Sponzorováno

Je vám přes 40 či 50? Pozor na problémy se zdravím. Jaké látky jsou pro vás důležité? 4.75/5 (40)

Jaké látky, vitamíny a minerály potřebujete doplňovat, když už jste ve vyšším středním věku?

Jaké látky, vitamíny a minerály potřebujete doplňovat, když už jste ve vyšším středním věku?

Věk bohužel nezastavíte. Pokud se podíváte na svůj občanský průkaz a zjišťujete, že je vám přes 40, je třeba o něco více myslet nejenom na svůj vzhled, ale i na vaše zdraví. Tímto věkem se totiž dostáváte do rizikovější skupiny, která může mít problémy spojené se zdravím. Jak zajistit, aby po této správně bylo vše v pořádku? Je třeba myslet na přísun důležitých látek, které získáte jak ze stravy, tak i z doplňků stravy. První cesta je přirozená, zatímco cesta druhá je jednoduchá.

Co zvolíte právě vy, to necháme na vás. My vám poradíme, co by vašemu tělu nemělo chybět.

1. Vápník

Látka, jejíž dostatek by měl být ve vašem těle po celý život. Většina z vás jistě ví, že se jedná o látku, která je důležitá hlavně pro vaše kosti. Nejedná se ale rozhodně o jedinou oblast vašeho těla, kde může vápník pomáhat. Nezapomínejte také na to, že je velmi důležitý ve chvíli, kdy je třeba:

  • Správné fungování buněčných membrán
  • Podpořit krevní srážlivost
  • Zajistit dobré svalové stahy
  • Dodat sílu vašim kostem

Pokud je vám čtyřicet, ještě to s vstřebáváním vápníku ve vašem těle může být dobré. S každým rokem navíc ale klesá daná schopnost vašeho těla. A co to znamená? Že je nutné rapidně zvyšovat denní dávky, a to proto, aby tělo mělo vápníku stále optimální množství. A pamatujte, že čím více budete stárnout, tím více ho budete potřebovat. A co je optimálním zdrojem? Je to jakýkoliv kvalitní mléčný výrobek.

2. Vitamin D

Ten je spojený nejenom s vaším zdravím, ale je spojený také s vaší krásou. Pokud se podíváme na první oblast, tak je nezbytný proto, abyste měla v pořádku kosti a také svaly. Pokud na oblast druhou, je třeba říci, že je potřeba, aby byl přítomný ve vaší kůži. Navíc je třeba připomenout, že vitamín D je velmi často látkou, která své účinky naplno projeví v přítomnosti vápníku, což znamená, že ani na ten byste neměli zapomínat. Kromě svalů a kostí nezapomínejte také na to, že vitamín D má i velký vliv na imunitu vašeho těla. Pokud chcete být po čtyřicítce zdraví, můžete si pomoci tím, že zařadíte do jídelníčku větší množství ryb.

3. Omega-3

A u ryb ještě zůstaneme. Nejlépe potom u těch tučných, jelikož je prokázáno, že ne všechny tuky jsou nutně špatné. Existují tuky vyloženě zdravé. My se podíváme do kategorie, kterou jsou vícenenasycené mastné kyseliny, které se někdy mohou nazývat jako omega-3 kyseliny. A ty jsou pro vaše tělo velkým pomocníkem, hlavně s přibývajícím věkem. To už se totiž dostáváte do skupiny, která může mít problémy se srdcem. A tak pokud je chcete eliminovat, jsou tyto látky nezbytným pomocníkem. Také jsou vhodné i v pozdějším věku, kdy se mohou objevovat výpadky paměti. Jsou studie, které ukazují, že omega-3 jsou vhodným pomocníkem i ve chvíli, kdy chcete stimulovat činnost mozku a podpořit tak svou paměť.

4. Draslík

Látka, kterou můžete najít nejenom v doplňcích, ale třeba i v ovoci. Poměrně bohatým zdrojem jsou jak banány, tak i tuzemské meruňky. S přibývajícím věkem může být nedostatek draslíku celkem velký problém a tak doporučujeme jeho množství v organismu adekvátně doplňovat. Z jakého důvodu? Jelikož dokáže:

  • Snižovat krevní lak
  • Zlepšovat činnost nervové soustavy
  • Upravovat trávení

Stejně tak je pomocníkem i v rámci kardiovaskulárního systému, stejně jako pomáhá dodávat pro svaly energii a také dostatek síly. Proto se hodí i těm z vás, kteří žijí aktivním životem.

Sponzorováno

5. Hořčík

Po čtyřicítce se může stát, že budete pociťovat, že vaše svaly už nefungují tak dokonale, jak čekáte. Máme na mysli hlavně situace, že vás mohou bolet, nebo situace, že se dostaví křeč. Problémem ale nemusí být nutně jenom nedostatek draslíku. Problém může být spojený také s tím, že se objeví i nedostatek hořčíku. I ten je látkou, kterou doporučíme do těla doplňovat. Už jenom proto, že nemá vliv jenom na vaše klasické svaly, ale dokáže pomáhat i svalu nejdůležitějšímu. Může preventivně působit proti poruchám srdečního rytmu, což je také plus, které je dobré vzít v úvahu. Pomáhá ale i vašemu trávení, stejně jako pozitivně působí i na ledviny. Pokud jde o jeho stabilizaci v těle, zkuste třeba již zmíněné ryby, ke kterým přidejte i trochu špenátu.

6. Probiotika

O co se jedná? Vlastě to není nic jiného, než bakterie. Doslova miliardy bakterií. Nikoliv ale těch špatných, ale naopak těch prospěšných. V pozdějším věku, u žen hlavně v souvislosti s přechodem, se mohou objevit různé problémy s trávením. A právě probiotika jsou v daném směru velmi dobrým pomocníkem. Pracují v lidských střevech a starají se o tom, aby střeva fungovala tak, jak by fungovat měla. To ale není jediné jejich pozitivum. Kvalitní funkce střev se totiž pozitivně projevuje i na dobré imunitě vašeho těla. A kde probiotika vzít? Buď lze nakoupit speciální nápoje neb o jogurty, nebo je možní nakoupit něco levnějšího a běžnějšího. Jsou to zakysané produkty, a to jak v podobě kefíru, tak třeba i standardního kysaného zelí. Zde se podívejte na 10 nejlepších zdrojů probiotik.

7. Omezte sůl

Příliš mnoho soli je spojeno s vysokým krevním tlakem. Je na to mnoho studií. Nedávno zveřejněné doporučení týkající se stravy v roce 2018 opět připomínají, že každý den by se měla omezit sůl až na 2300 miligramů.

8. Omezte i sladkosti a sladké nápoje

Omezte sladké nápoje, dezerty a slazené mléčné výrobky. Mohou být nabité kaloriemi a dodají vám jen velmi málo potřebných látek.

9. Vitamin B-12

Vitamin B-12 aktivuje enzymy, které se podílejí na normálním fungování nervového systému, produkci červených krvinek a syntéze DNA. V důsledku toho může nedostatek vitamínu B-12 způsobit anémii a poškození nervů. Tělo také používá vitamín B-12 ke snížení hladin aminokyseliny homocysteinu v krvi – nižší hladiny snižují riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění.

10. Vitamin B6

Vitamin B-12 není jediným vitamínem B, který chrání kardiovaskulární zdraví tím, že snižuje hladinu homocysteinu v krvi. Vitamin B6 také pomáhá, ale přeměňuje homocystein pomocí jiné cesty, což znamená, že potřebujete ideálně oba tyto zmíněné vitamíny B, abyste udržovali homocystein co nejnižší. Vitamín B-12 mění homocystein na aminokyselinu methionin. Vitamin B-6 se používá k metabolismu asi poloviny všeho cirkulujícíhp homocysteinu na cystein, který se pak používá k produkci silného antioxidačního glutathionu. Vzhledem k tomu, že vysoké hladiny homocysteinu poškozují arteriální stěny, které vytvářejí oblasti náchylné k tvorbě plaků, je důležité dostat vitamín B-6 z doplňků stravy, pokud do sebe nedostanete dostatečné množství klasickou stravu.

Ve věku 40-50 let se doporučená denní dávka zvyšuje z 1,3 miligramu na 1,6 miligramu denně.

Sponzorováno

A na co si po 40 nebo 50 dáváte pozor vy? Napište mi do komentářů, budu rád.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva