Sponzorováno

Konzumace ryb zlepšuje činnost mozku 4.67/5 (9)

Konzumace ryb zlepšuje činnost mozku

Podle odborníků mají nenasycené mastné kyseliny a B vitamíny pozitivní vliv na duševní zdraví člověka během celého jeho života. Pozitivně ovlivňují růst a vývoj mozku a nervové soustavy. Podle MUDr. Jany Bízikové z Dětské kliniky respirační medicína Fakultní nemocnice s poliklinikou Bratislava-Ružinov mají být trvalou součástí naší stravy.

Duševní vývoj člověka

Duševní vývoj člověka začíná už před narozením a pokračuje v průběhu dětství až po dospívání. K duševním činnostem patří například chápání, pozornost, paměť, psychomotorické funkce, jazykové vlohy, nebo schopnost učit se. „Duševní vývoj je výsledkem fyzického růstu a zrání mozku, přičemž nejrychleji roste během prvních dvou let života, plnou velikost dosahuje v pěti letech, ale jeho vývoj pokračuje až do dospělosti, kdy člověk neustále získává další schopnosti“ konstatuje MUDr. Jana Bíziková.

Sponzorováno

Důležité faktory, které ovlivňují duševní vývoj

 • venkovní stimulace
 • výchova, zkušenosti
 • vzdělávání
 • vhodná výživa

Důležité živiny pro vývoj

Mezi živiny, které mají vliv na duševní vývoj, patří vitamíny skupiny B a omega-3 mastné kyseliny (ALA, EPA, DHA).

Vitamíny B jsou obsaženy v kvasnicích, obilovinách, luštěninách, tmavý chléb, sóji, listové zelenině, oříšcích, mléce a mase. Omega-3 mastná kyselina ALA je především v rostlinných olejích a semenech rostlin. DHA se nachází v mateřském mléce a tučných rybách.

„I když je lidské tělo schopno přeměnit ALA na EPA, která je prekurzorem DHA, tato přeměna je poměrně neefektivní. Proto se doporučuje přijímat DHA v dostatečném množství navíc ve stravě. Tučné rybí maso se doporučuje jíst přibližně jeden až dvakrát za týden. Příjem omega-3 mastných kyselin a vitamínů B však ve většině evropských zemí nedosahuje optimální hodnoty. U dětí je navíc těžší zvýšit příjem omega-3 mastných kyselin změnou stravovacích návyků, např. přimět je, aby jedli více tučného rybího masa“ konstatuje odbornice.

Sponzorováno

Mezi tučné mastné ryby patří úhoř, losos, tuňák, mezi středně tučné ryby zařazujeme většinu druhů ryb žijících v našich vodách (např. pstruhy).

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva