Sponzorováno

Tříselná kýla (i u dětí) – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.88/5 (17)

 • Tříselná kýla je kýla, která se vyskytuje v oblasti břicha v oblasti třísel.
 • Vzniká, když tuková nebo střevní tkáň protlačí slabost v břišní stěně poblíž pravého nebo levého tříselného kanálu. Tříselný kanál se nachází na spodní části břicha.
 • Pokud máte kýlu v tomto průchodu nebo v jeho blízkosti, vede to k vyčnívající bouli. Při pohybu to může být bolestivé.
 • Mnoho lidí nevyhledává léčbu tohoto typu kýly, protože může být malá nebo nezpůsobuje žádné příznaky. Včasná lékařská péče však může pomoci zabránit dalším problémům a nepohodlí.
 • Chirurgie je primární léčbou tříselné kýly. Jedná se o velmi běžnou a vždy velmi úspěšnou operaci, kterou provádí dobře vyškolený chirurg.

Tříselná kýla - co je to - příznaky, příčiny a léčbaKýla je vlastně celkem běžný stav, kdy se část vnitřního orgánu nebo tkáně vyboulí přes sval. Kýla se obecně může objevit v okolí pupku, přes jizvu po chirurgickém zákroku, v bránici nebo v tříslech (oblast mezi břichem a stehnem na obou stranách těla).

Tříselná kýla nastává, když se střeva nebo tuk z břicha vyboulí přes spodní břišní stěnu do tříselné oblasti (oblasti třísla). Příznaky a léčba tříselné kýly jsou popsány v tomto článku.

Co je tříselná kýla?

Tříselná kýla nastane, když se střeva nebo tuk z břicha vyboulí přes spodní břišní stěnu do oblasti třísla.

Existují 2 typy tříselné kýly:

 • Nepřímá tříselná kýla: Tento typ kýly je způsoben vrozenou vadou břišní stěny (přítomnou při narození).
 • Přímá tříselná kýla: Tento typ kýly se obvykle vyskytuje u dospělých mužů. Ty jsou nejčastěji způsobeny slabostí svalů břišní stěny, která se vyvíjí v průběhu času, nebo jsou způsobeny namáháním nebo zvedáním těžkých břemen.

Kýla může být na jedné nebo obou stranách břicha. Přímé tříselné kýly jsou častější později v životě, protože břišní stěna s věkem slábne.

Tříselná kýla obvykle není nebezpečná. Může však bolet, zejména při zvedání, ohýbání, namáhání stolicí nebo i při kašli. Přímé tříselné kýly se obvykle vyskytují u dospělých mužů, jejichž břišní svaly ochably.

Tříselná kýla - ilustrace - Při tříselné kýle dochází k proniknutí obsahu břišní dutiny přes oslabenou stěnu do podkoží v oblasti třísel

Tříselná kýla – ilustrace – Při tříselné kýle dochází k proniknutí obsahu břišní dutiny přes oslabenou stěnu do podkoží v oblasti třísel

 

Koho často trápí tříselná kýla?

U dospělých mužů nad 40 let je mnohem pravděpodobnější, že u nich vznikne přímá tříselná kýla, než je tomu u žen. Asi u 25 % mužů a pouze u 2% žen se během života vyvine tříselná kýla.

Rodinná anamnéza tříselné kýly, kouření a muži, kteří podstoupili předchozí operaci břicha, jsou vystaveni většímu riziku vzniku tříselné kýly.

Co je to uvězněná nebo uškrcená tříselná kýla?

Inkarcerace nebo uškrcení tříselné kýly je vzácné, ale pokud se kýla neléčí, mohou se vyvinout vážné komplikace.

Inkarcerovaná kýla: Inkarcerace nastává, když se část tuku nebo střeva zevnitř břicha zasekne v tříslech nebo šourku a nemůže se vrátit zpět do břicha.
Uškrcená kýla: Uškrcení může nastat, když se neléčí inkarcerovaná kýla. Přívod krve do střeva může být přerušen, což způsobí „uškrcení“ střeva. Toto je velmi vážný stav. Měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, pokud máte podezření, že máte uvězněnou nebo uškrcenou tříselnou kýlu.

Jaké jsou příznaky tříselné kýly?

Tříselná kýla může být nebolestivá nebo nezpůsobuje žádné příznaky, zvláště když se poprvé objeví. Příznaky, které se mohou vyvinout, jsou tyto:

Sponzorováno

 • Vyboulení na jedné nebo obou stranách třísel, které mizí vleže.
 • Bolest v tříslech, zejména při zvedání, kašli nebo cvičení.
 • Pocit slabosti, tíhy nebo pálení v tříslech.
 • Oteklý šourek (vakovitá část mužského genitálu pod penisem).

Jak se diagnostikuje tříselná kýla?

Pokud máte vy nebo vaše dítě podezření na tříselnou kýlu, měli byste vyhledat lékařskou pomoc. Pokud se neléčí, může se tříselná kýla rozvinout ve vážný stav.

Váš lékař se může zeptat na rodinnou anamnézu, protože tříselné kýly mají tendenci se vyskytovat v rodinách. Poté může provést fyzické vyšetření, aby zjistil, zda nedošlo k vyboulení kýly. Můžete být požádáni, abyste kašlali nebo sval zatnuli, aby lékař zjistil, zda kýla nevychází.

K vyhledání kýly a zjištění, zda je uškrcena nebo uvězněna, může být nařízeno rentgenové nebo CT vyšetření břicha.

Léčba – Vyžadují všechny tříselné kýly operaci?

Někdy může lékař zatlačit nebo „zmenšit“ malou tříselnou kýlu zpět do břicha jemnou masáží. Pokud to nefunguje, může pak být nutná operace.

Tříselná kýla se nezlepšuje nebo sama nezmizí. Pokud vám bude diagnostikována tříselná kýla, lékař vám pravděpodobně doporučí operaci.

Jak se tříselná kýla operuje?

Operace tříselné kýly je běžný chirurgický zákrok. Operace tříselné kýly se také nazývá hernioplastika. Existují 3 typy operace tříselné kýly:

Otevřená operace kýly (klasická): Chirurgický zákrok, při kterém se provede řez v tříslech. Chirurg poté zatlačí kýlu zpět do břicha a zpevní břišní stěnu síťovinou a stehy. Tuto operaci lze provést v lokální anestezii břišní oblasti nebo v celkové anestezii, ve které budete uspáni.

Laparoskopická operace kýly: Méně invazivní chirurgický zákrok, při kterém chirurg provede malé (několika centimetrové) řezy v podbřišku a zavede laparoskop (tenká trubice s připojenou malou videokamerou). Laparoskop posílá snímky na videomonitor a chirurg operuje prostřednictvím malých řezů.

Robotická operace kýly: Stejně jako laparoskopická chirurgie používá robotická chirurgie laparoskop a provádí se stejným způsobem (malé řezy, malá kamera a promítání vnitřku břicha na televizní obrazovky). Robotická chirurgie se liší od laparoskopické chirurgie v tom, že chirurg sedí u konzole na operačním sále a manipuluje s chirurgickými nástroji z konzole.

Jaká jsou rizika operace reparace tříselné kýly?

Rizika operace tříselné kýly jsou obecně: Infekce, krvácení, bolest. Dlouhodobé komplikace jsou vzácné, ale mohou zahrnovat poškození nervů nebo návrat kýly, což vyžaduje druhou operaci.

Co lze očekávat při rekonvalescenci po operaci tříselné kýly?

Zotavení po minimálně invazivní i otevřené operaci obvykle vyžaduje léčbu pooperační bolesti po dobu několika týdnů. Také vám bude doporučeno nezvedat nic těžkého a nezapojovat se do intenzivní činnosti.

Laparoskopická operace kýly má obvykle kratší dobu zotavení. Nemusí však být volbou pro pacienty s velkými kýlami nebo pro ty, kteří již dříve podstoupili operaci břicha.

Kojenci a děti se obvykle zotavují rychleji než dospělí z operace tříselné kýly.

Jaká je prognóza (výhled) pro někoho, kdo podstoupil operaci tříselné kýly?

Pacienti, kteří podstoupili operaci tříselné kýly, se obecně mají velmi dobře. Po operaci vám může být doporučeno udržovat si zdravou váhu a vyhýbat se těžkému zvedání nebo namáhání během stolice. Tyto kroky mohou pomoci zabránit návratu tříselné kýly.

Sponzorováno

Máte nějaké zkušenosti s tříselnou kýlou? Budeme rádi za komentáře.

A dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva