Sponzorováno

Kokosový olej jako lubrikant – dá se použít? 4.71/5 (17)

Kokosový olej můžete jako lubrikant použít.

Kokosový olej můžete jako lubrikant použít.

Nezáleží na aktuální kvalitě vašeho sexuálního života, je dost pravděpodobné, že tato kvalita může být zvýšena, pokud zapojíte do „hry“ lubrikant. A ideálně nějaký přírodní lubrikant. Co zkusit kokosový olej? Dá se tento voňavý olej použít jako lubrikant? To si rozebereme v dnešním článku.

Ve studii přibližně 30 procent žen hlásilo bolest během posledního pohlavního styku. Správný lubrikant nejenže může ulehčit třeba vaginální suchosti, která může způsobit toto nepohodlí, ale také může pomoci zvýšit citlivost a vzrušení. A to chcete, ne?

Lubrikant vlastně působí snížením tření při styku. To může být hodně užitečné, pokud vaše tělo nevytváří dostatečné „vlhko“ – ať v důsledku stárnutí, léků nebo hormonů.

Ano, existuje mnoho různých typů „mazadel“ speciálně určených pro tento účel, můžete ale zvážit použití kokosového oleje, pokud chcete vyzkoušet něco přirozeného, přírodního a bez chemikálií v klasických komerčních produktech. Je známý také díky hydratačním vlastnostem, což z něj činí zvláště atraktivní lubrikant. Podívejme se tedy na to, zda je bezpečné používat kokosový olej během sexu.

Možné přínosy kokosového oleje při sexu

Podle studie z roku 2014 je kokosový olej klinicky prokázán jako bezpečný a účinný jako přírodní a přirozený zvlhčovač. Jeho zvlhčující vlastnosti činí tento olej velmi efektivním lubrikantem a umožňuje příjemnější (a častější) pohlavní styk.

U žen, které procházejí menopauzou, může být kokosový olej zvláště užitečný. Obvykle se během menopauzy vyskytují následující příznaky, které přirozeně mohou zvýšit potřebu lubrikace:

 • vaginální suchost
 • bolest během sexu
 • ztráta tukové tkáně, což vytváří tenčí tkáň v oblasti pochvy

Zejména vaginální suchost (atrofie) může být při častějším sexu velice nepříjemná, takže je důležité se s ní vypořádat.

Pro ty, kteří mají nějaký typ alergie nebo hodně citlivou pleť, může být lepší volbou přirozenější alternativa, jako je kokosový olej bez přídavných chemikálií. Zkuste se zaměřit na nerafinovaný kokosový olej, protože rafinované oleje jsou více zpracovány. Nerafinovaný kokosový olej nepodléhá procesu bělení, který se děje s rafinovaným kokosovým olejem.

Navzdory těmto potenciálním výhodám je zapotřebí více výzkumu, aby bylo možné přesně zjistit, jak může být kokosový olej prospěšný jako lubrikant vám nebo vašemu partnerovi. Řekněme si ale upřímně, že mnoho lidí ho používá a jsou s ním velice spokojeni. Je jim příjemnější, než klasicky prodávané lubrikanty.

Kokosový olej je jedlý olej extrahovaný z masa zralých kokosových ořechů a má mnoho dobrých vlastností: je velmi zvlhčující a má přirozené antimikrobiální a protiplísňové vlastnosti.

Zajímavost: Olivový olej používali staří Řekové a Římané jako lubrikant.

Sponzorováno

Částečně hydrogenovaný a rafinovaný kokosový olej obsahuje přísady, které mohou dráždit pokožku nebo ji dokonce nechají sušší, než tomu bylo dříve. Držte se tedy panenského, nerafinovaného kokosového oleje, pokud jde o lubrikaci, stejně jako jakékoli jiné použití.

Také ho nepoužívejte příliš mnoho. Nadměrné množství oleje v pochvě může být hnízdištěm pro nežádoucí bakterie nebo kvasinky.

Potenciální rizika použití kokosového oleje jako lubrikantu

Existuje několik rizik spojených s používáním kokosového oleje jako lubrikantu, které byste měli brát v potaz před jeho pravidelným používáním.

Neexistují žádné vědecké studie o tom, jak kokosový olej funguje jako lubrikant

My na studie hodně dáme. Mnohá z tvrzení, které jsou uváděny při použití kokosového oleje jako lubrikantu musí být ještě zdůvodněna, takže je důležité postupovat opatrně, dokud nebude proveden další výzkum.

Takže pokud chcete mít „jistotu“, že se vám nic nestane, mějte v zásobě klasický lubrikant. Jednou můžete použít olej, podruhé lubrikant a můžete porovnávat, co vám vyhovuje více, zda klasika (lubrikant), nebo experiment (kokosový olej).

Může oslabit latexové kondomy

Jedna studie ukázala, že vystavení komerčních latexových kondomů minerálnímu oleji po dobu až 60 sekund může snížit účinnost latexových kondomů až o 80-90 procent. Používáte-li latexové kondomy, je důležité, abyste se drželi lubrikantů na bázi vody nebo silikonu – jen tak zůstane tato ochrana bezpečnou.

Může způsobit vaginální infekci

Bylo zjištěno, že kokosový olej má jak antivirové, tak antibakteriální vlastnosti. Tyto jeho vlastnosti však mohou narušit přirozené pH vagíny (rovnováhu pH). Toto narušení v finále může způsobit kvasinkové infekce nebo jiné vaginální infekce. Pokud jste náchylní ke kvasinkovým infekcím, možná nebudete chtít používat kokosový olej jako lubrikant (minimálně do doby, dokud nebude proveden další výzkum).

Může vyvolat alergickou reakci

I když je to hodně vzácné, kokosový olej může způsobit alergickou reakci. Pokud jste alergičtí a použijete kokosový olej, může to způsobit příznaky, jako jsou:

 • nevolnost
 • zvracení
 • kopřivka
 • ekzém
 • průjem
 • anafylaxe

Je také možné mít lokální alergickou reakci na kokosový olej, což obvykle vede k mírnějším příznakům, jako je kožní vyrážka nebo puchýře.

Stejně jako cokoli, pokud vyzkoušíte kokosový olej a máte reakci, okamžitě ho přestaňte používat. Ale pokud nejste náchylní k kvasinkovým infekcím a chcete zkusit něco zcela přirozeného, kokosový olej by mohl být skvělým a příjemným lubrikantem. A co je taky super? Váš partner si to také uvědomí, protože sám kokosový olej chutná a voní docela dobře (na rozdíl od klasických lubrikantů). :)

To může zbarvit vaše povlečení a podobně

Stejně jako mnoho jiných olejů, může kokosový olej způsobovat skvrny (na oblečení, povlečení, prostěradle). Pokud dojde ke znečištění, použijte prášek do pečiva a nechte ho asi hodinu působit, než si dáte vše do pračky.

A co si dále o kokosovém oleji přečíst?

Vyberte si kokosový olej třeba zde

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva