Cizrna a zdraví – ideální při dietách 4.87/5 (31)

Sponzorováno

Cizrna - luštěnina ideální při dietách

Cizrna – luštěnina ideální při dietách

Cizrna je jedna z nejzdravějších luštěnin, která je vhodná pro všechny věkové kategorie. Pozitivní účinky cizrny ocení i těhotné ženy a je skvělým pomocníkem při dietě. Velkou výhodou cizrny je, že nenadýmá!
Je chutná, zdravá a její příprava je zcela jednoduchá. Můžete z ní připravit chutnou polévku, na sucho opéct a přidat například na salát, oblíbené jsou i pomazánky a přílohy z cizrny.

Co obsahuje cizrna?

Cizrna obsahuje vodu, bílkoviny, tuk, sacharidy, vlákninu, draslík, vápník, hořčík, zinek, fosfor, sodík, železo, měď, mangan, selen, vitamíny A, B, C, E, K, kyselina listovou, kyselinu pantotenovou, omega3 a Omega6 mastné nenasycené kyseliny a betakaroten.

Pozitivní účinky cizrny na zdraví

 • Zvyšuje obranyschopnost
 • Pročišťuje tělo, zlepšuje trávení
 • Zlepšuje vyprazdňování
 • Podporuje metabolismus
 • Pomáhá při žaludečních potížích
 • Prevence proti osteoporóze
 • Prevence proti rakovině
 • Prevence proti kardiovaskulárním chorobám
 • Snižuje vysoký cholesterol v krvi
 • Normalizuje hladinu cukru v krvi
 • Zlepšuje příznaky kožních onemocnění
 • Podporuje růst zdravých kostí, nehtů a zubů
 • Podporuje dobrý zrak

Dietní pomocník

Cizrna je ideální potravina při mnohých dietách – bezlepková, diabetická, dieta s omezením kuchyňské soli, nízkokalorická, bezcholesterolová, dieta s vysokým obsahem vlákniny. Používá se také v dělené stravě. Jeho velkou výhodou je, že je sytý, takže po něm tak rychle nevyhledá.

Římský hrách

Nebo také španělská fazole, ale toto pojmenování není mezi lidmi až tak známé. Římským hrachem nazývají cizrnu proto, že svým tvarem připomíná zmíněnou potravinu, ledaže má větší rozměr a ještě k tomu je oblíbenou pochoutkou Italů. Nespornou výhodou je, že je nejsnáze stravitelnou luskovinou a zároveň i nenafukuje, což je nepříjemný efekt, který s sebou přinášejí příbuzné rostlinné produkty, a proto je lidé často odmítají.

Sponzorováno

Je bohatým zdrojem bílkovin, i proto se ji doporučuje konzumovat alespoň jedenkrát týdně. Často ji jedí i vegetariáni, protože jim nahrazuje masový podíl ve stravě.
Má jemnou oříškovou chuť a proto cizrnu mají rády i děti. Dokonce se dá připravovat i na sladko nebo jako zdravější slaná smažená či pečená pochoutka místo chipsů.

Cizrna má v sobě přirozeně hodně vlákniny a obsahuje velmi mnoho železa, díky čemuž dokáže už jeden pokrm z něj pokrýt téměř celou denní dávku, kterou potřebujeme dostat do těla. Obrovskou výhodou také je, že vařením a ani konzervováním neztrácí téměř nic ze svých účinných složek, což se u jiných druzích potravin nestává. Pak jsou to i vitamíny skupiny B a draslík.

Cizrna je i pro celiaky a i v těhotenství

Úžasnou zprávou však je, že cizrna neobsahuje ani nejmenší množství lepku. Ideální je proto i při stravování celiaků, kteří musí právě luštěniny často vynechávat z jídelníčků. Má také vysoký podíl vápníku, takže se doporučuje pro ženy jako prevence před osteoporózou. Konzumovat by cizrnu měli i těhotné ženy, protože v sobě ukrývá i značný podíl kyseliny listové.
Vynechat by ji neměly ani děti, kterým tak poskytnete široké spektrum účinných pomocníků, které byste jinak museli skládat z více potravin.

A abychom nevynechali ani muže, přidejme ještě jednu vlastnost, jejíž věří zejména pánové na dálném východě. Ti nedají na cizrnu dopustit kvůli údajným afrodiziakálním účinkům. Působí i jako prevence při onkologických onemocněních a také je vhodná při srdečně-cévních problémech.

Cizrna snižuje cholesterol

Další účinnou vlastností cizrny je jeho vliv na snižování cholesterolu. Tytéž látky ovlivňují i na hladinu cukru v krvi a doporučuje se ho proto konzumovat i při cukrovce. Zároveň vám pomůže i při zácpě, protože obsahuje hodně vlákniny.
Používat ji můžete i při dietách. Obsahuje totiž jen minimální množství tuku.

Je také výborným antioxidantem. Konzumovat byste cizrnu měli i při problémech s nízkou imunitou. Působí preventivně při žaludečních potížích. Má také vysoký podíl sacharidů. Využívá se i při léčení aterosklerózy. Její použití je opravdu širokospektrální, určitě bychom ho tedy neměli podceňovat a začít konzumovat co nejčastěji.

VIDEO: Cizrna (římský hrách): málo známá a zdravá

Sponzorováno

Zdroj obrázku: Wikipedia.org

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva