Sponzorováno

Co rozhodně nedělat před spaním? 4.8/5 (10)

Co rozhodně nedělat před spaním?Existují opatření, které můžete podniknout, aby si dobře odpočinuli, ale existují i ​​jiné aktivity, které negativně ovlivní vaši schopnost spát. Zde jsou některé z hlavních věcí, které Vám mohou zamezit hladké usínání. Pokud se chcete vyspat do růžova a pokud chcete rychle usnout, tak následujím činnostem se před usínáním raději vyhněte.

Dívat se na televizi, hrát videohry, či dlouho surfovat na internetu

Buďte upřímní: kolik z vás dělá alespoň jednu z těchto tří věcí, těsně předtím, než jdete spát? Nedávné studie odhalili, že expozice světlou elektronickou obrazovkou, pokud se navíc rychle mění obraz (jako je to například u akčních filmů), brání kvalitnímu odpočinku a rychlému usnutí. Lékaři doporučují „elektronický zákaz vycházení“ v délce nejméně jedné hodiny před spaním. Chcete nějakou zábavu před usnutím? Přečtěte si knihu nebo časopis v posteli s mírně tlumeným světlem.

Koupat se v příliš horké vaně

Tohle může být pro někoho překvapivé, protože horká vana je přece jen jistá forma relaxace. To že je to relaxační, tím si můžete být jisti, souhlasíme. Ale nepomůže Vám to usnout – alespoň ne bezprostředně před spaním. Důvodem, proč se cítíme unavení poté, co sedíme ve vaně, je to, že naše tělesná teplota klesá více, než je obvyklé. Takže pokud máte chuť si dát horkou vanu, tak to udělejte rozhodně 2 hodiny a déle před spaním.

Konzumovat léky s obsahem pseudoefedrinu

Některé léky budou bránit spánku, a pseudoefedrin, je jedním z nejhorších pachatelů. Pseudoefedrin často nalezenete v těchto přípravcích: léky proti bolesti, jako je Actifed, Aleve, Benadryl, Claritin, Sudafed a Theraflu. Takže pokud máte pocit boelesti, rozhodně si před spaním dejte jiné než tyto léky. Zkuste nějaké jejich alternativy. Není divu, pseudoefedrin je také jednou z klíčových složek metamfetaminu.

Sponzorováno

TIP: Dá se dosáhnout zdravého spánku s léky na spaní?

Jíst kořeněná jídla

Kromě trávicích komplikací, které mohou vzniknout po teplém, velmi kořeněném jídle, pikantní kuchyně také zvyšuje i srdeční frekvenci a tělesnou teplotu. To může vést k přerušovanému období bdělosti a dokonce i noční můry.

Pít příliš mnoho

Většina z nás je si jistě vědoma, že nadměrná konzumace jakékoli tekutiny iniciuje potřebu močit. Ale zatímco sklenice vody nebo šálek heřmánkového čaje může skutečně pomoci vyvolat ospalost a zabránit dehydrataci během noci, některým nápojům je třeba se vyhnout. Patří mezi ně všechny energetické nápoje, káva a jiné nápoje s kofeinem – i kávy bez kofeinu, protože i stopové množství kofeinu dostatečně negativně ovlivní váš spánek. Alkoholové dýchánky také nepatří k nejlepším uspávacím prostředkům, proto se alkoholu před spaním rázně vyhněte. To platí zejména o panácích, pivu, ale i větším množsví jídla.

Po alkoholu se sice usíná rychle a spí se tvrdě, avšak jeho omamné účinky mají po probuzení zcela jiný efekt. Cítíte se unavení a malátní. Alkohol je totiž tlumivou látkou, která nám sice pomůže usnout, ale během spánku se rozkládá a tak se náš spánek stává mělčím, což znamená, že naše REM fáze hlubokého spánku není zdaleka tak hluboká, jak by měla být, abychom si odpočinuli. Takový spánek je nekvalitní a bídný.

Cvičení před spánkem

Skutečnost je taková, že cvičení pomáhá k dlouhému a kvalitnějšími spánku. Pozor bychom si měli dávat jen na to, že fyzickou aktivitu bychom měli provozovat nejpozději tři hodiny před spánkem. Pokud bychom si zacvičili kupříkladu hodinu před spánkem, spánek nebude tak kvalitní, jak by měl.

Sponzorováno

A jak jste na tom se spánkem vy? Spíte dobře?

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Bez komentáře u článku “Co rozhodně nedělat před spaním?”

  1. […] Dále čtěte: Tohle před spaním rozhodně nedělejte […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva