Sponzorováno

Medvědí (divoký) česnek jako hit posledních let – zkuste pesto i jeho pěstování 3.16/5 (50)

Vezměte si tolik medvědího česneku, kolik spotřebujete a nevytrhávejte rostlinu i s kořenem. Jinak dané místo bude příští rok prázdné.

Vezměte si tolik medvědího česneku, kolik spotřebujete a nevytrhávejte rostlinu i s kořenem. Jinak dané místo bude příští rok prázdné.

I vy jste jistě neunikli současnému trendu, který je spojován s jednou rostlinou. Je to medvědí česnek. Ten roste volně v přírodě a dlouhé roky si ho téměř nikdo nevšímal. Posledních několik let je tomu naopak. Lidé mu začínají přicházet na chuť. Proč se stává velkým hitem? Není to jenom jeho zajímavý chuť a bohaté možnosti použití. Jsou to i jeho účinky na lidské zdraví. Jelikož jeho sezona je tady, podívejte se s námi, proč si ho dopřát.

Dokonalý bojovník proti bakteriím

I klasický česnek je dokonalým bojovníkem v případě různých bakterií. A medvědí česnek na tom není nijak hůře. Právě naopak. I ten můžeme zařadit mezi osvědčené pomocníky, kteří mají antibakteriální účinek. To se pochopitelně hodí jak v případě různého nachlazení, tak i ve chvíli, kdy máte určité trávicí problémy a chcete je tímto způsobem eliminovat. Pomoc zajistí hlavně trojice látek, které jsou v této unikátní rostlině obsaženy. Jsou to tyto:

I když se podle názvů jedná o látky, které se dají jenom velmi těžko vyslovit, tak se vlastně jedná o prospěšné aminokyseliny, které působí antibakteriálně, a to v různých oblastech lidského těla.

Má mnoho vitamínu C

Když se podíváme na to, jaké rostliny mají velmi mnoho vitamínu C, bude to třeba šípek, stejně jako známé citrusy. Už se ale zapomíná na to, že dobrým zdrojem je i medvědí česnek. To jenom potvrzuje fakt, že se může jednat o skvělého pomocníka v případě nachlazení. Vitamín C je totiž dobrým pomocníkem při budování přirozené obranyschopnosti lidského těla. Dále je to také velmi dobrý antioxidant. A tak pokud již máte dost jeho klasických zdrojů, zvolte právě tento konkrétní. Dostanete do těla dostatečné množství a také ochutnáte jednu zajímavou rostlinu.

Umí být pomocníkem i pro vaši psychiku

Skutečně je to tak. Jeho složení je spojeno i s řadou látek, které dokážou zlepšit psychiku vašeho těla. Pokud se aktuálně necítíte dobře, a to třeba vlivem takzvané jarní únavy, vyrazte do přírody nasbírat si medvědí česnek. A ten začněte konzumovat. Uvidíte, že po pár dnes se psychika vašeho těla dokáže zlepšit. V čem přesně dokáže pomáhat? Umí:

  • Odbourat stres
  • Snížit pocity úzkosti
  • Bojovat proti nespavosti

Jestliže nejste příznivec klasické medikace, a to třeba i z důvodu závislosti, zkuste právě medvědí česnek. Pozor však na to, že u něho může hrozit určitá forma závislosti – zachutná vám tak, že si ho budete do jídla přidávat každý den. Což je vlastně dobře :)

Pročistěte důležité vnitřní orgány

Medvědí česnek má také velmi dobré močopudné účinky. Z toho důvodu pozor na jeho nadměrnou konzumaci. Pokud je ale zcela běžná, není jakýkoliv důvod se čehokoliv obávat. Právě díky tomuto účinku naopak můžete prospět svým důležitým vnitřním orgánům. A to ledvinám, stejně jako močovému měchýři. Pokud je potřebujete přírodní cestou pročistit a podpořit jejich činnost, je k tomu medvědí česnek jako stvořený.

Nepůsobí však jenom u těchto orgánů. Vzhledem k jeho antibakteriálním schopnostem dokáže dobře pročistit i vaše střeva a tak z těla vypudit různé nežádoucí látky. I proto je doporučován jako pomocník při detoxikaci. Tedy při celkovém vyčištění organismu. A jelikož toto je doporučováno hlavně na jaře, a sezona medvědího česneku začíná, je ideální chvíle proto, abyste vyrazili do lesa.

Nejenom chutný doplněk jídla

Kromě toho, že česnek medvědí vaše jídlo zajímavě ozvláštní, nelze zapomínat také na to, že podporuje chutě k jídlu. Jestliže poslední dobou z jakéhokoliv důvodu trpíte nechutenstvím, zkuste ho do jídel přidávat. Zaujme vás jistě už svou vůní, která vás naláká. Jakmile ho budete mít v ústech, mohou se objevit jeho doprovodné účinky, které povedou k tomu, že chuť k jídlu bude výrazně podpořena a vy se konečně dosyta najíte. A to jenom díky drobnosti v podobě kvalitního koření.

Sponzorováno

Kde ho najít a jak ho využít?

Pokud vás pozitivní účinky jasně přesvědčili o tom, že medvědí česnek musíte vyzkoušet i vy, objevuje se samozřejmě otázka spojená s tím, kde ho najít. Nyní nastává ta chvíle, kdy ho začít hledat. A to primárně v oblasti vlhkého prostředí, nejčastěji na kraji lesů. Zde většinou můžete vidět dokonale zelená místa, kde roste jeden vedle druhého. Že je to skutečně česnek medvědí, to poznáte podle jeho typické vůně. Je stejná, jako má klasický česnek. Při sbírání buďte opatrní a šetrní. Vezměte si tolik, kolik potřebujete a nevytrhávejte rostlinu i s kořenem. Jinak dané místo bude příští rok prázdné.

Takto krásně může vypadat pesto z medvědího česneku.

Takto krásně může vypadat pesto z medvědího česneku.

Udělejte si třeba pesto z medvědího česneku

A jak ho využít? Pokud hledáte inspiraci, tak je dobrým pomocníkem do řady jídel. Hodí se třeba do nádivky, stejně jako je dokonalá volba jako doplněk do těstovin – k nim můžete přidat celé spařené listy. Též se hodí na přípravu domácího pesta, kdy ho stačí rozmixovat spolu s kvalitním olivovým olejem. Výborná věc. Samozřejmostí je také možnost jeho sušení. Zde ale pozor na jeho dvě negativa. Sice vám vydrží dlouhou dobu, ale nutno říci, že vlivem sušení nejenom ztratí své aromatické vlastnosti, ale také dojde k tomu, že ztratí podstatnou část svých prospěšných látek. Proto je vhodné dát si ho v čerstvé podobě a logicky trhat jenom tolik, kolik zvládnete spotřebovat.

TIP: Téměř všechny části divokého česneku jsou použitelné, včetně listů, stonků a květů.

Jak si vypěstovat medvědí česnek

Divoký česnek (Allium Ursinum) je 30cm vysoká trvalka, rostlinka vhodná pro pěstování na zahradě nebo i v květináčích.

Jeho latinské (a vlastně i české jméno) pochází z toho, že ho ve volné přírodě vykopávají medvědi.

Pěstování

Měl by být zaset mezi srpnem a říjnem na vhodných místech – v zahradě nebo v květináčích. Pak semena vyklíčí.

Jakákoliv dobrá květinová nebo zahradní půda bude úplně v pohodě – nezapomeňte zalít, ale jen trochu, nepřežeňte to. Pokud zjistíte, že rostliny nerostou tak, jak by měly, přidejte některé organické hnojivo nebo nějaké hnojivo s postupným uvolňováním živin, ale ne moc. Koneckonců, tato rostlina je používána jako bylinka a bylinky mají tendenci mít lepší chuť, když nejsou pěstovány ve velmi bohaté půdě. Na to pamatujte.

Na podzim, kdy začne hibernace, postavte rostlinu do stínu, aby byla chráněna před chladnými a silnými větry a počkejte až do dubna, kdy rostliny začnou znovu růst.

A na toto fakt pozor

Divoký česnek (Allium Ursinum) má listy velmi podobné konvalince vonné, která je velmi jedovatá, dokonce i smrtelně. Naštěstí jejich květy se výrazně liší. To je velmi důležité, protože se u nás divoký česnek pravidelně sbírá v přírodě. Také, pokud pěstujete Allium Ursinum v zahradě na dvorku z vlastních semen, a jsou okolo další zahrady, park nebo lesy, buďte velmi opatrní, protože tyto dvě rostliny jsou si hodně podobné. Samozřejmě existují i jiné podobné rostliny, které jsou pro lidské zdraví více či méně nebezpečné, takže buďte opatrní. Medvědí česnek byste měli vždy poznat čichem.

A co vy? Máte medvědí česnek rádi? Jak ho jíte? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

A co si dále o medvědím česneku přečíst?

VIDEO: Recept na pesto z medvědího česneku

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva