpotraviny.

Moderní trend superpotravin využívá skutečnost, že mnoho z nás chce jet na vlně zdravého životního stylu. Potraviny, které konzumujeme, mohou snížit riziko chronických onemocnění, jako je srdeční onemocnění, mrtvice a rakovina.

Potravinářský průmysl nás chce přesvědčit, že některé potraviny mohou zpomalit proces stárnutí, zastaví depresi, zlepší naše fyzické schopnosti a dokonce i naši inteligenci. Může to však být pravda? To jsme rozebrali více ve článku o superpotravinách. A vědci nezahálejí, vzali si na paškál právě i superpotraviny.

Je dobré pamatovat na to, že neexistuje žádná oficiální definice superpotravin. Nikdo neumí stanovit hranici kde na pomyslném žebříčku všech potravin začínají superpotraviny. V minulosti EU dokonce zakázala zdravotní tvrzení na obalech potravin, pokud nejsou podloženy vědeckými důkazy. A proto si mnoho velkých výrobců potravin nechalo prozkoumat přínosy jejich produktů pro zdraví. A právě z těchto výzkumů v roce 2017 vzešly následující potraviny, které jsou dle vědců nejzdravější (pomineme výrobky nějakých výrobců, v tomto článku schválně ukážeme jen zdravé potraviny, abychom někomu nedělali reklamu).

Podle odborníků je těmi nejlepšímu superpotravinami následujících 8 potravin.

1. Kapusta

Na prvním místě, a to zejména díky obsahu antioxidantů, se umístila kapusta. Má tolik vitamínu A, že dokáže zázračně posílit náš imunitní systém, má blahodárné účinky pro naši pokožku a oči. Nejnovější výsledky ukázaly, že kapusta je účinným bojovníkem proti rakovině prsu, vaječníků, prostaty a tlustého střeva. Takže tuto zeleninu si určitě dejte co nejčastěji.

Zajímavost: Kapusta se velmi často používá i ve smoothies. To byste možná nečekali, ale je to tak.

2. Sardinky

Pokud si chceme udržet zdravé srdce, přicházejí na scénu sardinky. Jste překvapeni? Podporují náš kardiovaskulární systém a udržují srdce ve zdravé kondici. Obsahují téměř největší množství omega-3 mastných kyselin. Dejte přednost sardinkám, které nejsou v plechovce. Ty jsou nejlepší a nejzdravější.

3. Kefír

Mléčný výrobek, po kterém byste měli v obchodě dát přednost před jogurtem nebo sýrem. Jeho probiotická hodnota je mnohem vyšší ✅a nejnověji byla objevena jeho schopnost bojovat proti různým infekcím. Nezapomínejme na další benefit kefíru a to účinek na trávicí systém. Více si o kefíru přečtěte zde.

4. Brokolice

Nedávno se brokolice stala ještě oblíbenější díky tomu, že výzkum odhalil, že obsahuje vysokou koncentraci protinádorové fytoživiny, sulforafanu. Sulforafan zlepšuje krevní tlak a funkci ledvin tím, že normalizuje proces DNA methylace. Brokolice také dokáže odstranit nedostatek vitaminu D. Bohaté zásoby vitaminu K a vitaminu B pomáhají udržovat rovnováhu vitaminu D.

Sponzorováno

5. Kokosový olej

Kokosový olej obsahuje velké množství kyseliny laurové, ve které je obsažených velký počet látek pozitivně ovlivňujících zdraví člověka. Je to tatáž kyselina, která je přítomna i v mateřském mléce. Mnozí experti vycházejí z toho, že kyselina laurová příznivě podporuje imunitní systém kojence i dospělého jedince. Kyselina laurová zlepšuje vstřebávání kalcia, magnézia a také vitaminů rozpustných v tucích (A, D, E a K).

Existují studie ✅, které potvrzují to, že kokosový olej se nepromění na tělesný tuk tak rychle jako jiné tuky a oleje, protože v něm obsažené nasycené mastné kyseliny se skládají ze středně dlouhých řetězců (tzv. MCT – Medium Chain triglycerides), které mají řadu pozitivních účinků pro organismus a mění se na energii spíše. Tedy mají daleko menší šanci se v těle usadit jako tělesný tuk.

6. Acai

Acai berry pochází z deštných pralesů v Jižní Americe. ✅ Jsou to malé fialové bobule, které často bývají označovány jako pomůcka pro hubnutí a bojovníkem proti stárnutí. Ovoce obsahuje velmi vysoké množství antioxidantů ve formě anthocyaninů, které pomáhají bojovat proti rakovině a srdečním onemocněním. Acai je také jedno z mála ovoce s kyselinou olejovou – stejný zdravý tuk, který najdeme třeba v olivovém oleji.

Protože jsou čerstvé açai je často nedostupné, obvykle se prodávají zmrazené nebo v podobě tablet, prášků nebo džusů. Přidáme k této informaci ale ještě malé upozornění. Pozor na Acai džusy. Proč? Protože obvykle obsahují přidaný cukr. Dobré jsou tedy mražené neslazené Acai nebo prášek z tohoto superovoce.

7. Kvalitní kakao

Stejně jako velmi kvalitní čokoláda, i kakaový prášek obsahuje flavonoidy, o kterých je známo, že pomáhají snižovat krevní tlak a zlepšují průtok krve do mozku a srdce. S méně než 15 kaloriemi na lžíci a neobsahující téměř žádný tuk, kakao má výbornou čokoládovou chuť bez viny, kterou byste museli pociťovat. Pro někoho, kdo miluje čokoládu a hledá zdravotní benefity pro srdce nebo krevní oběh, kakao je dobrá volba (pozor, máme namysli kvalitní kakao, ne granko, které je často plné cukru).

Také pokud někdy vidíte termíny holandské nebo alkalizované kakao, znamená to, že prášek byl zpracován a až 90 procent antioxidantů z něj zmizelo. Když nakupujete kakao, vyberte si spíše jeho syrovou nebo nealkalizovanou verzi, která obsahuje všechny fytochemikálie a antioxidanty.

TIP: Zkuste přidání kvalitního kakaového prášku do smoothies, získáte bohatou čokoládovou chuť.

8. Česnek & černý česnek

Oba jsou velice, velice zdravé. ✅ Černý česnek dlouho oceňovali hlavně Asiaté, milují ho díky jeho přínosu pro zdraví. V poslední době se stal široce dostupný i na západních trzích. Černý česnek ✅ je vytvořen z čerstvého česneku dlouhým vystavením teplu a vlhkosti. To mu dává sladkou, mírnou chuť.

Sponzorováno

Dejte si oba, černý nebo klasický bílý česnek, jsou super.

Co si ještě o superpotravinách přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva