Sponzorováno

Zdravý spánek: Dá se dosáhnout s léky na spaní? 4.89/5 (9)

Zdravý spánek: Dá se dosáhnout s léky na spaní?Stresující vlivy současné doby si vybírají daň na našem zdraví. Odrážejí se zejména na kvalitě našeho spánku. Mohou nám pomoci léky na spaní? Zdravý spánek je pro nás velmi důležitý. Bez regenerace a odpočinku během něj náš organizmus nedokáže dlouhodoběji fungovat.

Začarovaný kruh

Máte za sebou dlouhé bezesné noci? Každý den uléháte s nadějí a očekáváním spánku, ale on stále nepřichází? Jste pak nesoustředění, vyčerpaní, nervózní. Přicházejí pocity strachu, úzkosti, zoufalství a deprese. Nemluvě už o tělesných následcích. Mezi ně patří chronická únava, ztráta kondice, oslabená imunita. Lékaři upozorňují, že nedostatek kvalitního spánku způsobuje deprese. Ale na druhé straně bývá právě nespavost důsledkem mnoha psychických poruch nebo problémů. Je to jako začarovaný kruh. Jak z něj ven? Mnozí hledají východisko v lécích na spaní. Co jsou zač?

Uklidňující hypnotika

Právě do této skupiny se řadí většina léků na spaní. Známe zejména dva druhy. Prvním jsou benzodiazepiny (například Xanax, Valium, Ativan, Librium). Jejich hlavním cílem je potlačit úzkost a vyvolat ospalost. V nižších dávkách tedy mají sedativní účinek. Ve vyšších navozují spánek. Druhým typem jsou barbituráty. Rovněž patří mezi hypnotika se sedativním účinkem. Oslabují centrální nervový systém, a tím dopomáhají k spánku.

Drogy způsobující závislost

Nejnebezpečnějším vedlejším účinkem je fakt, že vyvolávají závislost. Dalšími vedlejšími negativy bývají bolesti hlavy či žaludku, pocit sucha v ústech, pálení žáhy, závratě, zmatenost nebo nemotornost. V některých případech způsobují také zažívací problémy jako průjmy či zácpu. Užívání léků na spaní se nedoporučuje astmatikům. Zpomalují totiž dech. Naše dýchání je i méně hluboké. A právě to může být problém pro lidi s nekontrolovaným plicním onemocněním.

Sponzorováno

Pomocná ruka nebo propast?

Jelikož tyto typy léčiv jsou vysoce návykové, mohou se užívat jen krátkodobě. Jinak se jejich pomoc přemění na další problém. Kromě nespavosti se budete muset léčit ze závislosti na nich. Jsou skutečně pomocí? Není pro naše duševní, ale i tělesné zdraví prospěšnější vyvarovat se tohoto bludného kruhu a nespadnout do propasti bezesných nocí? Jak? Řešení zčásti spočívá v našem životním stylu. Dostatek tělesné aktivity, zdravá i pravidelná strava. Nepřejídat se zejména před spaním. To vše nám může pomoci zvýšit kvalitu našeho spánku.

TIP: Jak na ranní únavu?

Několik tipů pro kvalitní a zdravý spánek

1. Volba dobré matrace a lůžkovin. Matrace musí být prodyšná a musí dýchat. Má být vyrobena z prodyšných materiálů. Matrace musí být adekvátní váze člověka. Pokud bude matrace vybírána podle vaší hmotnosti, bude moci správně reagovat na zatížení matrace a vaše tělo podepře v jeho křivkách.

2. Nejezte těsně před spaním

3. Pravidelnost spánkových návyků

4. Ložnice není pracovna

5. Pohyb na čerstvém vzduchu vám pomůže usnout

6. Dávejte pozor na to, jaké barvy použijete pro vybavení vaší ložnice. Barvy vybírejte jemné, uklidňující, v žádném případě nepreferujte dráždivé pestré barvy. Ty váš spánek nezklidní.

7. Vyhněte se přílišné konzumaci alkoholu a cigaret či jiných návykových látek

8. Omezte příjem kofeinu (hlavně odpoledne)

9. Dopřejte si sex. Při orgasmu je uvolňován oxytocin, který má vliv na uvolnění mozku a tím i na kvalitnější spánek.

Sponzorováno

10. Dejte si potraviny, které vám mohou pomoci usnout. Ale necpěte se před spaním, to vám nepomůže.

Co si dále přečíst o zdravém spánku?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “Zdravý spánek: Dá se dosáhnout s léky na spaní?”

  1. […] TIP: Dá se dosáhnout zdravého spánku s léky na spaní? […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva