Sponzorováno

Rafinovaný vs. nerafinovaný kokosový olej – jaký je v nich vlastně rozdíl? 4.08/5 (13)

 • Rafinovaný a nerafinovaný kokosový olej se liší především v procesu výroby a vlastnostech.
 • Rafinovaný kokosový olej je vhodný pro univerzální použití v kuchyni, zejména pro vaření při vysokých teplotách, kde není žádoucí kokosová příchuť.
 • Nerafinovaný kokosový olej je vhodný pro použití v receptech, kde je žádoucí kokosová příchuť, a pro kosmetické a zdravotní účely, kde je ceněn pro své přírodní vlastnosti.
 • Oba typy kokosového oleje mají podobný obsah nasycených tuků.
 • Nerafinovaný olej může obsahovat více antioxidantů a dalších přírodních látek, které mohou mít pozitivní zdravotní účinky, protože není vystaven chemickým procesům.
 • Výběr mezi rafinovaným a nerafinovaným kokosovým olejem závisí na tom, jaký způsob vaření nebo použití preferujete, a na tom, zda hledáte přirozenou chuť a výživové vlastnosti, nebo univerzálnost a delší trvanlivost.

Rafinovaný vs. nerafinovaný kokosový olej - jaký je v nich vlastně rozdíl?

Rafinovaný vs. nerafinovaný kokosový olej – jaký je v nich vlastně rozdíl?

Rafinovaný kokosový olej má jen mírnou chuť, ale můžete ho použít při vyšších teplotách. Nerafinovaný kokosový olej se jen minimálně zpracovává, ale má příjemnou kokosovou příchuť a nižší kouřový bod.

Kokosový olej se za posledních několik let stal celosvětově jedním z nejoblíbenějších kuchyňských olejů a v mnoha tichomořských a asijských zemích se tradičně používá jako jeden z primárních zdrojů tuku.

Tento rostlinný tuk má některé vlastnosti, které jiné kuchyňské oleje nemají. Například, protože se většinou skládá z nasycených tuků, je při pokojové teplotě spíše tuhý než tekutý.

Obsahuje také triglyceridy se středně dlouhým řetězcem (MCT) a kyselinu laurovou, které mohou, dle studií, poskytnout určité výhody při spalování tuků a ochraně srdce.

Přesto vás možná zajímá, který typ kokosového oleje je pro vaše potřeby lepší. Tento článek shrnuje rozdíly mezi nerafinovaným a rafinovaným kokosovým olejem a také to, který typ by měl být použit v konkrétních případech.

Výroba kokosového oleje

Hlavním rozdílem mezi rafinovaným a nerafinovaným kokosovým olejem je způsob jejich výroby, což zase ovlivňuje některé jejich fyzikální vlastnosti, jako je chuť a kouřový bod oleje.

Nerafinovaný kokosový olej

Nerafinovaný kokosový olej, který se někdy také nazývá panenský kokosový olej, je olej, který byl vylisován z kokosového masa a neprošel žádným dalším zpracováním.

Existují dva způsoby získávání nerafinovaného kokosového oleje z kokosových ořechů:

 • Ze suché dužiny. Tato metoda používá stroj k lisování kokosového oleje ze sušené kokosové dužiny neboli kopry.
 • Mokrý proces. Tato technika znamená vylisování kokosového mléka a kokosového oleje z čerstvých kokosů a následné oddělení obou od sebe.

Většina nerafinovaného kokosového oleje se získává mokrým procesem. Některé nerafinované kokosové oleje můžete vidět označené jako „lisovaný za studena“, což znamená, že při jeho extrakci nebylo použito žádné teplo.

Nerafinovaný kokosový olej je při pokojové teplotě pevný a má silnou kokosovou chuť a vůni, kterou může dodat pokrmům, které jej obsahují. Jeho kouřový bod neboli teplota, při které olej začíná kouřit a přepalovat se, je 177 °C.

Rafinovaný kokosový olej

Na druhou stranu rafinovaný kokosový olej prochází určitým dalším zpracováním, aby byl vhodnější pro vaření.

Proces začíná lisováním surového kokosového oleje z kopry. V tomto kroku může být proces podobný suché extrakci nerafinovaného kokosového oleje. Dále může nastat jeden nebo více z následujících kroků v závislosti na výrobním procesu:

 • Degumace. Surový kokosový olej se smíchá s degumačním činidlem, aby se odstranily gumy a fosfolipidy, které mohou změnit texturu a kvalitu oleje. Olej se promyje vodou, aby se tyto gumy oddělily od oleje.
 • Neutralizace. Hydroxid sodný se přidává do oleje. Olej se poté promyje vodou, přičemž se odstraní volné mastné kyseliny. Tím se snižuje riziko žluknutí, protože volné mastné kyseliny jsou náchylné k oxidaci.
 • Bělení. Olej se „vybělí“ filtrací přes filtr z aktivní hlíny. V tomto procesu se nepoužívá žádné bělidlo.
 • Deodorace. Olej je tepelně deodorizován, aby se odstranila jakákoli zbývající kokosová vůně nebo chuť.

I když je výsledný kokosový olej více zpracovaný, má vyšší kouřový bod, asi 204–232 °C, díky čemuž je vhodnější pro vaření při vysokých teplotách. Z velké části je také bez chuti a vůně.

Sponzorováno

Rafinované a nerafinované kokosové oleje podobné nutriční profily a mají asi 120 kalorií čistého tuku na polévkovou lžíci (14 gramů). Tyto dva typy také mají podobný poměr MCT, kyseliny laurové a nasycených a nenasycených tuků.

Který z kokosových olejů tedy použít?

Z velké části je výběr rafinovaného nebo nerafinovaného kokosového oleje otázkou osobních preferencí. V určitých aplikacích však může být jeden typ vhodnější než druhý. Zde jsou časté příklady.

Jaký kokosový olej použít při pečení?

Protože má nerafinovaný kokosový olej silnou kokosovou chuť a vůni, může být rafinovaný kokosový olej lepší volbou pro pečení. Pokud použijete rafinovaný kokosový olej, bude výsledné pečivo bez kokosové chuti a vůně, která bz jinak mohla s jeho chutěmi bojovat.

Pokud však dáváte přednost nerafinovanému kokosovému oleji a nevadí vám chuť, jeho nižší kouřový bod pravděpodobně neovlivní kvalitu pečiva, protože jídlo samotné nedosáhne tak vysokých teplot ani v troubě nastavené na vyšší než 177 °C.

Bez ohledu na to je každý typ kokosového oleje skvělou veganskou alternativou másla při pečení, protože oba tuky jsou při pokojové teplotě tuhé.

Jaký kokosový olej použít při vaření?

Při vaření je jasným vítězem rafinovaný kokosový olej s vyšším kouřovým bodem. Je ideální pro vaření při vysokých teplotách, jako je smažení a restování.

To vám umožní vařit při vyšších teplotách, výsledkem je produkt, který je křupavý, ale není spálený.

K vaření tak můžete použít nerafinovaný kokosový olej, i když možná budete muset vařit při nižší teplotě po delší dobu.

Alternativně může být avokádový olej ještě vhodnější pro vaření při vysokých teplotách, jako je hluboké smažení. Má bod kouřový bod asi 253–271 °C a jemnou ořechovou vůni, která je často dobrým doplňkem smažených nebo restovaných jídel.

Na druhou stranu, pokud hledáte olej pro použití do salátových dresinků nebo pokapání připraveného jídla, extra panenský olivový olej je nejlepší volbou, protože je lahodný a tekutý při pokojové teplotě. Olivový olej lze také použít k vaření, protože jeho kouřový bod se pohybuje v rozmezí 175–210 °C.

Jaký kokosový olej použít pro pleť a vlasy?

Mnoho lidí používá kokosový olej na pokožku a vlasy jako přírodní zvlhčovač nebo kondicionér.

Můžete k tomu použít rafinovaný kokosový olej, pokud vám vůně nerafinované odrůdy vadí. Nerafinovaný kokosový olej však může být lepší volbou, protože se méně zpracovává, a proto bude pravděpodobně šetrnější k vaší pokožce a vlasům. A bude obsahovat více dobrých látek pro vaši pleť a vlasy.

Jaký kokosový olej použít pro jídelníček?

A konečně, někteří lidé používají kokosový olej, protože vyhovuje jejich stravovacím preferencím. Olej je například oblíbenou volbou pro lidi na keto dietě s nízkým obsahem sacharidů a vysokým obsahem tuku, protože obsahuje malé množství MCT oleje.

Pro lidi na keto je každý typ tohoto oleje obecně v pořádku vzhledem k jejich velmi podobným nutričním profilům.

Některé lidi však zajímá více kvalita stravy než obsah makroživin. Například pro lidi, kteří dodržují diety skládající se z minimálně zpracovaných potravin, by byl nerafinovaný kokosový olej lepší volbou, protože je méně zpracovaný.

Když to shrnu

I když rafinovaný a nerafinovaný kokosový olej mají v podstatě identické nutriční profily, jinak jsou výrazně odlišné.

Díky své jemné chuti a vysokému kouřovému bodu je rafinovaný kokosový olej lepší volbou pro pečení a vaření. Minimálně zpracovaný nerafinovaný kokosový olej však může být lepší pro péči o pleť a vlasy, stejně jako pro určité dietní preference.

Rafinovaný kokosový olej má jemnější vůni a chuť, ale vyšší kouřový bod, zatímco nerafinovaný kokosový olej je minimálně zpracováván a má silnou kokosovou chuť a nižší kouřový bod.

V závislosti na tom, k čemu olej potřebujete, může být pro vás jeden typ vhodnější než druhý. Bez ohledu na to, kvůli podobnému obsahu živin jsou rafinované i nerafinované kokosové oleje skvělými zdroji zdravých tuků.

Sponzorováno

A jaký kokosový olej používáte vy? Napište mi do komentářů. Budu ráda.

A dále si o kokosovém oleji přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Renáta Šestáková (více o nás)

 

Renáta je naše specialistka na svět wellness. Má zkušenosti v oblasti wellnessu a balneoterapie (masérka, spa manager), zajímá se o zdravý životní styl. Má ráda cestování, přírodu a les. Renáta je instruktor Lesní mysli - finského konceptu seberozvoje a sebepéče. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva