Sponzorováno

Jak si doma udělat a dopřát wellness? Jak nechat odpočinout tělo i duši? 4.78/5 (9)

Udělejte si wellness i doma. Jde to.

Udělejte si wellness i doma. Jde to.

Jsou chvíle, kdy všichni potřebujeme udělat krok zpět ze svého hektického života, abychom dobili energii, doplnili motivaci a přehodnotili své cíle. Ideálním místem k tomu je wellness, ale ne vždy si můžeme dovolit luxusní víkend. Naštěstí existuje mnoho věcí, které můžeme udělat, abychom si wellness vytvořili sami doma. Může to vyžadovat poslání ostatních členů rodiny na víkend na chalupu a trochu si předem uklidit, ale s trochou plánování dopředu můžeme sklidit sladkou odměnu za zlomek nákladů. Budete mít prostě super wellness doma.

Je ideální čas ohlédnout se za uplynulým rokem a ujistit se, že váš každodenní život a vaše priority stále odrážejí to, jaké chcete, aby byly.

Přečtěte si naše jednoduché tipy, jak připravit svůj domov na oblíbené rituály a aktivity, které vám pomohou maximálně využít víkend. Jak si doma udělat perfektní wellness?

1. Rezervujte si víkend předem!

Otevřete si kalendář, podívejte se alespoň na měsíc dva dopředu a najděte JEDEN den – JEDEN jediný den (alespoň), nebo i víkend – a vezměte červené pero a udělejte kolem tohoto dne velký červený kruh.

Udělejte příslušná opatření, požádejte své děti, aby naplánovaly přespání v domě jejich kamaráda, a řekněte své drahé polovičce, aby plánovala den bez vás. Udělejte toto opatření a zarezervujte si tento čas jen pro sebe. Naplánujte si den věnovaný pouze vám.

2. Odstraňte z domu veškerý nepořádek a dobře ukliďte

Není nic rušivějšího než vidět neumyté nádobí, hračky nebo ztracené ponožky pod pohovkou, když si konečně uděláme čas lehnout si na podložku za účelem cvičení nebo meditace. Nebudete moci dokonale relaxovat, pokud je váš fyzický prostor přeplněný, pokud je prádlo pověšené nebo nádobí ve dřezu. Ukliďte co nejvíce nepořádku v místnosti, ve které budete trávit nejvíce času. Přidejte svíčky nebo vonné tyčinky a večer jen málo používejte světlo. To podpoří vaše uvolnění.

3. Nebraňte se menší meditaci

Začnete-li každý den meditací, pomůže vám to vyčistit mysl. Existuje také spousta vynikajících meditačních aplikací, které vás vedou. Mnoho návodů na meditace je zdarma na Youtube – jsou zde videa na různá témata včetně motivace, manifestace, všímavosti, vděčnosti, řízené představy, zvuky přírody a jóga nidra (ideální pro usínání).

4. Minimalizujte rozptýlení

Když chceme mít naprostý klid, přirozeně u toho nechceme žádná rozptýlení a zbytečné interakce. Chcete-li všechna rušení dokonale odstranit, přepněte si telefon i do režimu „Nerušit“ (nebo letadlo). Podívejte se na zprávy a sociální média naposledy v pátek večer v 18 hodin a rozhodněte se, že se nepřihlásíte až do pondělí ráno. Nekupujte si noviny ani nechoďte na sociální sítě a nechte vše utichnout. Tohle bude víkend bez obrazovky – telefonu i televize.

Jakkoli nás technologie může vystresovat, má také své plusy, včetně přístupu ke skvělým učitelům jógy, meditacím a cvičením online. Když vypneme upozornění a dočasně odebereme ty nejlákavější aplikace, můžeme stále používat naše displaye pro užitečné aplikace.

5. Vytvořte si domácí lázně

Použijte esenciální oleje k vytvoření autentického wellness pocitu. Experti na esenciální oleje navrhují smíchat 2 kapky kadidla, 2 kapky cedrového dřeva (Cedr atlaský) a 4 kapky esenciálních olejů ze sladkého pomeranče v aromalampě. Kadidlo má schopnost uklidnit a prohloubit dech. Cedrové dřevo má jemné povznášející vlastnosti, díky kterým se také budete cítit silní a v bezpečí, zatímco sladký pomeranč má velmi příjemnou vůni, která jemně pozvedá náladu a napomáhá relaxaci.

6. Utište se před spaním

Rituál před spaním vám pomůže uklidnit se – to je super pro dobrý noční spánek. Vyzkoušejte některé nebo všechny z následujících možností:

Sponzorováno

 • zapalte aromaterapeutickou svíčku (mnoho lidí považuje levanduli za relaxační) a namočte se do teplé koupele (k uvolnění svalů přidejte epsomskou sůl);
 • zacvičte si před spaním několik jemných jógových pozic;
 • vypijte šálek bylinkového čaje (heřmánek a kozlík jsou známé tím, že podporují spánek, miluji třeba směs Pukka Night Time);
 • přečtěte si pár kapitol dobré knihy nebo si poslechněte pohádku či audioknihu před spaním.

7. Zkuste i malou fyzickou aktivitu

Udělejte si o víkendu čas na fyzickou aktivitu. Kromě toho, že je dobré pro vaše fyzické zdraví, zaměření na vaše tělo dává vašemu mozku šanci zpomalit. Možná byste mohli zajít na rychlou procházku, plavat nebo běhat, nebo si udělejte své oblíbené cvičení doma. Řiďte se svou úrovní kondice a svými schopnostmi, nicméně kardio cvičení následované strečinkem nebo jógou je skvělá kombinace.

8. Připravte si výživné, ale lehké jídlo

Nevařte rozhodně nic těžkého do žaludku. V závislosti na venkovním počasí, vsaďte na zeleninové polévky a saláty, ty se snadno připravují, zaženou hlad a jsou plné dobrých věcí. Pokud je venku horko, salát je tou nejlepší volbou.

9. Zkuste trávit co nejvíce času venku

Bylo prokázáno, že pobyt v přírodě snižuje krevní tlak a produkci stresového hormonu kortizolu, proto si udělejte čas na pobyt venku (pokud možno v kombinaci s cvičením). To bude skvělá součást vašeho víkendu. Trávit čas na zahradě, v místním parku, v lese, na jezeře nebo na pláži – to je super pro wellness víkend. Využijte jakoukoli zelenou plochu, kterou máte na dosah ruky. Koupání v rybníku v lese může mít skutečné výhody i pro vaše duševní zdraví. A i procházka v lese je perfektní.

10. Napište dopis

Kreativním způsobem, jak si ujasnit své cíle a i si zarelaxovat, je napsat dopis někomu blízkému. Pište pozitivně. Můžete do dopisu zahrnout, jak harmonické byly vaše interakce s rodinou, šéfem a sousedy. Můžete psát o své dobrodružné dovolené a vynikajícím pokroku v práci. Buďte konkrétní a buďte nadšení. Tento proces opravdu pomáhá upevnit si mysl tam, kde chcete, aby byl váš život, a zajišťuje, že všechna vaše nadcházející rozhodnutí vám pomohou se tam dostat.

11. Připravte si domácí bylinkový čaj

Každý den si vyhraďte čas na uklidňující rituál přípravy čaje, pak se posaďte a pozorně pijte čaj a vychutnejte si každý doušek. Všimněte si, že jsem použila slovo rituál. Musí to být rituál. Vychutnejte si už samotnou přípravu čaje. Za sebe doporučuji růžový + zázvorový čaj. Růže je skvělý lék na vaše srdce, pokud jde o zklidnění vašich emocí, zatímco zázvor a badyán jsou skvělé trávicí uklidňující prostředky.

Pro přípravu 250 ml čaje: oloupejte a nahrubo nasekejte 3 cm kousek čerstvého zázvoru, přidejte lžíci růžových lístků nebo poupat a jeden badyán a vložte do konvice. Přelijte 250 ml čerstvě převařené vody, louhujte 10 minut a poté sceďte do hrnku.

12. Uvolněte svalové napětí

Samomasáž může zmírnit svalové napětí a snížit bolest tím, že zajistí dobrý průtok krve do příliš namáhaných oblastí. Obvyklé místo, kde dochází k napětí, je mezi krkem a rameny. Chcete-li toto místo uvolnit, položte ruku na rameno, které chcete masírovat, a otočte hlavu na opačnou stranu, abyste protáhli sval. Poté použijte středně silný tlak, který pomůže uvolnit sval. Opakujte pak i na druhé straně.

A také doporučím používat tenisový míček k rolování po horních a dolních zádových svalech a hýžďových svalech (ty, které tvoří naše hýždě). Míček musí být mezi vašimi svaly a povrchem, jako je podložka nebo stěna. Masírujte takto 90 sekund, nebo dokud neucítíte uvolnění napětí. A protože masáž pomáhá uvolňovat toxiny zpět do krevního oběhu, nezapomeňte po ní vypít hodně vody.

Sponzorováno

A to je vše. Pokud toto dodržíte, budete mít super wellness i doma. Nepotřebujete na drahý wellness víkend.

A dále si o wellnessu přečtěte

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva