Sponzorováno

Oči miminka se vyvíjejí i po narození 4.86/5 (7)

Oči miminka se vyvíjejí i po narozeníZrak je nejméně vyvinutý smysl miminka po narození. Přestože kompletní základ orgánových systémů děťátka, a tedy i oka, je dán již v druhém měsíci vašeho těhotenství a nitroděložní vývoj oka je dokončen kolem 30. týdne, na dovyvíjení oček potřebuje miminko čas ještě i poté, co přijde na svět. I proto, aby na to měly oči klid, první měsíc většinu dne prospí.

Jak vidí novorozenec

„Novorozenec rozeznává světlo a tmu a je velmi citlivý na silné světlo,“ říká dětská lékařka MUDr. Monika Antošová. Pokud si chcete názornější představit, co asi malé miminko vidí, sedněte si do zatemněné pokoje a chvíli tam zůstaňte, aby si vaše oči přivykly na tmu. Po pár minutách zjistíte, že barvy i tvary rozeznáváte jen v náznacích. Vidíte spíše obrysy předmětů, které kontrastují s pozadím. Přibližně takto vidí svět vaše dítě asi první tři týdny. I schopnost zaměřit se na předmět oběma očima a fixovat ho se vyvíjí až během následujících šesti měsíců a v pololetí děťátka dosahuje zraková ostrost jen asi pět procent ostrosti dospělého člověka. Až kolem sedmého roku má malý školák zrak vyvinut natolik, že ho můžeme porovnat se zrakem dospělého člověka a vývoj v samotném oku končí až u dvacetiletého člověka.

Vývoj oka krok za krokem

Od 0 do 2 měsíců

První měsíc miminko vůbec neumí zaostřit zrak. Na malou chvíli je schopné dívat na obličej a předměty, které jsou maximálně ve vzdálenosti 25 cm. Upoutá ho zejména ostrá červená a oranžová barva. Postupně se začne zajímat zejména o výrazně barevné a pohyblivé předměty. Vzdálenost 25 až 30 cm není náhodná – je to vzdálenost mezi jeho a vaším obličejem, když držíte drobečka v náručí, kojíte ho, promlouváte k němu. Rozezná sice tvary, ale ostrost ještě chybí. Kolem jednoho měsíce se už bude vědět zaměřit na jeden konkrétní objekt a sledovat jej pár vteřin v pohybu. Nejraději má však známé tváře se známými hlasy. Nelekněte se, pokud miminko sem – tam zašilhá. Ještě nemá vyvinutou schopnost koordinovat obě oči najednou. Barva duhovky se ještě bude měnit a ustálí se až mezi půlrokem a rokem.

Od 2 měsíců

Děťátko vnímá obrysy obličejů a velkých předmětů. Stále častěji ho upoutají kontrastní barvy. Už se umí na trochu delší čas zaměřit na jeden předmět, který dokáže pozorovat i v pohybu, a obličeje rozeznává už nejen podle známého hlasu, ale i zrakem. Zaostřuje, i když ne dokonale, na předměty vzdálené několik metrů. V tomto období má rádo hračky zavěšené nad sebou. Můžete si všimnout, že když se vám dívá do tváře, sleduje vaše oči nebo ústa a díky tomuto pozorování se později snaží artikulovat a vydávat první zvuky. Dítě byste měli ukládat přes den tak, aby mělo co největší rozhled a mohlo se seznamovat s prostředím.

Od 3 měsíců

Pohybující se hračku dokáže prcek pozorovat ve vzdálenosti 50 cm. Umí se aktivně usmívat a opětuje úsměv, i když jste metr od něj. Ke konci 3. měsíce umí sledovat hračku nejen tak, že se za ní otáčí celou hlavičkou, ale dokáže ji už sledovat pouze pohybem očí. Rozlišuje známé tváře od neznámých, zkoumá předměty ve svém zorném poli a dotýká se jich. Když vejdete do místnosti, umí vás zrakem sledovat. Už se vyvíjí koordinace ruka – oko, což mu umožní natáhnout se za předmětem, který vidí a zaujme ho. Očka přestávají zabíhat, neboť dítě už dokáže koordinovat jejich pohyby.

Sponzorováno

Od 4 měsíců

Postupně se začíná vyvíjet vnímání hloubky a prostoru. Děťátko ještě neumělo správně odhadnout polohu předmětu ani si uvědomit správně jeho velikost a tvar. Jeho mozek už dokáže zkoordinovat zrakový vjem a ručku, aby se natáhla za předmětem, který si umí podržet a detailně zkoumat. Děťátko dokáže i pozorovat rychle se pohybující předměty či osoby.

Od 6 měsíců

Od pololetí se zrak výrazně zlepšuje, neboť se zkvalitňují jeho dosavadní funkce. Děťátko vidí věci trojrozměrně a je schopno je vnímat v takové vzdálenosti, v jaké reálné jsou. Zkoumá očima nejen detaily, ale i celkový tvar, rozeznává příbuzné barvy. Díky lepšímu zraku se mění i psychika drobečka, začíná být opatrnější a ostražitější. Je čas začít si více prohlížet leporela. Velkým pokrokem je, že umí rozpoznat předmět i člověka, přestože vidí jen jeho část. Je to důkaz vývoje mozku. Připravte se, že nejoblíbenější hrou se stane „kuk“, protože miminko už má schopnost uvědomit si trvalost předmětů a lidí.

Od 8 měsíců

Zrak dítěte je stále ostřejší, také prostor a vzdálenost vnímá lépe. Ukazuje i na malé předměty, dokáže se přesunout k předmětu, co ho zaujal, a vzít si ho. Umí se s hračkami hrát déle a manipuluje s nimi před očky. Pokud mu něco seberete, rozhlíží se kolem a hledá to.

Od 12 měsíců

Jelikož už má dobrou paměť i prostorové vidění, na otázku, kde je máma, se začne otáčet a hledat vás. Dokáže vám podat přesně do ruky ty předměty, o které ho požádáte, umí rozeznat na několik metrů známé lidi, má dobře vyvinuté trojrozměrné vidění, což je velmi důležitou podmínkou toho, aby začalo chodit. Stále více se zajímá o knížky, jejich prohlížení a komentování obrázků věnujte dost času.

Pozorujte očička miminka

Většina vrozených očních vad je dědičná a i když se porucha hned neobjeví, vždy je dobré pediatra upozornit na oční onemocnění, které se ve vaší rodině vyskytly. Pomůže mu to soustředit se více na prevenci a případně vám doporučí některá vyšetření, které by mohly oční chybu dít odhalit dříve, než se rozvine. I vy si doma všímejte svého drobečka a pediatra upozorněte na případné odchylky, které byste si na očkách miminka všimli. Nejvhodnější čas na nenásilné pozorování děťátka je podle MUDr. Antošová zejména krmení. Tehdy jste s drobečkem v nejbližším kontaktu, a protože již novorozenec se vás snaží kontaktovat v rámci svých možností i zrakem, můžete si všímat, zda je vše v pořádku. Pozorujte, zda jsou obě očka stejně velké. Všímejte si i barvy zorničky, která by u novorozence měla být uhlíkovočerná. Důležitý je i její správný tvar, nemá být příliš široká ani překrývat duhovku. „Čím rychleji se případná chyba odhalí, tím lepší je prognóza,“ upozorňuje pediatrička.

Domácí oční test

1. měsíc

Vedle hlavičky děťátka rozsviťte baterku. Pokud má oči v pořádku, bude je otáčet za světlem.

4. měsíc

Když mu ukážete zajímavý předmět s kontrastními barvami, dítě by ho mělo se zájmem pozorovat a upřeně se na něj dívat.

7. měsíc

Zahrajte se hru „kuk“ – schovejte se a pozorujte, zda se dítě dokáže dívat na to místo, kde jste se schovali a znovu objevili.

8. měsíc

Rozložte mu v různých vzdálenostech hračky a pozorujte, zda se za nimi natahuje.

12. měsíců

Asi ze dvou metrů mu koulejte míč a všímejte si, zda správně chytá.

Kdy k lékaři
V jakémkoliv věku dítěte třeba ihned vyhledat lékaře, pokud se u něj objeví třes očí, křivé postavení hlavy, nápadně velké oči, světloplachost, zakalená rohovka, ustavičné mnutí očí prstem, neobvyklé grimasy, pokud si dělá něco s očima, co do té doby nedělalo, nebo se mu na očích objeví něco nového.

Sponzorováno

TIP: Strabismus u dětí – příčiny a léčba

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva