Sponzorováno

Modré zóny dlouhověkosti – kde jsou a proč zde lidé žijí o tolik déle? 4.84/5 (38)

 • Modré zóny dlouhověkosti jsou specifické oblasti na planetě, kde se vyskytuje neobvyklý výskyt lidí, kteří žijí mimořádně dlouho a dosahují vysokého věku.
 • Termín "modré zóny" byl poprvé použit v knize "The Blue Zones: Lessons for Living Longer From the People Who've Lived the Longest" od Denyse Guillema. Tato kniha zkoumá několik geografických oblastí na světě, kde se vyskytuje významné procento středověkých a starších obyvatel.
 • V modrých zónách dlouhověkosti lze pozorovat některé společné faktory a životní styly, které by mohly přispívat k dlouhověkosti obyvatel. Jsou to strava, pohyb, práce se stresem, sociální život, nekouření.
 • Přestože modré zóny jsou zajímavým studijním objektem a poskytují nám některé nápady na to, jak vést zdravý a dlouhý život, je důležité si uvědomit, že dlouhověkost je ovlivněna mnoha faktory, včetně genetiky, životního prostředí a zdravotní péče. Poučení z modrých zón mohou být inspirací k tomu, jak zlepšit svůj životní styl, ale není žádnou zárukou dlouhověkosti.

Když stárneme, chronická onemocnění se v naší populaci stávají stále častějším problémem. Genetika velmi určuje vaši délku života a náchylnost k těmto onemocněním, ale váš životní styl má pravděpodobně ještě větší dopad, než sama genetika. S chronickými nemocemi se nechce na stará kolena potýkat nikdo. Ale co dělat?

Víte o tom, že existuje na planetě několik míst, které se nazývají „Modré zóny“? A proč by vás měly tyto zóny zajímat? Tímto termínem se označují zeměpisné oblasti, ve kterých lidé trpí velmi nízkým výskytem chronických onemocnění a žijí o dost déle, než kdekoli jinde na světě. už to začíná být zajímavé, že?

V tomto článku rozebereme společné rysy životního stylu lidí v modrých zónách, včetně toho, proč žijí déle. Tak, jdeme na to.

Co jsou modré zóny a kde je najdete?

„Modrá zóna“ je takový nevědecký termín pro zeměpisné oblasti, které jsou domovem nejstarších lidí světa. Poprvé tento termín použil Dan Buettner, chlapík z National Geographic, který studoval ty oblasti světa, ve kterých lidé žijí mimořádně dlouhý život. Nazval je Modré zóny, protože když Buettner a jeho kolegové hledali tyto oblasti, kreslili kolem nich na mapě modré kruhy. Ano, tak jednoduché to bylo.

Zde najdete tzv. Modré zóny.

Zde najdete tzv. Modré zóny.

Dan Buettner je také autorem knihy The Blue Zones, ve které popsal 5 doposud známých modrých zón. Jsou to tyto:

 1. Ikaria (Řecko): Ikaria je ostrov v Řecku, kde lidé dodržují středomořskou stravu bohatou na olivový olej, červené víno a domácí zeleninu.
 2. Ogliastra, Sardinie (Itálie): Region Ogliastra na Sardinii je domovem nejstarších mužů na světě. Žijí v horských oblastech, kde obvykle pracují na farmách a pijí hodně červeného vína.
 3. Okinawa (Japonsko): Okinawa je domovem nejstarších žen na světě, které jedí hodně potravin na bázi sóji a praktikují tai chi, meditativní formu cvičení.
 4. Poloostrov Nicoya (Kostarika): Strava místních je založena na fazolích a kukuřičných tortilách. Lidé v této oblasti pravidelně provádějí fyzické práce. jsou také zastánci životního stylu, který je známý jako „plán de vida“ – to je životní plán,který zahrnuje výčet cílů, jež chce člověk dosáhnout během svého života, a také je sám průvodce, který navrhuje, jak jich dosáhnout. Tento plán může zahrnovat osobní, profesní, ekonomické a duchovní cíle.
 5. Adventisté sedmého dne v Loma Linda, Kalifornie (USA): Adventisté sedmého dne jsou velmi náboženskou skupinou lidí. Jsou přísnými vegetariány a žijí v těsně uzavřených komunitách.

I když se jedná o jediné oblasti, o nichž se hovoří v Buettnerově knize, na světě mohou být samozřejmě další neidentifikované oblasti, které by také mohly být modrými zónami.

Řada studií zjistila, že tyto oblasti obsahují extrémně vysokou míru lidí s věkem okolo 90 a 100 let (i více). Je zajímavé, že genetika pravděpodobně tvoří pouze 20–30% z dlouhověkosti. Ale jsou to zejména vlivy prostředí, včetně stravy a životního stylu, které hrají obrovskou roli při určování délky života.

Níže jsou uvedeny některé způsoby stravování a faktory životního stylu, které jsou společné lidem, kteří žijí v modrých zónách. Možná se z nich můžete poučit.

1. Lidé, kteří žijí v modrých zónách, jedí dietu plnou rostlinných potravin

Jedna věc společná pro všechny modré zóny je ta, že ti, kteří tam žijí, primárně mají svůj jídelníček tvořen z 95% z rostlinných potravin. Ačkoli většina lidí nejsou přísní vegetariáni, ale jen inklinují k tomu jíst maso asi pětkrát za měsíc. Více ne.

Řada studií, včetně jednoho, kterého se zúčastnilo více než půl milionu lidí, ukázala, že vyhýbání se masu může významně snížit riziko úmrtí na srdeční choroby, rakovinu a řadu dalších nemocí a problémů (zdroj zde).

Místo toho jsou jídelníčky lidí v modrých zónách typicky bohaté na následující potraviny:

 • Zelenina: Je velkým zdrojem vlákniny a mnoha různých vitamínů a minerálů. Jíst více než pět porcí ovoce a zeleniny denně může významně snížit riziko srdečních onemocnění a rakoviny.
 • Luštěniny: Luskoviny zahrnují fazole, hrách, čočku a cizrnu, a všechny jsou bohaté na vlákninu a bílkoviny. Řada studií ukázala, že konzumace luštěnin je spojena s nižší úmrtností.
 • Celá zrna: Celá zrna jsou také bohatá na vlákninu. Vysoký příjem celých zrn snižuje krevní tlak a je spojen se sníženým rizikem kolorektálního karcinomu a úmrtím na srdeční choroby.
 • Ořechy: Ořechy jsou velkým zdrojem vlákniny, bílkovin a polynenasycených a mononenasycených tuků. V kombinaci se zdravou výživou jsou spojeny se sníženou mortalitou a mohou dokonce někdy pomohly zvrátit metabolický syndrom.

A dále existují některé jiné dietní faktory, které definují každou z modrých zón. Například, ryby jsou často konzumovány v oblasti Ikaria a Sardinie. Jsou dobrým zdrojem omega-3 tuků, které jsou důležité pro zdraví srdce a mozku. Konzumace ryb je spojena s pomalejším stárnutím mozku a snížením rizika srdečních onemocnění.

2. Dodržují další dietní omezení a pravidla

Další zvyky společné pro modrými zóny jsou snížený příjem kalorií a půst.

Omezení kalorií

Omezení kalorií může vést k delšímu životu. Velká, 25letá studie u opic zjistila, že konzumace o 30% méně kalorií vedlo k významně delší životnosti (zdroj zde).

Konzumace méně kalorií zřejmě přispělo také k delšímu životu lidí v některých modrých zónách.

Sponzorováno

Například, studie u Okinawanů ukázala, že před šedesátými léty, tamní obyvatelé byli v kalorickém deficitu, což znamená, že jedli méně kalorií než potřebovali – to zřejmě přispělo k jejich dlouhověkosti. Navíc, Okinawané dodržují tzv. 80% pravidlo, které nazývají „hara hachi bu“. To znamená, že přestanou jíst když se cítí na 80% sytí, ne až se cítí na na 100% sytí. To jim brání jíst příliš mnoho kalorií, což může vést k přibývání na váze a chronickým onemocněním.

Řada studií také ukázala, že pomalá konzumace může pomoci zvýšit pocity plnosti ve srovnání s tím, když jíte rychle. Také toto je velmi důležité.

Takže naše doporučení? Jezte pomalu a zastavte jíst v případě, že se cítíte plní na 80% – tím můžete přijmout méně kalorií a budete žít se déle.

Půst

Kromě důsledného snižování celkového příjmu kalorií se pravidelný půst jeví jako hodně prospěšný pro zdraví.

Například, obyvatelé Ikarie jsou typicky řečtí ortodoxní křesťané, náboženská skupina, která drží mnoho období půstu po celý rok. Jedna studie ukázala, že během těchto náboženských svátků vedl půst ke snížení hladiny cholesterolu v krvi a nižšímu indexu tělesné hmotnosti (BMI) (zdroj zde).

Bylo prokázáno, že mnoho dalších typů hladovění snižuje hmotnost, krevní tlak, cholesterol a mnoho dalších rizikových faktorů pro chronické onemocnění u lidí.

3. Konzumují alkohol – kvalitní a jen málo

Dalším dietním faktorem, který je společný mnoha modrým zónám, je mírné popíjení dobrého alkoholu. Existují různé důkazy o tom, že mírné pití alkoholu snižuje riziko smrti.

Mnoho studií ukázalo, že pití jednoho až dvou alkoholických nápojů denně může významně snížit úmrtnost, zejména u srdečních onemocnění (zdroj zde). Příznivý účinek mírného alkoholu může záviset na typu alkoholu. Červené víno může být nejlepším typem alkoholu, protože obsahuje mnoho antioxidantů z hroznů. Konzumace jedné až dvou sklenic červeného vína denně je obzvláště obvyklá v řeckých a sardinských modrých zónách.

Ve skutečnosti, u sardinského vína Cannonau, které je vyrobeno z hroznů Grenache, bylo prokázáno, že má extrémně vysokou úroveň antioxidantů, ve srovnání s jinými víny.

Antioxidanty pomáhají předcházet poškození DNA, které může přispět ke stárnutí. Proto mohou být antioxidanty důležité pro dlouhověkost.

Několik studií ukázalo, že pití mírného množství červeného vína je spojeno s mírně delší životností. Není však jasné, zda je tento účinek způsoben tím, že konzumenti vína mají také tendenci dodržovat zdravější životní styl.

Další studie ukázaly, že lidé, kteří pili sklenici vína o objemu 150 ml každý den po dobu šesti měsíců až dvou let, měli výrazně nižší krevní tlak, nižší hladinu cukru v krvi, lepší „dobrý“ cholesterol a lepší kvalitu spánku (zdroj např. zde, ale existuje jich mnoho).

Je jistě důležité poznamenat, že tyto přínosy jsou pozorovány pouze u mírného pití alkoholu. Každá z těchto studií také ukázala, že pití vyššího množství alkoholu hodně zvyšuje riziko úmrtí.

4. Mírné formy cvičení jsou součástí každodenního života

Kromě jídelníčku je i cvičení mimořádně důležitým faktorem při kvalitním stárnutí. V modrých zónách lidé opravdu nechodí do posilovny. Místo toho je pohyb zabudován do jejich každodenního života prostřednictvím zahradničení, chůze, vaření, úklidu, procházek a dalších každodenních aktivit.

Studie sardinské modré zóny zjistila, že život místních je spojován s chovem hospodářských zvířat, žijících na strmějších svazích v horách. Proto zde lidé chodí na delší vzdálenosti, a chodí pěšky i do práce. Přínosy těchto obvyklých aktivit byly dříve prokázány ve studii u více než 13 000 mužů. Množství vzdálenosti, kterou ušli byla přímo úměrná s délkou života.

Další studie ukázaly výhody cvičení při snižování rizika rakoviny či srdečních onemocnění.

Velká studie zahrnující více než 600 000 lidí zjistila, že ti, kteří provádějí doporučené množství cvičení, měli o 20% nižší riziko smrti než ti, kteří nedělali žádnou fyzickou aktivitu (zdroj zde).

Další rozsáhlá studie zjistila, že intenzivní aktivita vedla k nižšímu riziku úmrtí než mírná aktivita. Takže cvičte o něco více, než je průměr :)

5. Dopřejí si dostatek spánku

Kromě cvičení, i dostatečný odpočinek a dobrý noční spánek jsou velmi důležité pro dlouhý a kvalitní život. Lidé v modrých zónách mají dostatek spánku a také často praktikují denní spánek.

Řada studií zjistila, že nedostatek spánku nebo i příliš mnoho spánku, může významně zvýšit riziko smrti, včetně onemocnění srdce nebo mrtvice.

Velká analýza 35 studií zjistila, že optimální doba spánku je sedm hodin. Spaní mnohem méně nebo mnohem více než to bylo spojeno se zvýšeným rizikem smrti).

V modrých zónách mají lidé tendenci spát, probudit se nebo jít do práce v poměrně přesně stanovených hodinách. Prostě s chovají tak, jak jejich tělo chce a vyžaduje.

Řada studií ukázala, že denní spánek, známý v mnoha zemích Středomoří jako „zdřímnutí“, nemá žádný negativní vliv na riziko srdečních onemocnění a úmrtí a může dokonce tato rizika snížit.

Zdá se však, že délka i zdřímnutí je velmi důležitá. Např. 30 minut nebo méně může být prospěšné, ale cokoliv delší než 45 minut je spojeno se zvýšeným rizikem srdečních onemocnění a smrti (zdroj zde).

6. Další zvyky spojené s dlouhověkostí

Kromě jídelníčku, cvičení a odpočinku je v modrých zónách společná řada dalších společenských a životních faktorů – i ty mohou přispět k dlouhověkosti lidí, kteří tam žijí.

Patří mezi ně:

 • Duchovno: Modré zóny jsou typicky náboženské komunity. Řada studií ukázala, že náboženství je spojeno s nižším rizikem smrti. To může být způsobeno sociální podporou a sníženou mírou deprese.
 • Mít účel života: Lidé v modrých zónách inklinují k tomu mít jakýsi lán života, známý jak „ikigai“ na Okinawě nebo „životní plán“ na Nicoya. To je spojeno se sníženým rizikem smrti, možná prostřednictvím psychické pohody.
 • Starší a mladší lidé žijící společně: V mnoha modrých zónách žijí prarodiče často se svými rodinami. Studie ukázaly, že prarodiče, kteří se starají o svá vnoučata, mají nižší riziko úmrtí.
 • Zdravá sociální síť (ne ta online): Vaše sociální síť zvaná „moai“ na Okinawě může ovlivnit vaše zdraví. Pokud jsou například vaši přátelé obézní, máte větší riziko obezity.

Sponzorováno

Budeme rád, pokud si ze článku o modrých zónách něco dobrého odnesete. Tak co, také máte chuť se přestěhovat? :) Budeme rádi za komentáře pod článkem.

A dál si na toto téma přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva