Obsah článku
1. Kysané výrobky
Ty jsou doporučovány, pokud jste zdraví a pokud je s vaším tělem vše v pořádku. A to proto, že dokážou podpořit činnost vašich střev. Stejně tak jsou ale kysané výrobky doporučovány také v případě, kdy berete antibiotika. To proto, že díky dobré funkci střev napomáhají vstřebávání léčivých látek, ale také proto, že podporují vylučování toxinů. Co vám můžeme doporučit do svého jídelníčku v době braní antibiotik zařadit?
- Kysané zelí
- Nakládanou zeleninu v láku
- Kefír a podobné kysané mléčné výrobky
2. Jablka
Na pultech obchodů je seženete nejenom na podzim, kdy vrcholí sklizeň v našich končinách. Díky dovozu je zde najdete po celý rok. A pozitivem je, že v celkem velkém množství, což je určitě plus ve chvíli, pokud onemocníte třeba nyní, v zimním období. Jestliže vám lékař předepsal antibiotika, potom se stavte nejenom v lékárně, ale také v obchodě, a přikupte si několik jablek. Nejenom, že obsahují vitamíny a minerály, které z obecného hlediska pomohou vašemu tělu bojovat s nemocí. Díky slupkám totiž dokážou velmi dobře působit v oblasti tlustého střeva, které čistí a tak eliminují riziko zácpy. Jeho správné fungování také zajistí, že se do vašeho tělo dostávají všechny potřebné látky, a ty špatné se naopak vylučují. Také je pravidelná konzumace jablek vhodná i ke zlepšení vstřebávání hořčíku a vápníku.
Jablka ale nedoporučujeme jenom ve chvíli, kdy antibiotika berete. Doporučujeme je po poslední dávce. To je chvíle, kdy je vhodné jíst toto ovoce celý den. Pomůže vám to k vyčištění střev a k odstranění nežádoucích látek, které zde mohly zůstat.
3. Banány
Ty jsou velmi dobrým zdrojem draslíku a tak se doporučují hlavně ve chvíli, kdy žijete aktivním životem. ✅ To znamená, že mohou pomáhat vašim svalům k regeneraci a lepšímu výkonu. Banány byste ale měla užívat i ve chvíli, kdy jste nemocná a berete antibiotika. Proč? Jelikož obsahují také pektin. Ten napomáhá činnosti střev a také tomu, aby se z nich odstranilo vše, co v nich nemá co dělat. Jsou to nejenom různé toxiny, ale jsou to třeba i těžké kovy. Také jsou vhodným ovocem ve chvíli, kdy konzumované léky dráždí váš žaludek a objevuje se pálení žáhy. V takovém případě může být banán celkem osvědčenou pomocí, pokud nemáte při ruce žádného jiného pomocníka.
4. Cizrna
Že ji ještě do svého jídelníčku nezařazujete? Je to velká chyba. To proto, že se jedná o poměrně chutnou a také zdravou potravinu, která se mimo jiné doporučuje konzumovat i ve chvíli, kdy se snažíte zhubnout. Cizrna má navíc mnoho možností využití. Co patří mezi osvědčenou volbu? Příkladem může být:
- Hummus – cizrnová pomazánka
- Vařená cizrna
- Falafel
Nezapomínejte na ni ani ve chvíli, kdy nebudete ve své kůži a na popud svého lékaře bude nutné využít antibiotika. To proto, že cizrna obsahuje mnoho vlákniny. Ta je prospěšná jak při hubnutí, tak je prospěšná i při trávení. Pokud jí mají vaše střeva dostatek, fungují přesně tak, jak mají. To znamená, že pomohou ve vstřebávání všech důležitých látek a zároveň zajistí vyloučení těch, které v těle nemají co dělat. To činnost antibiotik také jasně podpoří.
Sponzorováno
5. Mandle
Je jedno, zda budou součástí dezertu nebo jiné sladké pochutiny, stejně jako je jedno, zda je budete jenom tak ujídat, či si snad dáte mandlový olej, nebo mandlové mléko. Toto všechno jsou možnosti, jak do svého těla dostanete to hlavní, co mandle obsahují. Jsou to hlavně bílkoviny, je to také vláknina, ale mluvit musíme také o zdravém tuku, stejně jako například i o vitamínech skupiny B, nebo o minerálech. Tato kombinace už sama o sobě dobře zapůsobí na to, aby vaše tělo bylo silné a částečně dokázalo se zdravotními problémy bojovat. Mandle jsou však pro svůj obsah také velmi silné probiotikum. Co to konkrétně znamená? Že dokážou podpořit tvorbu a také existenci střevní mikroflóry. Podobně jako u různých kysaných potravin se zvyšuje počet správných bakterií v těle, a tím je podporováno i správné fungování střev.
Mandle jsou prospěšné pro tvorbu střevní flóry prostřednictvím působení probiotik.
6. Kvalitní domácí vývary
Možná to zní neuvěřitelně, ale je to skutečně tak. Domácí vývar, tedy kvalitní domácí polévka skutečně může pomoci ve chvíli, kdy jste nemocná a berete antibiotika. Proč? Jelikož součástí polévky jsou i různé druhy zeleniny, což se podepíše na tom, že vaše tělo získá více vitamínů a minerálů a tak boj s nemocí bude jednodušší, také nezapomínejte na to, že když si dáte horkou polévku, tak se vaše tělo zahřeje a zrychlí se jeho metabolismus. K čemu to vede? Urychlí to hlavně látkovou výměnu, a to pokud jde o přijímání dobrých látek a vylučování těch špatných. Se zrychlením metabolismu může souviset i pocení. I na to je dobré nahlížet jako na plus. Jde totiž o další přirozenou cestu, jak se z těla dají jednoduše odplavit škodliviny a nežádoucí látky.
Připojíme také obecná doporučení pro stravování, když berete antibiotika:
- ✅ Užívejte probiotika během léčby antibiotiky a i po ní.
- ✅ Jezte fermentované potraviny. Ty jsou opravdu super.
- ✅ Jezte potraviny s vysokým obsahem vlákniny.
- ✅ Jezte prebiotické potraviny.
Vyhněte se určitým potravinám, které snižují účinnost antibiotik
Zatímco mnohé potraviny jsou přínosné během a i po užívání antibiotik, některým potravinám je třeba se vyhnout. Studie například ukázaly, že při užívání určitých léků včetně antibiotik může být škodlivé konzumovat grapefruit a grapefruitovou šťávu. Je to proto, že grapefruitová šťáva a mnoho léků jsou rozloženy enzymem nazývaným cytochrom P450. Konzumace grapefruitu, zatímco berete antibiotika, může zabránit tomu, aby tělo správně rozložilo dané léčivo.
Dále se vyhněte těm potravinám, které jsou doplněny vysokými dávkami vápníku. Potraviny obohacené vápníkem mohou ovlivnit, jak jsou v těle absorbována antibiotika.
Co si dále o antibioticích přečíst?
- Antibiotika. Jsou dobrý sluha,
ale zlý pán? - Jak správně užívat antibiotika?
- Co jsou přírodní antibiotika?
- Proč byste nikdy neměli svá antibiotika sdílet s dalšími lidmi?
- Superbakterie – vědci varují, že bakterie vyvíjejí nové způsoby, jak odolávat antibiotikům
VIDEO: Jak fungují Antibiotika?
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Antibiotika
Přečtěte si také naše další články