Sponzorováno

Jahodové listy a jejich účinky na zdraví – na co jsou dobré? 4.88/5 (43)

Jaké zdravotní výhody pro nás mohou mít jahodové listy?

Jaké zdravotní výhody pro nás mohou mít jahodové listy?

Rostlina Jahodníku je prostě úžasná. Nejen, že je to krásná dekorace na zahradu, ale jako většina rostlin, má i Jahodník mnoho různých využití. A my se dnes v tomto článku podíváme na možnosti využití jahodových listů.

O tom, že jahody jsou zdravé, asi moc dobře víte. Toto krásně sladké, červené ovoce je jedním z nejlepších plodů, které z pohledu zdraví máme. Můžeme si ho dopřát třeba v ovocném salátu, dezertech nebo i čerstvé.

Jak jsme psali v našich starších článcích, jahody mají mnoho zdravotních výhod – jsou super pro udržení našeho celkového fyzického zdraví. Plody jahodníku jsou ale jen začátkem. Ukázalo se, že listy jahodníku mají také zajímavé přínosy pro zdraví. Pojďme se na ně spolu podívat.

Na co jsou tedy jahodové listy dobré?

1. Podporují zdraví trávícího systému

Jedna z nejlepších věcí na jahodových listech, ve srovnání s jinými listy, je to, že obsahují chemickou sloučeninu zvanou taniny. Taniny jsou látky s trpkou, svíravou a často hořkou chutí, které se vážou na proteiny, aminokyseliny, alkaloidy a některé další látky, které mají nízkou hladinu pH (nebo jednoduše řečeno, jsou kyselé), a které nám ztěžují trávení.

Taniny neboli třísloviny zřejmě budou jedny z nejúčinnějších léčiv získávaných z přírodních látek rostlinného původu.

Proto pití čaje z jahodových listů může pomoci zabránit bolestem žaludku, jenž jsou způsobeny nadýmáním, kyselinami nebo žaludečními křečemi ze stresu. Tento čaj má také močopudné vlastnosti (tedy může stimulovat močení), lze jej použít i k domácí léčbě průjmů, střevních a močových problémů.

2. Zmírňují bolest způsobenou symptomy artritidy

Kromě toho, že jahodové listy naše tělo chrání před škodlivými kyselými látkami, mají jahodové listy i vlastní kyselinu – a tato je pro naše zdraví dobrá. Je to kyselina kávová. Tato chemická sloučenina hraje důležitou roli při odstraňování vody z našich kloubů. A co to má společného s artritidou? Přítomnost vody v kloubech má ve skutečnosti škodlivé účinky, způsobuje bolestivé záněty v našich kloubech a kostech, a proto jsou často naše klouby tuhé a těžko se s nimi pohybuje.

Zánět kloubů je jedním z příznaků artritidy. Artritida sama o sobě je druhem chronické kloubní poruchy, která se podobá revmatismu.

Dozvěděli jsme se tedy, že kromě uklidnění žaludku může vývar z jahodových listů také zabránit bolestem našich kloubů, to je úžasné, že?

3. Dodají různé vitaminy a minerály

Nejen plody, ale i jahodové listy jsou samy o sobě výživné. Obsahují vysoké množství vitamínu C, železa a vápníku, které jsou nezbytnými mikroživinami pro udržení našeho celkového zdraví. Tyto živiny pro nás dělají strašně moc, ač to reálně úplně nevidíme – podílí se na ochraně našeho těla, jsou prevencí před nachlazením, bojují proti škodlivým toxinům zvyšováním účinnosti našeho imunitního systému, zlepšují sílu našich kostí a tím pomáhají s prevencí osteoporózy, jsou zde pro nás i při zlepšování produkce hemoglobinu a množství červených krvinek v našem těle. A to není zdaleka vše.

4. Pomáhají čistit naši krev

Čaj z jahodových listů nejen uklidňuje naši mysl a tělo, ale je také prospěšný z hlediska naší krve. Jak bylo zmíněno v předchozím bodě, jahodové listy obsahují železo, které je důležitou součástí tvorby červených krvinek a hemoglobinu. To je zásadní pro nás všechny, a mimořádně důležité pro ženy, zejména ženy v jejich období a v těhotenství, kdy v těle potřebují více železa než ostatní. Jahodový čaj obsahuje také antioxidanty, jako jsou taniny, flavonoidy (přirozeně se vyskytují v čajových listech, bylinách a koření) a kyselinu askorbovou (vitamín C), které pomáhají našemu tělu bojovat proti volným radikálům.

Sponzorováno

5. Pomáhají nás chránit před rakovinou

Lidé pijí čaj z jahodových listů hlavně pro jeho jemné, relaxační chuti. Ale hodně z nás také pije čaj, protože obsahuje antioxidanty, které jsou nezbytné pro udržení našeho celkového fyzického zdraví. Jahodové listy obsahují různé antioxidanty:

 • taniny, které se běžně vyskytují ve vinných hroznech,
 • flavonoidy, které se nacházejí v bylinkách a koření,
 • kyselinu askorbovou, která se vyskytují v ovoci s kyselou chutí jako citrusy, grapefruity a jablka.

V jahodových listech se však vyskytují zvláštní druhy taninů zvané ellagitanniny. Ve výzkumech bylo zjištěno, že ellagitaniny byly spojeny se sníženou mírou úmrtí na rakovinu. Existuje jedna studie, která uvádí jahody jako číslo jedna na seznamu osmi potravin, které pomáhají snižovat míru úmrtí na rakovinu (a zmiňovány jsou zde i jahodové listy).

6. Mohou pomáhat při léčba vysokého krevního tlaku

Říká se, že jahodové listy mají také vazodilatační účinky. Vasodilátory jsou látky, které rozšiřují krevní cévy. Příkladem jsou oxidy dusičné, které se hojně vyskytují třeba ve špenátu.

Vazodilatační účinky jsou tedy schopností některých chemických látek rozšiřovat krevní cévy. Rozšiřují krevní cévy uvolněním svalů ve stěnách tepen, což tak umožňuje větší průtok krve. Díky tomu je pro srdce snazší pumpovat krev a sníží se tolik obávané napětí v cévách a tepnách.

Jahodové listy jsou velmi populární v tradiční medicíně. Ano, naše babičky je používaly. Dlouho předtím, než si jahodových listů všimla konvenční medicína a média, dávno je používaly naše babičky. Prostě věděly, co je pro nás nejlepší, možná bychom se od nich měli poučit více.

Jak používat jahodové listy?

A nyní se podívejme, jak jahodové listy užívat a používat:

Jahodové listy můžete jíst

Může se to zdát podivné, zvláště, když jsme to slyšíte poprvé a pokud nemáte žádné předchozí zkušenosti s konzumací bylinných listů. Ano, lidé konzumují jahodové listy, ale ne tak, jak bychom si mohli myslet. Ve skutečnosti lidé používají jahodové listy k přípravě čaje. Celý proces spočívá hlavně v sušení a vaření, stejně jak se to dělá s čajovými lístky.

Použité části rostliny se však mohou pohybovat od listů, až po celé listy s částečkami stonků a květů. Jahodové listy lze také extrahovat a kombinovat s dalšími složkami v tabletách, které se běžně prodávají jako bylinné doplňky stravy.

Přesto bychom se rádi drželi tradičních způsobů a řekli jsme, že vaření jahodových listů je skutečně nejlepším způsobem, jak je konzumovat. A co chuť? Říká se, že jahodové listy mají jemnou ovocnou chuť a mohou v žaludku vytvářet uklidňující a příjemné pocity. A jak si vyrobíme čaj z jahodových listů? Je to překvapivě jednoduché.

Jedinou věcí, kterou potřebujeme, jsou samozřejmě jahodové listy, čerstvé nebo sušené (drcené) a vroucí voda. Listy ponořte do vroucí vody a počkejte přibližně pět minut, poté listy vyjměte a vypijte čaj. Můžeme ho pít teplý i studený. Přidat můžeme med. Jednou z věcí, které je třeba mít na paměti, je použití čerstvých jahodových listů, které lze zakoupit od místního farmáře, nebo které si můžete vypěstovat sami. Určitě se vyhněte listům rostlin, které byly ošetřeny pesticidy, nebo o kterých nic nevíte (z obchodu).

Použijte je i ve vaně, při koupeli

Jahodové listy můžeme přidat také do naší koupelové vody. Koupelová voda, po smíchání s jahodovými listy, může být použita k ošetření bolavých svalů a jako kloktadlo v krku (samozřejmě k tomu můžeme použít i čaj, o kterém jsme hovořili dříve). Tato koupel se dá prý také použít k léčbě kožních problémů, jako jsou různé vyrážky.

Pro čištění ústní dutiny

Kloktadlo z jahodových listů se doporučuje i při páchnoucím dechu.

Sponzorováno

A co vy? Používáte jahodové listy? Budeme moc rádi za komentáře.

Co si o jahodách ještě přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva