Sponzorováno

Víte, co se stane, když spolknete magnet? 4.78/5 (27)

Víte, co se stane, když spolknete magnet?Stačí, když zhltnete dva magnety, a zadělali jste si na pořádný problém. Příběh tříleté Payton Bushnellové šokuje. Holčička z Oregonu za zády rodičů snědla sedmatřicet magnetických kuliček! Ty se jí v bříšku začaly spojovat a způsobily velkou bolest. Zpočátku si mysleli, že dcerka má chřipku a odvezli ji do nemocnice. Tam je však lékaři překvapily rentgenem, který zřetelně ukazoval desítky drobných, ale velmi silných magnetů.

„Když jsme viděli snímek, mysleli jsme si, že snědla náhrdelník,“ vzpomíná maminka Kelli. Díky rychlé operaci zachránili malé Američance tenké střevo. Hlavolamy z magnetických kuliček jsou v Americe velmi populární a seženete je i u nás. Tvoří je neodymové magnety, které jsou dvacetkrát silnější než běžné.

Můžete si koupit dvěstěšestnáct kuliček s průměrem pět milimetrů a začít kouzlit různé tvary. Podle návodu kuličky rozpoutají vaši fantazii a rozhýbou prsty. Ale jen dospělácké! Výrobce se hájí prohlášením: „Magnety nejsou hračka pro děti.“

Kuličky ve střevě

Magnety najdete na špercích, podprsenkách, kabelkách. I stavebnice, stolní hry, panenky, různí dřevění smajlíci nebo zvířátka obsahují silné neodymové magnety, které mohou skončit v žaludku nebo ve střevě vašeho potomka. Až v šedesáti procentech je ochutnají děti do tří let vedle všeho ostatního.

„Jejich zvědavost nemá hranice. A to je důvod, proč by jejich rodiče neměli nechávat o samotě,“ varuje dětská gastroenterologička MUDr. Mária Krajčírová, PhD.

Sponzorováno

Přibývají však i případy starších dětí. Lauren Garciová z Colorada téměř přišla o život po tom, co spolkla kuličkové magnety, které nosila na jazyku namísto zakázaného piercingu. Když se se slzami v očích postěžovala mámě na intenzivní bolesti v boku, uháněli do nemocnice. Kulička z magnetu zachycena v jednom záhybu střeva se přichytila ​​k další a střevo tak pevněspojily. Pokud by Lauren okamžitě neoperovali, pomalu by se prodírali skrz stěnu střeva, až by v ní udělali nežádoucí otvor.

Často je to hra o minuty

Spolkl váš mrňous jeden magnet? S velkou pravděpodobností ho vykaká bez újmy. Snad nedostane chuť na další. „Zpočátku se nemusí nic dít. Citlivější děti mohou zvracet, mít průjem nebo bolesti břicha. No v místech, kde se střevní kličky přibližují, se magnety přitahují, až se sepnou. Střevo se zneprůchodní, v místě obstrukce přestane jeho stěnou proudit krev a tkáň odumírá. Nevinné symptomy přecházejí do šokového stavu. Nefunkční část tkáně dovolí agresivním bakteriím pronikat do střeva a hlavně do břišní dutiny. Vyvine se sepse, která se může končit smrtí dítěte,“ vysvětluje MUDr. Krajčírová. Čas hraje proti vám.

Sponzorováno

„Při pozdní pomoci a bez chirurgického zákroku se může stav skončit fatálně,“ konstatuje lékařka. Předtím, než magnet z útrob dítě vyberou, čeká ho v dětské chirurgické ambulanci řadu vyšetření. Určí, ve které části trávicího traktu se cizí předmět nachází, a přibližný rozsah poškození. „Dítě podstoupí sonografii, udělají mu rentgenový snímek břicha ve visu, CT vyšetření a endoskopii. Magnet se odstraňuje endoskopicky, laparoskopicky nebo chirurgicky laparatomií“ dodává odbornice. Takže pokud dítě spořádá magnetů více, je to velký problém a měli byste utíkat k lékaři.

A co si dále o magnetu přečíst?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “Víte, co se stane, když spolknete magnet?”

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva