Sponzorováno

Jsou konzervy sardinek v oleji zdravější, než ty ve vodě (ve vlastní šťávě)? 4.91/5 (11)

Jsou konzervy sardinek v oleji zdravější, než ty ve vodě?Zpracovaných a konzervovaných sardinek je na celém světě přibližně dvacet druhů. Jsou k dispozici balené v oleji, ve vodě, se pálivou či jemnou rajčatovou omáčkou. Konzervované sardinky jsou bohatým zdrojem bílkovin, aminokyselin, vitamínů a esenciálních mastných kyselin, které nám v těle pomáhají snižovat zánět, budovat a udržovat zdravé kosti a podporují nervovou soustavu. Které konzervované sardinky jsou však nejzdravější?

Cholesterol a tuky

Průměrné množství cholesterolu v konzervě sardinek ve vodě je 30 mg, zatímco sardinky v oleji mají 40 mg cholesterolu. Pokud máte nějaké srdeční onemocnění, je třeba omezit cholesterol na maximum 200 mg za den. Průměrné celkové množství tuků sardinek v oleji je 11 g, z toho je 5 g nasycených tuků. Sardinky ve vodě mají 5 g celkového množství tuku a pouze 1,8 g jsou nasycené tuky. Závěr si tak můžete udělat sami.

Živiny

Sardinky mají nejvyšší množství vitamínu B12, ve srovnání s jinými potravinami. Vitamin B12 podporuje nervový systém a může snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Ani vitamín D, selen a bílkoviny v sardinkách nechybí. Obsah živin sardinek je podobný, ať už jsou konzervované ve vodě nebo v oleji, zde rozdíly nejsou.

Sponzorováno

Esenciální mastné kyseliny

Esenciální mastné kyseliny si naše tělo neumí samo vyrobit, musíme je přijímat ve stravě. V sardinkách jsou jako omega-3 mastné kyseliny (v olivovém oleji) a omega-6 mastné kyseliny z kukuřičného a sojového oleje.

Tělo potřebuje více omega-3 než omega-6, aby si snížilo riziko srdečních onemocnění a zánětů. Vzhledem k tomu, že olivový olej má vyšší množství omega-3 než jiné oleje, sardinky v olivovém oleji jsou zdravé, ale ty ve vodě jsou ještě lepší volbou, s ohledem na nižší množství tuku a cholesterolu.

Sodík

Denně bychom měli přijmout maximální množství sodíku do hodnoty 1500 mg denně. Horní limit příjmu by neměl překročit 2300 mg na den. Průměrná plechovka sardinek ve vodě má 200 mg sodíku a sardinky v oleji mají 400 mg sodíku. Pokud máte obavy ze soli, ale chutnají vám ochucené sardinky, konzervované v hořčici obsahují vyšší množství sodíku, než v konzervách ve vodě nebo v oleji.

Suma sumárum? Jezte radši sardinky ve vlastní šťávě, nebo v kvalitním olivovém oleji.

Sponzorováno

TIP: Jak vybrat rybu správně?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Jsou konzervy sardinek v oleji zdravější, než ty ve vodě (ve vlastní šťávě)?”

  1. Adam Honza napsal:

   sardinky jsou super, mám jich rád

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva