Sponzorováno

Slunečnicový olej a zdraví – víte, že i on je zdravý? 4.76/5 (21)

I olej ze slunečnicových semínek může být zdraví prospěšný

I olej ze slunečnicových semínek může být zdraví prospěšný

Klasika, která nechybí asi v žádné domácnosti. Klasický olej, který používá na vaření většina z nás. Slunečnicový olej však netřeba zatracovat a považovat pouze za levnou náhradu kvalitnějších olejů. I výtažek ze slunečnicových semínek je zdraví prospěšný a v použití na studeno vhodný k prevenci při problémech kardiovaskulárního rázu, problémech se štítnou žlázou a také při zvýšeném cholesterolu.

Slunečnicový olej – nepodceňujte ho!

Tento rostlinný olej se vyrábí ze semen slunečnice (lat. Název: Helianthus annuus). V domácnostech se používá většinou jen na běžné vaření či pečení. I v Česku se již zabydluje trend, používat na studenou kuchyni olivový, nebo jiný – „kvalitnější“ olej. Pokud však máte po ruce kvalitní nerafinovaný a za studena lisovaný slunečnicový olej, klidně jej můžete používat ve studené kuchyni.

Slunečnicový olej a zdraví

Slunečnicový olej je ve studeném stavu vhodný:

  • na prevenci před srdečně-cévními onemocněními
  • při zvýšené hladině cholesterolu v krvi
  • při problémech s kůží
  • při problémech se sliznicí
  • příznivě působí na nervový systém
  • stimuluje látkovou výměnu
  • vhodný při ateroskleróze

Rafinovaný, či lisovaný za studena?

Rafinovaný olej se zpracovává ve velkých množstvích ve velkovýrobě, při vysokých teplotách a za použití rozpouštědel, a proto je méně kvalitní než olej, který je lisovaný šetrným způsobem – za studena. V takto získaném oleji zůstanou přítomné všechny výživné látky, které slunečnicový olej obsahuje. Rafinované oleje jsou proto samozřejmě i o něco levnější. Pokud tedy chcete kvalitu, při koupi dbejte na to, aby bylo na obalu výslovně uvedeno: „lisovaný za studena“.

Co slunečnicový olej obsahuje?

Slunečnicový olej – v jeho za studena lisované (panenské) podobě obsahuje:

  • vitaminy, zejména vitamín E (antioxidant)
  • nenasycené mastné kyseliny (stearovou, palmitovou, olejovou, linolovou)
  • přírodní aromatické látky

Pozor na vysoké teploty při vaření

Problémem olejů jako takových je, že při tepelné úpravě v nich vznikají škodlivé látky, takzvané transizomery (nebo transmastné kyseliny). Ty zvedají cholesterol a také zvyšují riziko infarktu. Nejvhodnější použití olejů je tedy na studenou kuchyni.

Sponzorováno

S mastnou stravou opatrně – hlavně starší ročníky

Je dávno známo, že mastná strava bohatá na tuky, není pro lidské zdraví příliš vhodná. A to platí dvojnásob zejména u starších lidí. Vědci totiž přišli na to, že u žen po menopauze je v souvislosti s častou konzumací nenasycených mastných kyselin (které obsahuje většina olejů) i vyšší riziko onemocnění rakovinou prsu. U pánů je to zas zvýšené riziko rakoviny prostaty.

Slunečnicový olej – zlatá tekutina

Slunečnicová semena obsahují až 50% oleje bohatého na nenasycené mastné kyseliny, které udržují zdraví cév a snižují hladinu cholesterolu v krvi. Kromě toho je dobrým zdrojem bílkovin a esenciálních aminokyselin. Obsahuje vitamín E, který skvěle chrání kůži a je výborný na prevenci srdečně cévních onemocnění. Obsahuje vitamín B1, B5, hořčík, selen, mangan, měď, kyselinu listovou a vlákninu. Tato rostlina je nepřekonatelný přírodní lék na prevenci a léčbu rakoviny, ukázala se jako lék proti ekzémem, lék na artrózu a bolesti způsobené revmatismem. Používá se na masáže při křečích v nohách. V poslední době se stále více využívá v kosmetickém průmyslu.

Léčba slunečnicovým olejem

Na kongresu ukrajinského svazu onkologů a bakteriologie, Dr. F. Karáčí mluvil o metodách léčby pomocí za studena lisovaného slunečnicového oleje. Po osobní kontrole, trdi, že si každý může být jist správností uvedených skutečností. Tato metoda nahradila operaci a těžké léky u mnoha pacientů.

Základní postup této metody je v převalování určitého množství oleje v ústech. Tímto způsobem se zabrání zničení prospěšné mikroflóry těla, ke kterému dochází při užívání syntetických drog, například antibiotik.

Tímto způsobem se léčí: bolesti hlavy, zánět průdušek, bolest zubů, trombóza, artritida, chronické poruchy krve, ochrnutí, ekzémy, žaludeční vředy, ledviny a střevní onemocnění, zánět mozku, onemocnění žen, rakovina, onemocnění jater, poruchy spánku, srdeční infarkt. Více o tomto čtěte v tomto článku.

A co si o slunečnici přečíst?

VIDEO: Vím, co jím: mýty o rostlinných tucích

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva