Sponzorováno

Ženšen pravý a jeho účinky pro zdraví a krásu – jak ho použít? 4.91/5 (11)

Jaké zdravotní benefity pro nás má ženšen pravý?

Jaké zdravotní benefity pro nás má ženšen pravý?

Hledáte něco jako unikátní přírodní zázrak? Pak rozhodně neopomeňte kořen ženšen. Ten je dnes unikátním přírodním produktem, který dokáže velmi dobře přispět k vašemu zdraví, stejně jako dokáže velmi dobře přispět i k vaší kráse.

Druhy ženšenů

Pokud se podíváme na to, jaký dnes existuje, můžete se setkat s ženšenem, který má přídomek:

Ani jeden však není ten, na který se zaměříme a ani jeden není ten, který patří mezi nejúčelnější. Tím nejlepším na celém trhu je totiž takzvaný ženšen pravý. Nejvíce se pěstuje v Koreji, a čím je výjimečný, na to se podíváme společně.

Ideální ochrana před civilizačními chorobami

Žijeme v době, která je plná zdravotních problémů, které dnes můžeme označit jako civilizační choroby. Pokud proti nim chcete aktivně bojovat, je právě ženšen možností, jak na to. Jeho unikátem je především řada účinných látek, které dokážou vytvořit doslova ochranný štít před těmito zdravotními problémy.

Pokud se podíváme konkrétně na několik hlavních pozitiv, dokáže ženšen eliminovat třeba stresové potíže, stejně jako časté poruchy spánku. Velmi dobře funguje ale i jako bojovník proti případné únavě. Pokud do svého těla nechcete dostávat stále jenom kofein, je toto volba, která nezklame.

Ženšen pravá je dokonalý stimulant a zdroj energie + kognitivní funkce

Ženšen pravý je nejenom ochráncem, ale je i výjimečným přírodním stimulantem. Když se na jeho možnosti a také unikáty podíváme blíže, měli bychom připomenout, že dokáže velmi dobře podporovat i kognitivní funkce.

Je tak vhodný nejenom pro vás, ale i pro vaše děti – například studující. Svou práci dokáže odvést jak v běžném denním režimu, tak i ve chvíli, kdy vás čeká něco důležitého. Pokud se podíváme na několik hlavních věcí, které dokáže stimulovat a podporovat, patří sem třeba zlepšení paměťových funkcí, stejně jako podpoří i schopnost koncentrace – možnost se delší dobu na něco soustředit. Dále celkově zvyšuje i naši pozornost. To vše doplňují i další věci, jako je rychlost:

 • Myšlení
 • Vyjadřování
 • Vnímání

Ženšen může pomoci stimulovat tělesnou i duševní aktivitu u lidí, kteří jsou slabí a unavení. Studie ukázaly, že ženšen ukázal skvělé výsledky při pomoci pacientům s rakovinou, když trpěli velkou únavou.

Ideální i pro celkové zdraví vašeho těla

Podívejme se také na oblast vašeho zdraví, jelikož i zde dokáže být ženšen pravý maximálně pozitivní. Když bychom měli být konkrétnější, tak ho v první řadě můžeme považovat za naprosto dokonalý antioxidant. Můžeme ho tedy považovat za rostlinu, která dokáže tělo zbavit volných radikálů a dalších nežádoucích látek. Pochopitelně se hodí hlavně při detoxikaci.

Stejně tak však jeho pravidelné užívání vede i k tomu, že umí pomoci v tom, aby držel správnou hladinu cukru v krvi. Ideální volba, pokud s tím máte potíže. Dobrý vliv má ale i na prokrvování tkání celého těla a tedy pochopitelně i na celkovou látkovou výměnu. To může navíc prospět třeba i svalové činnosti. Pokud žijete aktivní život, na tuto rostlinu nezapomínejte. Když se rozhodnete jít si zaběhat nebo cvičit, je dobré právě ženšen konzumovat pravidelně.

Sponzorováno

Podpořte činnost nervové soustavy

Hlavně ve starším věku se mohou právě problémy s nervovou soustavou objevovat stále častěji. Pokud je chcete eliminovat, je možné už ve svém produktivním věku začít ženšen pravidelně užívat. Co dokáže přinést? Podpora centrální nervové soustavy je spojena s tím, že výrazně pozitivně ovlivňuje přenos nervových signálů. To znamená, že se daná informace dostane kam má, za správný čas, díky čemuž se nedostavují jakékoliv opožděné reakce, které bývají právě u starších lidí četným problémem.

Mějte krásnější pleť

Určitě to není výmysl, jelikož je to podloženo výzkumem, který jasně prokazuje, že ženšen má pozitivní vliv i na krásu pleti. Pokud s ní máte problémy a chcete ji mít dokonalou, již víte, co byste měli do své stravy primárně zařadit.

Dle výzkumu má ženšen pozitivní vliv hlavně na tvorbu kolagenu. V čem je unikátní a v čem je prospěšný? Zvyšuje celkovou elasticitu pleti, což pochopitelně vede také k tomu, že se eliminuje vznik vrásek a váš obličej tak budete vypadat podstatně mladší. Stejně tak ale dokáže dobře eliminovat i další možné problémové znaky, jako je pigmentace, snížená schopnost hydratace a držení vody, nebo zarudnutí. Pokud máte ve své pleti kolagenu málo, nemusíte užívat přímo ten samotný, jelikož pomocí ženšenu výrazným způsobem podpoříte jeho přirozenou tvorbu, což je samozřejmě vždy ta nejlepší možná volba.

Protizánětlivé účinky

Ženšen má sedm složek, ginsenosidy, které mohou mít skvělé účinky na imunitu. Protizánětlivá role ženšenu může být způsobena kombinovaným účinkem těchto ginsenosidů, které se zaměřují na různé úrovně imunologické aktivity a přispívají tak k různým zdravotním benefitům ženšenu pravého u lidí.

TIP: Přečtěte si další benefity ženšenu pro vaše zdraví

Prevence rakoviny

V ženšenu mohou existovat látky, které mají protirakovinné účinky. Několik populačních studií v Asii spojilo spotřebu ženšenu s nižším rizikem rakoviny. Výzkumníci dále zjistili, že ženšen zlepšil míru přežití a kvalitu života po diagnóze rakoviny prsu. Ale je stále potřeba dalších klinických testů.

Erektilní dysfunkce (zejména červený ženšen)

Muži mohou užívat ženšen k léčbě erektilní dysfunkce. Korejská studie z roku 2002 odhalila, že 60 procent mužů, kteří užívali ženšen, zaznamenalo zlepšení jejich symptomů. Navíc výzkum publikovaný v britském časopise Journal of Clinical Pharmacology poskytl důkazy o účinnosti červeného ženšenu při léčbě erektilní dysfunkce.

Jak ženšen konzumovat?

Hlavní pozitiva máme zmapována a vy jistě vidíte sami, že se jedná o rostlinu, která má pozitiv více než dost. Nastává proto poslední otázka, která se týká toho, jak ženšen nejlépe konzumovat. Kdo hledá možnost nejjednodušší, ten může využít různé tablety, které ho obsahují. Ty se jednoduše spolknout a přísun doporučené denní dávky je zajištěný. Pokud hledáte spíše klasickou přírodní formu, určitě je dobré podívat se na ženšen jako zajímavou přísadu do jídel, hlavně potom těch asijských, kam přirozeně patří. Stejně tak ale nezapomínejte také na různé čaje a odvary. Ty jsou u nás také k dostání. A i tímto způsobem máte možnost dostat do těla všechny jeho pozitivní látky, které tolik potřebujete.

Sponzorováno

A kde ženšen nakoupit? V současných obchodech už patří mezi poměrně běžnou surovinu, u které nebudete mít problém s jejím získáním. Mají ho v každé zdravé výživě.

Co dále si přečíst o ženšenu pravém?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva