Sponzorováno

Akantamébová keratitida – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.73/5 (11)

  • Akantamébová keratitida je vzácné infekční onemocnění rohovky, které je způsobeno amébou zvanou akantaméba (Acanthamoeba). Tato améba je přirozeně přítomná v prostředí, jako je půda, voda a prach. Akantamébová keratitida postihuje rohovku oka, což je průhledná část přední části oka, která pokrývá zorničku.
  • Toto onemocnění obvykle postihuje jedno oko a může být způsobeno kontaktu s kontaminovanou vodou, jako jsou vodní sporty, plavání nebo používání kontaktních čoček, které mohou být kontaminovány. Poranění rohovky nebo mikrotrauma může též zvýšit riziko nákazy.
  • Příznaky akantamébové keratitidy mohou být: Bolest v oku: Intenzivní a přetrvávající bolest v postiženém oku. Zhoršené vidění: Postižené oko může zažívat zhoršené vidění, mlhavé vidění nebo citlivost na světlo. Zčervenání a podráždění oka: Oči mohou být zčervenalé a podrážděné. Slzení: Zvýšená produkce slz. Citlivost na světlo: Zvýšená citlivost oka na světlo.
  • Diagnóza akantamébové keratitidy obvykle zahrnuje odběr vzorků rohovky pro laboratorní testy a mikroskopické vyšetření k potvrzení přítomnosti améb.
  • Léčba tohoto onemocnění může být obtížná, a může zahrnovat použití antiparazitárních léků a antimikrobiálních kapek do očí. V některých případech může být nutná i chirurgická intervence.

Co je akantamébová keratitida?

Akantamébová keratitida je vzácná parazitická oční infekce z určitého typu améby. Akantamébová keratitida postihuje rohovku oka. Pokud se neléčí, může poškodit vaše oči a způsobit dokonce i ztrátu zraku.

Tento stav je někdy známý jako „amébová keratitida“ nebo podobnými názvy. Akantamébová keratitida obvykle postihuje jedno oko, ale může postihnout obě. Začíná postižením vnější vrstvy vaší rohovky, epitelu. Jak se zhoršuje, infekce se rozšiřuje hlouběji.

Pro lepší pochopení akantaméby

Améba je jednobuněčný organismus. Je podobná bakteriím, ale trochu složitější. Není to skutečný parazit, protože může projít celým svým životním cyklem, aniž by musel infikovat lidi nebo jiná zvířata. Ale améby se chovají jako paraziti, pokud infikují lidi nebo zvířata.

Vědci znají nejméně 20 druhů akantaméb, které žijí po celém světě. Mohou žít téměř všude, kde žijí lidé, snadno přežijí ve sladké vodě i mořské vodě, v půdě a na mnoha dalších místech. Vědci vědí o 8-9 druzích akantaméb, které mohou způsobit akantamébovou keratitidu.

Během svých životních cyklů může mít akantaméba dvě formy. Jedním z nich je jejich aktivní, mobilní forma. Další je forma cysty. V této formě mají tvrzenou vnější vrstvu. V této cystové formě může akantaméba přežít všechny druhy hrozeb, které by je jinak zabily. Například:

  • Extrémní teploty. Ve formě cysty může akantaméba přežít teploty od -20 stupňů Celsia do 56 stupňů Celsia.
  • Nedostatek živin a vody. Akantaméba ve formě cysty může přežít až 20 let (možná i více) při pokojové teplotě.
  • Chemikálie a toxiny. Akantaméba ve formě cysty může odolat toxickým účinkům mnoha látek, včetně léků, které léčí parazitární infekce.
  • Sluneční světlo. Ultrafialové (UV) paprsky ve slunečním světle mohou zabít mnoho mikrobů, ale akantaméba ve formě cyst může přežít.

Je důležité vědět akantaméba může vstoupit do vašeho těla jak v aktivní formě, tak ve formě cyst. Proto byste měli přijmout vhodná opatření, abyste zabránili této infekci.

Akantamébová keratitida - ilustrace

Akantamébová keratitida – ilustrace

 

Příznaky – jaké jsou příznaky akantamébové keratitidy?

Příznaky akantamébové keratitidy nastanou, když aktivní forma těchto mikrobů vstoupí do rohovky vašich očí. Příznaky nemusí zůstat konstantní, cyklicky se mění mezi lepším a horším.

Příznaky jsou:

  • Bolest očí (někdy závažná bolest)
  • Máte pocit, že vám něco uvízlo v oku (pocit cizího těla), ale mytí očí vám nepomůže a nic tam neuvidíte
  • Vodnatý výtok z oka
  • Citlivost na světlo (fotofobie)
  • Zarudnutí nebo podráždění očí.
  • Rohovky, které vypadají zakalené, špinavé nebo které mají na povrchu prstencovitou oblast.
  • Rozmazané nebo zakalené vidění (obvykle se to stává u těžkých nebo pokročilých případů).
Akantamébová keratitida - fotografie

Akantamébová keratitida – fotografie

 

Příčiny – Co způsobuje akantamébovou keratitidu?

Dva druhy akantaméby způsobují většinu případů akantamébové keratitidy. Tyto dva druhy jsou A. castellani a A. polyphaga.

Akantamébová keratitida je infekční (to znamená, že ji můžete chytit), ale není nakažlivá (nemůžete ji chytit přímo od někoho jiného).

Nejběžnější způsoby, jak akantaméba infikuje vaše oči, jsou tyto cesty:

  • Kontaktní čočky
  • Kontaminovaná voda
  • Poranění očí

Kontaktní čočky

Majitelé kontaktních čoček tvoří minimálně 90 % případů akantamébové keratitidy. To je obvykle způsobeno kombinací faktorů. Mezi faktory patří:

  • Příliš dlouhé nošení kontaktních čoček.
  • Nesprávné skladování kontaktních čoček, když je nenosíte (např. používání vody z vodovodu k čištění nebo ukládání kontaktních čoček).
  • Nesprávné čištění kontaktních čoček nebo pouzder, ve kterých je skladujete.
  • Nošení kontaktních čoček při koupání, plavání nebo sprchování.
  • Používání kontaminovaných předmětů souvisejících s kontaktními čočkami, jako jsou pouzdra nebo roztoky.

Kontaminovaná voda

Akantaméba (Acanthamoeba) může snadno přežít ve vodě, zejména ve formě cyst. Dokonce i upravená pitná voda, balená voda nebo voda z bazénu nemusí mít dostatečně vysokou koncentraci chlóru nebo jiných dezinfekčních prostředků. To je důvod, proč byste nikdy neměli používat vodu z vodovodu s kontaktními čočkami nebo nosit kontaktní čočky při plavání.

Za běžných okolností nemůže akantaméba z těchto zdrojů infikovat vaše oči. Ale jsou chvíle, kdy mohou. Tak třeba:

  • Pokud máte stávající oční infekci.
  • Pokud máte poranění oka (škrábnutí rohovky nebo podobný stav).
  • Pokud máte oslabenou imunitu.

Poranění očí

Rohovka je něco jako „čelní sklo“ vašeho oka, ale zranění ji snižují její účinnost. Poranění jsou jako slabá místa nebo malé mezery na povrchu rohovky, kam se mikroby snáze dostanou. Poranění rohovky se obvykle týkají kontaktních čoček, prstů nebo nehtů, rostlin nebo rostlinného materiálu nebo nečistot nebo půdy.

Jaké jsou komplikace akantamébové keratitidy?

Existuje několik hlavních komplikací, které jsou možné při akantamébové keratitidě:

Sponzorováno

  • Ztráta zraku. AK poškozuje vaše rohovky, což může vést ke ztrátě zraku v postiženém oku (očích).
  • Opakování. Acanthamoeba ve formě cysty může žít ve vašich rohovkách po dlouhou dobu a později se vrátit do své živé formy.
  • Narušení denního režimu a činností. Je to obvykle bolestivý a rušivý stav. Může zasahovat do práce, koníčků, trávení času s blízkými a další.

Jak se akantamébová keratitida diagnostikuje?

Akantamébovou keratitidu je obtížné diagnostikovat včas a k počáteční chybné diagnóze dochází asi v 75 % až 90 % případů. Je to kvůli následujícímu:

  • Má stejné příznaky jako o dost běžnější virové nebo bakteriální oční infekce.
  • Akantamébová keratitida je poměrně vzácná, takže oční specialisté a lékaři na ní obvykle zpočátku nemají podezření.
  • Testy často zahrnují biopsii rohovky (což je invazivní) – toto vyšetření často není k dispozici mimo velká lékařská centra.

Váš oční specialista provede oční vyšetření, včetně vyšetření štěrbinovou lampou. To mu umožňuje dívat se do vašich očí a hledat známky problému. Bude se také ptát na vaše příznaky, nedávné aktivity nebo na to, zda by mohly být jiné faktory.

Standardní praxí je léčit jakoukoli oční infekci, jako by byla nejprve virová nebo bakteriální, a mít podezření, že jde o akantamébovou keratitidu, pokud léčba nefunguje.

Testy rohovkové tkáně

Testování na akantamébovou keratitidu může zahrnovat odběr vzorků rohovkové tkáně. To může znamenat biopsii rohovky. To zahrnuje odběr vzorku tkáně. Tento test dokáže odhalit i hlubší infekce.

Zákrok je invazivnější a může být bolestivý. Ale váš lékař vám s tím pomůže – dá vám znecitlivující kapky nebo léky. Rohovky se také rychle regenerují, což snižuje dobu, po kterou pociťujete bolest nebo nepohodlí.

Čekání na výsledky testování tkáně rohovky může trvat několik dní. Váš lékař pravděpodobně mezitím zahájí léčbu, aby vám pomohl s vašimi příznaky.

Léčba – jak se akantamébová keratitida léčí a existuje nějaký lék?

Léčba akantamébové keratitidy má dva hlavní cíle: zbavit vás infekce a snížit bolest a další rušivé příznaky. Léky jsou obvykle první možností a v závažnějších případech může být nutná operace.

Léky

Aktivní formy akantaméby jsou velmi citlivé na některé léky. Ve formě cysty mohou druhy akantaméby odolávat léčbě, ale některé léky je stále mohou překonat.

Hlavní formou léčby jsou lokální antiseptické kapky, jako je chlorhexidin a polyhexanid (také známý jako polyhexamethylenbiguanid nebo PHMB). Oční lékař je nejlepší osobou, která vám řekne o možnostech léků.

Chirurgická operace

Asi 35-40 % případů akantamébové keratitidy nereaguje dostatečně dobře na samotné léky. Když k tomu dojde, operace může být další nejlepší možností. To může znamenat:

  • Odstranění epiteliální tkáně (tzv. debridement). To zahrnuje odstranění vnější vrstvy rohovky, které může odstranit akantamébu žijící v rohovce (buď v aktivní nebo cystické formě). To také může usnadnit medikaci, aby se akantaméba nedostala do hlubších vrstev.
  • Tkáňové štěpy nebo speciální obvazy. Některé typy tkáňových transplantací, jako jsou amniotické membrány nebo bandážové kontaktní čočky, mohou vašemu oku pomoci, když se vše hojí.
  • Keratoplastika a transplantace rohovky. Odstranění rohovky může být v některých případech jedinou léčbou. Po odstranění ji oční specialista může nahradit transplantací rohovky.

Prevence – lze akantamébové keratitidě předejít?

Akantamébové keratitidě lze většinou předejít, i když k neobvyklým případům může dojít z důvodů, které nemůžete ovlivnit. Mezi kroky, které můžete podniknout, patří:

  • Používejte kontaktní čočky podle návodu a pokynů. Nenoste své kontakty příliš dlouho, nenechte si je přes noc nebo je nenoste při plavání nebo sprchování.
  • Ukládejte si kontaktní čočky správně. Nikdy nepoužívejte nic jiného než roztok na kontaktní čočky k uložení kontaktních čoček, když je vyndáte. Váš oční specialista vám může říci více o správném druhu řešení, které použít.
  • Vyčistěte si čočky a pouzdro, ve kterém je uchováváte. Roztok na kontaktní čočky obvykle čočky nedezinfikuje. Váš oční specialista vám může říci, jak dezinfikovat kontaktní čočky a pouzdro na kontaktní čočky a jak často to musíte dělat.
  • Pokud dostanete infekci oka, vyhoďte kontaktní čočky a vyměňte pouzdro. Opětovné použití kontaminovaných čoček nebo pouzder na kontaktní čočky může způsobit reinfekci.
  • Zabraňte vniknutí vody přímo do očí. Pokud máte pocit suchých očí, použijte umělé slzy, které jsou určeny k použití do oka. Pokud si potřebujete vypláchnout oči, používejte umělé slzy, je to bezpečnější než použití vody z kohoutku.
  • Proveďte preventivní opatření, pokud máte vyšší riziko infekce akantamébové keratitidy. Pokud máte problémy s imunitním systémem nebo zranění oka, které vás činí zranitelnými vůči infekci, neriskujte. Vyvarujte se plavání nebo sprchování způsobem, který by mohl umožnit, aby se akantaméba ve vodě (i upravené vodě) dostala do očí.
  • Používejte ochranu očí, abyste předešli zranění. Infekce akantamébové keratitidy jsou vždy hrozbou při poranění oka. Ochrana očí je chrání před poškozením, což také zabraňuje vnikání mikrobů.

Výhled / Prognóza – co mohu očekávat, pokud mám akantamébovou keratitidu?

Akantamébová keratitida je stav, který může být velmi bolestivý – často mnohem více, než by naznačovaly vaše jiné příznaky nebo viditelné změny oka – a hodně rušivý. Je důležité problém neignorovat, protože čím déle čekáte, léčba je obtížnější.

Pokud máte akantamébovou keratitidu, váš oční lékař se nejprve pokusí léčit a/nebo vyloučit virové a bakteriální infekce. Ujistěte se, že je sledujete a víte, jak dlouho čekat, než ho znovu kontaktujete, pokud se zdá, že léčba nepomáhá.

Je také důležité dodržovat léčebné pokyny svého lékaře přesně podle pokynů. To vám dává největší šanci na příznivý výsledek. Pokud nebudete dodržovat léčebné pokyny svého doktora, můžete být náchylní k reinfekci. Forma cysty může také přežívat spící ve vašich rohovkách po dlouhou dobu, což může způsobit, že se symptomy akantamébové keratitidy vrátí měsíce po léčbě.

Akantamébová keratitida může způsobit vážné a trvalé poškození, pokud se příliš dlouho neléčí. Mezi možné komplikace patří glaukom, atrofie duhovky (smršťování nebo pohyb z místa), katarakta a chronické defekty v nejvzdálenější vrstvě rohovky. V závažnějších případech je možná také ztráta zraku.

Jaký je výhled pacientů?

Výhled akantamébové keratitidy závisí na několika faktorech. Pozitivní výsledky jsou mnohem pravděpodobnější, pokud dostanete odbornou lékařskou péči dříve, než se tento stav rozšíří za druhou vrstvu vaší rohovky. To obvykle znamená zahájit léčbu do tří týdnů od začátku příznaků.

Sponzorováno

Měli byste navštívit očního specialistu, pokud máte příznaky akantamébové keratitidy trvající déle než několik dní. Pokud tak učiníte, dáte jim čas vyzkoušet léčbu bakteriální infekce, a pokud tyto nefungují, váš oční lékař vás může nechat zahájit léčbu specifickou pro akantamébovou keratitidu.

Studie a zdroje článku

  • Acanthamoeba Keratitis Autoři: Shaan N. Somani; Yasmyne Ronquillo; Majid Moshirfar.
  • Zdroj obrázku: Sandalphonarts / depositphotos.com

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva