Sponzorováno

Intuitivní stravování – co je to? Zhubnete s ním? 4.8/5 (10)

  • Intuitivní stravování je způsob stravování, který podporuje zdravý vztah k jídlu. Podporuje pozitivitu těla a zaměřuje se na rozpoznání a uctění hladu.
  • Původ intuitivního stravování může být nejasný, ale jeho hlavní poselství je jasné: Intuitivní stravování je proti dietám a zaměřuje se na budování zdravého tělesného obrazu, smíření se s jídlem a naslouchání svému tělu.
  • Na rozdíl od diet, které označují potraviny jako "dobré" nebo "špatné", se intuitivní stravování zaměřuje na uctění hladu potravinami, které prospívají fyzickému i duševnímu zdraví.
  • Tento dietní přístup si také klade za cíl pomoci lidem vybudovat si silnější vztah se svým tělem tím, že se naučí důvěřovat jeho přirozenému hladu a sytosti.

Na rozdíl od tradičních diet, které omezují nebo zakazují určitá jídla, intuitivní stravování vyžaduje, abyste přestali na jídlo pohlížet jako na dobré nebo špatné. Místo toho poslouchejte své tělo a jezte to, co vám vyhovuje.

Na rozdíl od tradičních diet, které omezují nebo zakazují určitá jídla, intuitivní stravování vyžaduje, abyste přestali na jídlo pohlížet jako na dobré nebo špatné. Místo toho poslouchejte své tělo a jezte to, co vám vyhovuje.

Intuitivní stravování nám umožňuje zastavit se a přemýšlet o tom, co a jaké množství jíme. Díky uvědomění si, kdy a proč jíme, a schopnosti nerušeně si vychutnat jídlo, si konzumovanou stravu více užijete, lépe poznáte své stravovací návyky a váš jídelníček bude výživnější a zdravější.

Posledních pár let je život plný stresu

Za poslední rok či dva bylo mnoho lidí vystaveno hned několika výzvám – pandemii a z ní vyplývající práci z domova, výuce na dálku či trávení veškerého času doma s rodinou nebo naopak v izolaci. Pak zase přišla válka na Ukrajině.

Mnohé trápila otázka co k obědu nebo k večeři, přičemž nakonec jedli lidově řečeno páté přes deváté. Jako všemu, i stravě je nutno věnovat pozornost. A velkou pozornost, protože strava, náš jídelníček, hodně ovládá naše zdraví a náš život. Naučte se praktikovat zásady intuitivního stravování.

V náročných obdobích snadno dochází k situacím, že se jídlo namísto výživy stává spíše naší útěchou. Stres a nervy hojíme nezdravými jídly s prázdnými kaloriemi, které máme na dosah ruky. Velké balení chipsů chutná skvěle a můžete díky němu na chvíli zapomenout na strasti všedního dne. Bezmyšlenkovité stravování však může vést ke zvýšení hmotnosti, únavě, malátnosti a dalším nežádoucím účinkům negativně ovlivňujícím naše zdraví.

Co je to intuitivní stravování

Intuitivní stravování vyžaduje, aby člověk poslouchal signály hladu a snědl, co chce, bez pocitu viny. Lidé, kteří jedí intuitivně, by si měli užívat jídlo a zároveň respektovat náznaky hladu a rozpoznávat plnost.

Intuitivní stravování je tedy styl stravování, který podporuje zdravý postoj k jídlu a vnímání těla.

Myšlenka je taková, že byste měli jíst, když máte hlad, a přestat, když jste sytí. Ačkoli by to měl být intuitivní proces, pro mnoho lidí tomu tak vážně není.

Důvěřovat dietním knihám a takzvaným odborníkům na to, co, kdy a jak jíst, vás může odvést od důvěry ve své tělo a jeho intuici. Abyste jedli intuitivně, možná se budete muset znovu naučit, jak důvěřovat svému tělu.

Chcete-li to provést, musíte rozlišovat mezi fyzickým a emocionálním hladem:

  • Fyzický hlad. Toto biologické nutkání vám říká, abyste tělu doplnili živiny. Buduje se postupně a má různé signály, jako je kručení v žaludku, únava nebo podrážděnost. Tělo je spokojené, když jíte jakékoli jídlo.
  • Emocionální hlad. To je řízeno emocionální potřebou. Smutek, osamělost a nuda jsou některé z pocitů, které mohou způsobit touhu po jídle, často uspokojující jídlo. Jídlo pak způsobuje pocit viny a sebenenávist. Tělo chce jen konkrétní (hodně kalorické) potraviny.

V ideálním případě by jídlo mělo být přirozený proces. U některých lidí – například těch, kteří strávili mnoho let dietou – tomu tak není. Roky omezování jídla, používání jídla ke zvládání negativních emocí a posedlost zdravými nebo takzvanými čistými potravinami jsou důvody, proč lidé bojují s intuitivním stravováním.

Batolata jsou příkladem přirozeně intuitivních jedlíků. Lidé sledující intuitivní stravování se snaží vrátit k tomuto jednoduššímu pohledu na jídlo.

5 tipů, jak jíst intuitivně a zapracovat na svém jídelníčku

Tip 1: Zapisujte si, co jíte

Pokud jste absolvovali jakýkoli fitness program, pravděpodobně jste dostali za domácí úkol zapisovat si počet kroků, ujetých kilometrů či cvičebních sérií, které jste za uplynulý týden zvládli. Proč? Je to snadné a motivační.

Když sledujete svůj pokrok, dokážete si lépe uvědomit své úspěchy, ale také nedostatky, na kterých je třeba zapracovat. Pokud si budete vést stravovací deník, může vám pomoci otevřít oči.

Připomene vám i těch deset sušenek, které jste si dopřáli po obědě či dupli šťouchaných brambor, kterou jste měli k večeři. Pokud si budete zapisovat, co, kdy a proč jíte, snadno odhalíte zlozvyky, kterým se máte v budoucnu vyhnout.

Tip 2: Zastavte se, zpomalte, zamyslete se

Přistihnete se často v situaci, že se jen tak díváte do chladničky či spíže, aniž byste hledali cokoli konkrétního? „Co si jen dám?“. Možná si v té chvíli dokonce mluvíte, proč jste vůbec do té kuchyně šli.

Než si však vezmete nějaké jídlo, zastavte se a zeptejte se sami sebe: „Proč teď vlastně jím?“ Je totiž klidně možné, že vás do kuchyně nepřivedl hlad, nebo nuda, vztek či únava.

Pokud se zastavíte a zamyslíte, možná si uvědomíte, že jídlo není řešením problému. Najděte si jiné způsoby, jak bojovat s těmito pocity. Vyzkoušejte procházku, zavolejte přátelům nebo si udělejte šálek zeleného čaje.

Sponzorováno

Tip 3: Soustřeďte se na jídlo

Dny bývají často hektické a uspěchané. Není potom divu, že stejně rychle (honem, honem) přistupujete i k jídlu. Ve světě plném rozptýlení se jídlo často využívá jako příležitost věnovat se jiným aktivitám – sledování televize, odpovídání na e-maily nebo surfování na internetu.

Všechny tyto rušivé elementy vám znemožňují pečlivě sledovat, co a jaké množství sníte. Pokud si vyhradíte čas určený jen na jídlo, budete lépe schopni si lépe uhlídat konzumované množství a také si připravené jídlo více vychutnat, ať už ho budete jíst sami nebo s rodinou.

Tip 4: Zapojte své smysly

Při jídle je často obtížné soustředit se. Hlavou vám letí myšlenky na to, co všechno je zapotřebí ještě v daný den udělat a stihnout. Dopřejte svému tělu alespoň 20 minut, kdy se budete věnovat výhradně tomu, co máte na talíři.

Vypněte televizi i rádio, telefon dejte do jiné místnosti.

Probuďte své smysly a vnímejte vůni, chuť, barvy, texturu a zvuky jídla. Díky vědomé konzumaci jídla si každé sousto vychutnáte mnohem víc a zároveň vás uspokojí i menší množství jídla.

Tip 5: Nepřejídejte se

Stává se vám, že si dopřejete porce, po kterých si musíte povolit opasek či knoflíky na kalhotách? Jíte více přes sváteční příležitosti?

Přestože bývají vzácné, mnoho lidí si tento zvyk přenáší do každodenního života a jedí, dokud nejsou úplně plní, místo aby jen zahnali hlad a doplnili nezbytné palivo. Změna takových návyků může být náročná zejména pro lidi, kteří byli vychováni tak, že za každou cenu musí porci dojíst a nemohou plýtvat jídlem.

Začněte snížením porcí a řiďte se radami některých odborníků, kteří doporučují nechat na talíři alespoň jedno nedojedené sousto. Jezte pomalu a vědomě. Sledujte, kdy zmizí pocit hladu a v tu chvíli přestaňte jíst.

Co říkají studie a výzkum

Výzkum na toto téma stále roste a z velké části se zaměřuje na ženy.

Dosud studie spojovaly intuitivní stravování se zdravějšími psychologickými postoji, nižším indexem tělesné hmotnosti (BMI) a udržováním hmotnosti – i když ne se ztrátou hmotnosti.

Jednou z hlavních výhod intuitivního stravování je lepší psychické zdraví.

Účastníci studií o intuitivním stravování zlepšili své sebevědomí, tělesnou představu a celkovou kvalitu života, přičemž zažívali méně deprese a úzkosti. Intuitivní stravovací intervence mají také dobrou míru udržení, což znamená, že lidé s větší pravděpodobností setrvají v programu a pokračují v praktikování změn chování, než by byli na dietě. A to je hodně důležité.

Jak jíst intuitivně

Intuitivní stravování je životní styl a každý člověk bude mít jinou zkušenost. Lidé, kteří chtějí začít s intuitivním stravováním, se mohou řídit těmito pokyny:

  • Dodržujte stravovací návyky: Věnujte pozornost stravovacím návykům bez posuzování.
  • Zamyslete se nad důvody, proč jíte: Zvažte, zda za rozhodnutím jíst je fyzický hlad nebo negativní emoce.
  • Vyzkoušejte všímavost: Trénink všímavosti může pomoci změnit psychologické faktory stojící za emocionálním jídlem.
  • Poslouchejte signály hladu: Jezte, když tělo cítí hlad, a neomezujte jídlo.
  • Vyhněte se moralizování jídla: Neoznačujte potraviny jako dobré nebo špatné.

Je intuitivní stravování jezení bez omezení a limitů?

NE. Možná si myslíte, že to znamená, že jíte, co chcete, kdykoli chcete. Ale není tomu tak. Odborníci říkají, že intuitivní stravování znamená využít přirozenou schopnost vašeho těla říct vám, kdy máte hlad nebo uspokojení. Jen musíte tělo bedlivě poslouchat.

Když jíte intuitivně, opustíte také myšlenku, že musíte zhubnout nebo přibrat, abyste mohli vypadat určitým způsobem. Cílem je pomoci vám zaměřit se na potraviny, které nejlépe fungují pro vaše celkové fyzické a duševní zdraví.

Souhrn

Intuitivní stravování je přístup ke stravování, který se zaměřuje na ctění hladu a sytosti a na procvičování pozitivity těla. Lidé jedí intuitivně s cílem vytvořit si zdravější vztah ke svému tělu a jídlu.

Intuitivní stravování nemusí být dobrou volbou pro každého. Každý, kdo má zdravotní stav nebo zvláštní dietní požadavky, by měl před zahájením intuitivního stravování kontaktovat lékaře nebo dietologa.

Sponzorováno

A co vy? Jíte intuitivně? Napište nám do komentářů.

A dále si o stravě přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva