Sponzorováno

Jak podpořit účinek antibiotik? Co jíst? Toto! 4.93/5 (44)

Co jíst, když berete antibiotika? Třeba fermentované (kysané) výrobky jsou super.

Co jíst, když berete antibiotika? Třeba fermentované (kysané) výrobky jsou super.

Přepadla vás nemoc a po diagnostice u lékaře došlo k tomu, že vám byla předepsána antibiotika? Jistě nemusíme připomínat, že vaší hlavní povinností je jejich pravidelné užívání, a to v přesně daných hodinách. Dále doporučujeme také upravit svůj jídelníček, jelikož jsou jídla a nápoje, které mohou jejich účinek výrazně podpořit. Jaké to jsou? Podívejte se.

1. Kysané výrobky

Ty jsou doporučovány, pokud jste zdraví a pokud je s vaším tělem vše v pořádku. A to proto, že dokážou podpořit činnost vašich střev. Stejně tak jsou ale kysané výrobky doporučovány také v případě, kdy berete antibiotika. To proto, že díky dobré funkci střev napomáhají vstřebávání léčivých látek, ale také proto, že podporují vylučování toxinů. Co vám můžeme doporučit do svého jídelníčku v době braní antibiotik zařadit?

2. Jablka

Na pultech obchodů je seženete nejenom na podzim, kdy vrcholí sklizeň v našich končinách. Díky dovozu je zde najdete po celý rok. A pozitivem je, že v celkem velkém množství, což je určitě plus ve chvíli, pokud onemocníte třeba nyní, v zimním období. Jestliže vám lékař předepsal antibiotika, potom se stavte nejenom v lékárně, ale také v obchodě, a přikupte si několik jablek. Nejenom, že obsahují vitamíny a minerály, které z obecného hlediska pomohou vašemu tělu bojovat s nemocí. Díky slupkám totiž dokážou velmi dobře působit v oblasti tlustého střeva, které čistí a tak eliminují riziko zácpy. Jeho správné fungování také zajistí, že se do vašeho tělo dostávají všechny potřebné látky, a ty špatné se naopak vylučují. Také je pravidelná konzumace jablek vhodná i ke zlepšení vstřebávání hořčíku a vápníku.

Jablka ale nedoporučujeme jenom ve chvíli, kdy antibiotika berete. Doporučujeme je po poslední dávce. To je chvíle, kdy je vhodné jíst toto ovoce celý den. Pomůže vám to k vyčištění střev a k odstranění nežádoucích látek, které zde mohly zůstat.

3. Banány

Ty jsou velmi dobrým zdrojem draslíku a tak se doporučují hlavně ve chvíli, kdy žijete aktivním životem. ✅ To znamená, že mohou pomáhat vašim svalům k regeneraci a lepšímu výkonu. Banány byste ale měla užívat i ve chvíli, kdy jste nemocná a berete antibiotika. Proč? Jelikož obsahují také pektin. Ten napomáhá činnosti střev a také tomu, aby se z nich odstranilo vše, co v nich nemá co dělat. Jsou to nejenom různé toxiny, ale jsou to třeba i těžké kovy. Také jsou vhodným ovocem ve chvíli, kdy konzumované léky dráždí váš žaludek a objevuje se pálení žáhy. V takovém případě může být banán celkem osvědčenou pomocí, pokud nemáte při ruce žádného jiného pomocníka.

4. Cizrna

Že ji ještě do svého jídelníčku nezařazujete? Je to velká chyba. To proto, že se jedná o poměrně chutnou a také zdravou potravinu, která se mimo jiné doporučuje konzumovat i ve chvíli, kdy se snažíte zhubnout. Cizrna má navíc mnoho možností využití. Co patří mezi osvědčenou volbu? Příkladem může být:

 • Hummus – cizrnová pomazánka
 • Vařená cizrna
 • Falafel

Nezapomínejte na ni ani ve chvíli, kdy nebudete ve své kůži a na popud svého lékaře bude nutné využít antibiotika. To proto, že cizrna obsahuje mnoho vlákniny. Ta je prospěšná jak při hubnutí, tak je prospěšná i při trávení. Pokud jí mají vaše střeva dostatek, fungují přesně tak, jak mají. To znamená, že pomohou ve vstřebávání všech důležitých látek a zároveň zajistí vyloučení těch, které v těle nemají co dělat. To činnost antibiotik také jasně podpoří.

Sponzorováno

5. Mandle

Je jedno, zda budou součástí dezertu nebo jiné sladké pochutiny, stejně jako je jedno, zda je budete jenom tak ujídat, či si snad dáte mandlový olej, nebo mandlové mléko. Toto všechno jsou možnosti, jak do svého těla dostanete to hlavní, co mandle obsahují. Jsou to hlavně bílkoviny, je to také vláknina, ale mluvit musíme také o zdravém tuku, stejně jako například i o vitamínech skupiny B, nebo o minerálech. Tato kombinace už sama o sobě dobře zapůsobí na to, aby vaše tělo bylo silné a částečně dokázalo se zdravotními problémy bojovat. Mandle jsou však pro svůj obsah také velmi silné probiotikum. Co to konkrétně znamená? Že dokážou podpořit tvorbu a také existenci střevní mikroflóry. Podobně jako u různých kysaných potravin se zvyšuje počet správných bakterií v těle, a tím je podporováno i správné fungování střev.

Mandle jsou prospěšné pro tvorbu střevní flóry prostřednictvím působení probiotik.

6. Kvalitní domácí vývary

Možná to zní neuvěřitelně, ale je to skutečně tak. Domácí vývar, tedy kvalitní domácí polévka skutečně může pomoci ve chvíli, kdy jste nemocná a berete antibiotika. Proč? Jelikož součástí polévky jsou i různé druhy zeleniny, což se podepíše na tom, že vaše tělo získá více vitamínů a minerálů a tak boj s nemocí bude jednodušší, také nezapomínejte na to, že když si dáte horkou polévku, tak se vaše tělo zahřeje a zrychlí se jeho metabolismus. K čemu to vede? Urychlí to hlavně látkovou výměnu, a to pokud jde o přijímání dobrých látek a vylučování těch špatných. Se zrychlením metabolismu může souviset i pocení. I na to je dobré nahlížet jako na plus. Jde totiž o další přirozenou cestu, jak se z těla dají jednoduše odplavit škodliviny a nežádoucí látky.

Připojíme také obecná doporučení pro stravování, když berete antibiotika:

 1. ✅ Užívejte probiotika během léčby antibiotiky a i po ní.
 2. Jezte fermentované potraviny. Ty jsou opravdu super.
 3. ✅ Jezte potraviny s vysokým obsahem vlákniny.
 4. Jezte prebiotické potraviny.

Vyhněte se určitým potravinám, které snižují účinnost antibiotik

Zatímco mnohé potraviny jsou přínosné během a i po užívání antibiotik, některým potravinám je třeba se vyhnout. Studie například ukázaly, že při užívání určitých léků včetně antibiotik může být škodlivé konzumovat grapefruit a grapefruitovou šťávu. Je to proto, že grapefruitová šťáva a mnoho léků jsou rozloženy enzymem nazývaným cytochrom P450. Konzumace grapefruitu, zatímco berete antibiotika, může zabránit tomu, aby tělo správně rozložilo dané léčivo.

Dále se vyhněte těm potravinám, které jsou doplněny vysokými dávkami vápníku. Potraviny obohacené vápníkem mohou ovlivnit, jak jsou v těle absorbována antibiotika.

Co si dále o antibioticích přečíst?

VIDEO: Jak fungují Antibiotika?

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva