Sponzorováno

Magnetické náramky – mohou nějak pomoci s bolestí? 4.58/5 (12)

Magnetické náramky - mohou nějak pomoci s bolestí?

Mohou magnety na rukou pomoci s bolestí?

V dnešní době je alternativní medicína hodně populární. Nemělo by proto být žádným překvapením, že vznikají některá tvrzení, která jsou více než pochybná, ne-li přímo nepravdivá. Podívejme se blíže na magnetické náramky, které byly moderní i v době Kleopatry. A i dnes je víra v léčivé schopnosti magnetických náramků stále horkým tématem.

V dnešní době najdete magnety v ponožkách, kompresních punčochách, matracích, náramcích a dokonce i v atletickém oblečení. Lidé je používají k léčbě bolesti způsobené artritidou a také bolesti v patách, chodidlech, zápěstí, kyčlích, kolenech a v zádech. Ale opravdu magnetické náramky fungují?

Odkud teorie použití magnetů pro léčebné účely vychází

Teorie použití magnetů pro léčebné účely pochází už z období renesance. Věřící si mysleli, že magnety mají živou energii, a že pokud budou nosit náramek, tak ten bude bojovat s nemocemi a infekcemi nebo zmírni jejich chronickou bolest. Ale s pokroky v medicíně, které čas přinesl, to netrvalo dlouho, než byly magnety považovány za bezcenné, dokonce i nebezpečné pro terapeutické použití.

Magnetická terapie se v 70. letech 20. století objevila znovu. Přišel s ní doktor Albert Roy Davis, který studoval různé účinky pozitivních a negativních nábojů na biologii člověka. Davis tvrdil, že magnetická energie může zabíjet maligní buňky, zmírňovat bolest při artritidě a dokonce léčit neplodnost.

V současné době je prodej magnetických produktů pro léčbu bolesti zase velkým byznysem. Nedávné studie ale určily, že důkazy jsou spíše neprůkazné.

Fungují magnetické náramky? Co říkají studie?

Podle drtivé většiny výzkumů je odpověď ne. Davisova tvrzení a studie z roku 1976 se do značné míry vyvrátily a neexistuje žádný důkaz, že magnetické náramky mají nějakou účinnost v léčbě bolesti.

Výzkum z roku 2007 dospěl k závěru, že magnetické náramky nejsou účinné při léčbě bolesti způsobené osteoartritidou, revmatoidní artritidou nebo fibromyalgií. Jiný výzkum z roku 2013 ukázal, že magnetické i měděné náramky nemají na zvládnutí bolesti větší vliv než placebo. Náramky byly testovány na jejich účinky na bolest, zánět a fyzickou funkci.

Sponzorováno

Obecně tyto studie nabádají, aby lidé nepoužívali magnet jako náhradu za lékařskou péči a ošetření.

Takže to je to, co věda našla. Přibližně před pěti lety provedli vědci z University of York ve Velké Británii první randomizovanou kontrolovanou studii, která hodnotila měděné náramky a magnetické náramky na zápěstí. Sedmdesát pacientů s revmatoidní artritidou mělo během pěti měsíců buď náramky z mědi, s magnety nebo placebo. Pak vědce informovali se o tom, jak se cítí. Navíc u nich proběhly krevní testy, aby se zkontrolovala úroveň zánětu. A výsledky? Ani měď, ani magnety nebyly o nic účinnější než placebo.

Mohou být magnety nějak zdraví nebezpečné?

Většina magnetů uváděných na trh pro úlevu od bolesti je vyrobena buď z čistého kovu – jako je železo nebo měď – nebo ze slitin (směsi kovů nebo směsi kovů s nekovy). Mají sílu mezi 300 a 5 000 gaussů (používá pro vyjádření intenzity magnetického pole), což není moc.

I když jsou obecně bezpečné, magnetická zařízení a výrobky mohou být pro určité lidi za určitých okolností opravdu nebezpečné. Třeba pokud používáte kardiostimulátor nebo inzulínovou pumpu, mohly by tyto zařízení způsobit rušení.

Pár slov na závěr

Přes popularitu magnetických náramků věda do značné míry vyvrátila účinnost těchto magnetů při léčbě chronické bolesti, zánětu a dalších obecných zdravotních nedostatků.

Slova z jedné ze studií:

„Věda jednoduše nezaručuje účinnost měděných nebo kovových náramků pro artritidu. Předpokládá se, že měď a magnety mohou pomoci zmírnit bolest a zánět způsobený artritidou. Podle mého názoru to není opodstatněná teorie. Výzkum neprokázal žádný přínos použití mědi nebo magnetů na artritickou bolest.“

Sponzorováno

Nepoužívejte magnety jako náhradu za řádnou lékařskou péči a vyhněte se jim, pokud máte kardiostimulátor nebo používáte inzulínovou pumpu.

Jak magnety pomáhají zdraví?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva