Sponzorováno

Jak správně odšťavňovat ovoce a zeleninu? 4.91/5 (11)

Jak správně odšťavňovat ovoce a zeleninu?Nejkvalitnější šťáva je z ovoce a zeleniny, které konzumujeme v celku, kousáním (celé plody). Nachází se v ní všechno. Vláknina (slupka), buňky i enzymy a vitamíny. Celý plod zasytí jinak než samotná šťáva a odlišně se tráví (déle). Slupka navíc čistí střevní klky od mastných povlaků. Na čisté šťávě není nic špatného, ale není to už přirozený způsob přijímání této potravy. Proto doporučujeme jíst převážně celé plody a jen občas si zpestřit jídelníček šťávami.

Šetrné odšťavňování

Co se týče nejšetrnějšího odšťavňování, nízkootáčkové přístroje slibují více vlákniny ve šťávě az toho hlediska určitě představují dobrou alternativu odšťavňování. Jsou však dražší a stále odstraňují vysoké procento dužiny. Pokud se rozhodnete udělat šťávu, odstředěný vláknitý substrát zkonzumujte nebo použijte do koláčů či vaření (například mrkvovo mandlový koláč bez mouky). Upřednostněte konzumaci celých plodů. Pokud má někdo ze zdravotních důvodů problémy s vlákninou tak může preferovat šťávy.

Fresh džusy nikdy neskladujte a nedělejte do zásoby. Ztrácejí totiž na kvalitě. Pokud máte hodně vylisované šťávy, zkuste je zpracovat jako čerstvé krátce kvašené mošty. V nich se obohatí šťáva o velmi cenné vitaminózne produkty metabolismu kvasných bakterií.

Výbornou a zajímavou alternativou na zpracování ovoce je například snídaňové smoothies. Jedná se o husté ovocné koktejly, ideálně na nastartování dne. Jejich příprava je jednoduchá a nezabere více než 5 minut s umytím mixéru včetně. Smoothies můžete nakombinovat s libovolným čerstvým ovocem a zeleninou, vločkami, kokosem, ořechy, vodou. Vše spolu rozmixujeme a vytvoříte vynikající koktejl vhodný na ráno, plný vitamínů, správných cukrů a tuků. Dobrou chuť!

Pokud do odšťavňovače dáte jablko nebo hrušku, počítejte s tím, že šťáva oxidací látek zhnědne. Tmavé zabarvení ale není na škodu. Šťávu byste měli vypít do druhého dne, bez konzervačních látek rychle dochází ke kvašení. Pokud ji nevypijete hned, přidejte několik kapek citronové šťávy a uskladněte v lednici. Zbylou dužinu nemusíte vyhazovat – lze ji použít do koláčů, ovocných salátů, do polévek nebo omáček.

Čtěte také: Jak sušit ovoce a zeleninu?

Příprava ovoce i zelniny na odšťavňování

Před odšťavňováním vždy ovoce a zeleninu řádně omyjte.
Ovoce s pevnou slupkou, jako je například mango, guava, meloun nebo ananas, je třeba nejprve zbavit pevné části slupky.
• Všechny plody s peckami, tvrdými jádry nebo semeny, jako jsou nektarinky, broskve, mango, meruňky, švestky a třešně, musí být před zpracováním vypeckovány.
Citrusové plody je třeba nejprve oloupat.

Sponzorováno

Jaké ovoce do odšťavňovačů

Citrusové plody

Do odstředivky i do šnekového lisu je nutné citrusy omýt, zcela oloupat, okrájet nebo alespoň ostrouhat barevnou část kůry (např. tvrdší citrony) až na dužinu nebo bílé albedo. Pomerančový fresh je osvědčenou klasikou od snídaně až po večeři. Je třeba pamatovat na to, že při delším skladování tak v mrazničce šťáva zhořkne! Skvělou chutí a snadnou přípravou se vyznačují zejména mandarinky a milovníci charakteristické nahořklé chuti si zase přijdou na své s grapefruity (červené a růžové jsou zpravidla jemnější a sladší než bílé).

Šťávu z citrusů připravenou na citrusovači získáme překrojením plodů na polovinu a jejich vymačkáním na pevném nebo rotačním kuželu (zpravidla více vlákniny), případně stlačením poloviny citrusu na kuželu pákového lisu (téměř bez vlákniny). Nezapomínejme plody před odšťavňováním na citrusovači omýt a zbavit je zbytků chemických postřiků.

Bobuloviny

(rybíz, borůvky, ale také maliny, jahody apod.) Tyto plody jsou často jednak měkké a jednak je zejména u bobulek nutné brát v úvahu jejich malý rozměr. Řadou odstředivek tyto malé plody rychle proletí, a ačkoliv se částečně odšťavní, někdy zanechají dost velký nevyužitý odpad. Vhodnější se proto jeví spíše šnekové lisy. Kromě toho, že drobná jadérka a pecičky čas od času zanesou sítko, a je tedy nutné ho pročistit, je odšťavnění efektivnější a odpadní vláknina sušší.

Hrušky a jablka

Dva druhy, na kterých snad nejvíce pocítíte rozdíl mezi čerstvým „pevným“ ovocem (tj. relativně tvrdými kusy s vysokým obsahem vody) a přezrálým nebo dlouho skladovaným ovocem (tj. změklými až „moučnými“ a částečně vyschlými plody). Zatímco s první skupinou si poradíte velmi snadno a překvapí vás vysokou výtěžností, ve druhém případě se jak odstředivky, tak hřídelové lisy poměrně rychle zahltí nalepenou vlákninou a nic než jejich vyčištění vám neumožní pokračovat. Snadnou pomocí, jak nepřerušovat odšťavňování kvůli čištění, je kombinace tohoto ovoce s jinou tvrdou surovinou – například karotkou.

Měkké ovoce

Marnou snahou a také zbytečným plýtváním je často odšťavňování velmi zralých, změklých a „kašovitých“ plodů. Typickým příkladem je banán, ze kterého spolehlivě vyrobíte pyré, kašičku nebo pastu, ale jen stěží vám někdy poteče jako jablečná šťáva. Lépe je v případě takových surovin (např. velmi zralé broskve a meruňky, přezrálá až moučná jablka, kiwi apod.) raději mixovat celé plody v klasickém mixéru ve šťávě z jiného ovoce.

Mixované nápoje navíc výrazně rozšíří paletu chutí a možnosti kombinací jednotlivých druhů včetně mraženého ovoce na přípravu osvěžujících chladných drinků.

Kořenová zelenina

Mrkev, petržel, celer či pastiňák jsou pro odšťavňování ideální. Relativně tvrdé, šťávou naplněné buňky těchto druhů zvládají bravurně jak odstředivky, tak lisy. Vláknina obvykle neucpává sítka, takže lze na „jeden zátah“ připravit skutečně hodně šťávy. Z odstředivek mívá šťáva méně vlákniny než z dvouhřídelových lisů a nejvíce je jí naopak obsaženo u jednohřídelových šnekových přístrojů.

Listová zelenina, bylinky, klíčky a podobně

Do této kategorie se obvykle pouštějí zapálenější vyznavači zdravého životního stylu. Důvodem je jednak často neobvyklá chuť těchto šťáv a nutnost vlastnit dražší – šnekové lisovací odšťavňovače, protože centrifuga si s listy prakticky neporadí. Vzniklá šťáva je však přímo nabitá zdravím, protože náš organismus sytí a čistí zároveň a obsahuje velké množství vitaminů, minerálů apod.

TIP: Jaké jsou nejzdravější druhy ovoce a zeleniny?

VIDEO: Proč odšťavňovat?

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  11 Komentářů u článku “Jak správně odšťavňovat ovoce a zeleninu?”

  1. […] Čtěte také: Jak odšťavnit ovoce a zeleninu? […]

  2. Tyna napsal:

   Tak my máme šnekový odšťavňovač Kuvings. Celkem dlouho jsem hledala kvalitní odšťavňovač, který by mi odšťavnil rybíz, protože na zahradě mám několik keřů, které hojně plodí. Právě na tento odšťavňovač jsem četla spousty dobrých zkušeností právě s rybízem a tak jsem se rozhodla pro ten. A musím říct, že jsem udělala dobře.

  3. Monča napsal:

   Kuviňák je výborný kup. Sama ho mám a používám dost často. U něj mě překvapilo jednoduché čištění. :)

  4. Milena napsal:

   Odšťavňovač Kuvings je báječný pomocník v mé kuchyni. Dost jsem ho při letošní úrodě používala a chová se stále stejně. Žádné problémy, rychlé odšťavňování a navíc velký plnící otvor. Což je super.

  5. Ivana789 napsal:

   Odšťavňovač je v dnešní době dobré kupovat dle hodnocení a recenzí uživatelů na nezávislých portálech. Já teda spíš než na heuréku, koukala na nejlepsi-spotrebice.cz a můj kup se vyplatil a s odšťavňovačem jsem spokojená.

  6. Jakub napsal:

   Máme šnekový odšťavňovač philips a je super, perfektně se čistí a byl za hubičku:-)

  7. Eliška napsal:

   Já mám zase odštavnovač kuvings a jsem s ním moc spokojená.

  8. Betka napsal:

   Já si nedávno dělala výbornou polívku https://www.youtube.com/watch?v=iA8gTn9R4sg&t. A to jsem hráškovou nikdy nemusela. Tahle je fakt výborná.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva