Sponzorováno

Melounová semínka (pecky) a jejich TOP 10 přínosů a účinků na naše zdraví 4.78/5 (18)

Jaké zdravotní benefity mají melounová semínka? Čtěte!

Jaké zdravotní benefity mají melounová semínka? Čtěte!

Asi nic není v parném létě lepší, než vychlazené, jasně červené plátky melounu. Vychutnávání tohoto chlazeného ovoce jako osvěžujícího občerstvení v horkém dni je jedním z mnoha letních potěšení. A známe to všichni. Někdo má s melounovými peckami prostě problém, nemá je rád, vyplivuje je. Nebo si rovnou kupujeme bezpeckový meloun, který je u nás každé léto k dostání. Děláme ale dobře, že se melounovým semínkům vyhýbáme? Popravdě moc ne.

Semínka melounů (tedy to otravné pecky) jsou, třeba i po sušení, jedlé a jejich výživová hodnota je velmi vysoká. Důležitými nutričními látkami melounových semen jsou bílkovina, vitamíny skupiny B a i další vitamíny, hořčík, fosfor, železo, draslík, měď, mangan a zinek. Navíc mají nízkou kalorickou hodnotu.

Podívejte se na 10 největších zdravotních přínosů melounových semínek. Budete možná překvapeni jak moc toho tato obyčejná semínka umí.

1. Pomáhají při cukrovce

Melounová semena jsou užitečné při cukrovce a i při prevenci souvisejících komplikací. Tato semena obsahují aminokyselinu, která slouží k relaxaci a dilataci cév, čímž se krásně snižuje oxidační stres. Také hořčík v nich pomáhá regulovat metabolismus sacharidů, což přímo ovlivňuje hladinu cukru v krvi.

Studie z roku 2014, publikovaná v časopise Journal of Applied Sciences and Environmental Management, zjistila, že extrakt ze semen melounu může být podpůrnou léčbou pro potírání diabetických komplikací. Chcete-li maximálně těžit z výhod, můžete si uvařit semena melounu, vznikne z toho něco jako melounový čaj.

 1. Dejte hrst melounových semen do 4 šálků vody.
 2. Vařte po dobu 45 minut a nechte rendlík otevřený, nezakrývejte ho.
 3. Nechte vychladnout.
 4. Pijte tuto směs každý den jako čaj.

2. Bojují proti únavě

Snědení hrstky melounových semen zvýší vaši energetickou hladinu a budete snadněji bojovat s únavou. Melounová semena jsou bohatá na železo, což je důležitá složka hemoglobinu, který vlastně roznáší kyslík v celém těle, aby vám dodal energii. Železo pomáhá tělu přeměňovat kalorie na energii, stejně jako vyživuje imunitní systém. Navíc, melounová semena obsahují aminokyselinu zvanou L-citrulin, který velmi efektivně pomáhá snížit pocity únavy.

3. Udržuje srdce zdravé

Konzumace melounových semen může také pomoci zajistit, že vaše srdce zůstane v dobrém stavu. Semena melounu jsou bohatá jak na mononenasycené, tak na polynenasycené mastné kyseliny, které vás pomáhají chránit před infarktem a mrtvici. Tyto zdravé tuky také snižují hladinu „špatného“ cholesterolu v krvi.

Kromě toho tato semena obsahují i množství draslíku, který pomáhá potlačovat srdeční onemocnění a udržuje vaše srdce zdravé. Navíc aminokyseliny citrulin a arginin poskytované semeny pomáhají udržovat zdravé tepny, optimální průtok krve a celkové kardiovaskulární funkce na skvělé úrovni.

4. Udržují váš krevní tlak pod kontrolou

Melounová semena jsou dobrý zdroj bílkovin, které se skládají z několika aminokyselin. Jednou z aminokyselin je již výše zmíněný arginin. Vaše tělo samo o sobě produkuje nějaký ten arginin, ale pokud přijměte další arginin prostřednictvím vaší stravy, pomůžete tím regulovat krevní tlak a dokonce i léčit koronární onemocnění srdce.

Magnesium v ​​melounových semenech také skvěle pomáhá regulovat krevní tlak. Ve skutečnosti je to právě nízká hladina hořčíku v těle, která přispívá k vysokému krevnímu tlaku. Horčík najdete také v mnoha dalšíh potravinách. Nízký obsah hořčíku může také ve finále způsobit nízkou hladinu draslíku, což je důležitá výživa pro udržení krevního tlaku pod kontrolou.

5. Udržují vaše svaly zdravé a v kondici

Chcete-li zlepšit zdraví svých svalů a třeba zabránit bolesti svalů po cvičení, pamatujte, že melounová semena jsou v tomto velmi účinná. Také se jedná o jeden z mála zdrojů, které obsahují L-citrulin, což je živina důležitá pro regeneraci tkání a udržení svalové hmoty.

L-citrulin pomáhá při relaxaci hladkého svalstva, zlepšuje anaerobní výkon a snižuje bolesti svalů. Také hořčík v těchto drobných semenech je důležitý pro zdraví svalů.

Sponzorováno

6. Snižují tělesný tuk

Jak jsme už v tomto článku uvedli, melounová semena jsou bohatá na sloučeninu zvanou citrulin, který se metabolizuje na esenciální aminokyselinu arginin. Arginin pomáhá snížit rychlost, kterou tělo ukládá tuky. Semena z melounu mají také nízkou kalorickou hodnotu, což pomáhá při hubnutí. Obsahují trochu tuku, ale jedná se o zdravé mononenasycené a polynenasycené mastné kyseliny.

7. Zlepšují funkce mozku

Melounová semena jsou dobrým zdrojem folátu, známého také jako kyselina listová nebo vitamín B9. Kyselina listová je důležitá pro správné fungování mozku. Hlavně těhotné ženy by si měly zajistit správný příjem kyseliny listové, neboť její nedostatek je spojen s určitými neuro vrozenými vadami.

Zdravé mastné kyseliny v melounových semínkách posilují fungování neurotransmiterů, což zase zlepšuje paměť a kognitivní schopnosti. A také draslík v semenech pomáhá zlepšit myšlení. Kromě toho, tato super semínka jsou bohatá na antioxidanty, které chrání mozkové buňky před poškozením volnými radikály.

8. Zabraňují problémům s očima

Tato malá semena jsou dobré pro váš zrak. Opravdu mohou snížit riziko předčasné degenerace očí a jiných očních onemocnění. Ptáte se jakto? Vitamín A v semenech je pro vaše oči moc dobrý. Ve skutečnosti je nedostatek vitaminu A spojen s makulární degenerací. Také vitamin C v semenech je nezbytný pro udržení zdravých očí. Tento antioxidant pomáhá chránit vaše oči před problémy, jako jsou suché oči nebo jako glaukom. Tedy očními vadami, které jsou spojeny zejména s vyšším věkem.

9. Zlepšují zdraví vašich vlasů

Vlasy jsou většinou tvořeny bílkovinami a tak vše, co obsahuje bílkoviny, je vlastně dobré pro vaše vlasy. Vzhledem k tomu, že semena melounu obsahují pozoruhodné množství bílkovin, jejich konzumace může přispět k podpoře zdraví vlasů. A také vysoký obsah železa v semenech pomáhá posílit vaše vlasy a podpořit růst vlasů. Zabraňuje tomu, aby se vaše vlasy staly tenkými, suchými a nudnými. A opět, pečená semena obsahují měď, která pomáhá vytvářet melanin, pigment, který dodává barvu vlasům.

10. Pro zářivou pokožku

Melounová semena mohou také pomoci udržet vaši pokožku zářící a krásnou. Vitamin C v semenech funguje jako silný antioxidant, který chrání pokožku před poškozením volnými radikály – ty mohou velmi urychlit stárnutí. Vitamin C také vyvolává tvorbu kolagenu – to je důležité pro hladkou a zdravou pleť.

Tato super drobná semena jsou navíc bohatá na mastné kyseliny, jako je kyselina olejová a kyselina linoleová, které pomáhají pokožku hydratovat.

A melounový olej znáte?

Melounový olej je vhodný pro všechny typy pleti a také pomáhá léčit různé kožní infekce. Navíc může zabránit suché pokožce. Vše, co musíte udělat, je masírovat denně svou pokožku olejem z melounu. Přečtěte si více o benefitech melounového oleje.

Zkuste domácí pražená melounová semínka

Sponzorováno

Melounová semínka můžete dokonce i pražit. Co si budeme povídat, většina lidí nemá ráda chuť nebo texturu syrových melounových semen. Ale pozor, mnoho lidí má rádo chuť pražených semen. Jak si je připravit? Koukněte na náš recept.

 1. Důkladně opláchněte a vysušte melounová semena.
 2. Namočte přes noc semena do vody.
 3. Počkejte několik dní, dokud nevyklíčí.
 4. Odstraňte tvrdší vnější černou skořápku ze semen, pak vysušte semena v troubě nebo prostě na slunci.
 5. Rozházejte semena rovnoměrně na pekáč.
 6. Pokapejte malým množstvím rostlinného (třeba olivového) oleje a posypeme trošku mořskou solí.
 7. Pečeme je při 165 stupních Celsia po dobu 15 až 20 minut.
 8. Nechte pečená melounová semínka vychladnout.
 9. Nyní si už na nich můžete pěkně pochutnávat.
 10. Můžete posypat trochou nějakého koření dle vaší chuti

Co si dále přečíst o melounu?

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva