Sponzorováno

Vědomé stravování – co je to a proč takto začít jíst? 4.82/5 (11)

Výtah ze článku o vědomém stravování

  • Vědomé stravování je technika, která vám pomůže získat kontrolu nad vašimi stravovacími návyky. Bylo prokázáno, že podporuje hubnutí, snižuje záchvatovité přejídání a pomáhá vám cítit se lépe.
  • Tento článek vysvětluje, co je vědomé stravování, jak funguje a co musíte udělat, abyste mohli začít.
  • Vědomé stravování je vědomě pracovat se stravou tak, abychom ji na 100% vnímali. Abychom vnímali to, jak na nás jednotlivé potraviny působí a zda nám v daný moment dělají dobře.
  • Jezte všemi smysly – věnujte 100% pozornost chuti, vůni, struktuře jídla
  • Jezte méně a kvalitně.
  • Zaměřte se na to, jak a co při jídle cítíte. Nekoukejte při jídle do telefonu, do notebooku nebo na televizi.
  • Učte tento způsob stravování i vaše děti.

  Vědomé stravování - co je to a proč takto začít jíst?Vědomé stravování je technika, která vám pomůže získat kontrolu nad vašimi stravovacími návyky. Bylo prokázáno, že podporuje hubnutí, snižuje nadměrné stravování a obecně pomáhá cítit se lépe.

  Tento článek vysvětluje, co je vědomé stravování, jak funguje a co musíte udělat, abyste s ním mohli začít.

  Co je vědomé stravování?

  Vědomé stravování se používá se k léčbě mnoha stavů, včetně poruch příjmu potravy, deprese, úzkosti a různých chování souvisejících s jídlem (zdroj zde).

  Vědomé stravování je o použití všímavosti k dosažení stavu plné pozornosti a fyzických podnětů při jídle .

  Vědomé stravování je jedním ze základních předpokladů dobrého zdravotního stavu, životní síly, pohody a vitální energie (čchi).

  Jak praktikovat vědomé stravování?

  S radostí se s vámi podělíme o následující rady a doporučení pro podporu dobrého trávení a zdravého, vědomého stravování.

  • jezte v dobré společnosti, na příjemném místě a k jídlu si vždy sedněte
  • jezte všemi smysly – věnujte 100% pozornost chuti, vůni, struktuře jídla
  • nepřejídejte se – v žaludku je potřeba trochu místa, abyste mohli dobře trávit (je to jako když do hrnce vložíte moc jídla, jídlo pak bude přepadávat, neuvaří se pořádně, připálí se, atd. – to samé se děje v žaludku)
  • další jídlo jezte, až když jste předešlé jídlo skutečně strávili (podle jídla, zhruba po 4 – 6 hod. – tedy ideálně 3x denně)
  • Odstraňte rozptýlení vypnutím televizoru a položením telefonu.
  • Jezte v tichu.
  • žvýkejte, než dáte další sousto do úst, předchozí polkněte
  • nejezte před spaním, v emočním rozrušení a pokud nemáte skutečně hlad
  • poslední jídlo jezte nejpozději 3 hod. před spaním
  • dávejte přednost sezónním a lokálním potravinám
  • Zeptejte se sami sebe, proč jíte, zda máte opravdu hlad a zda jste si vybrali zdravé jídlo.
  • jídlo by mělo být co možná nejčerstvější a chemicky nezpracované (pokud možno omezte mražené, konzervované, chemicky upravené, atd.)
   dbejte na to, aby jídlo bylo vyvážené a aby mělo všech 6 chutí
  • jezte 2 – 3 plnohodnotná jídla denně (dle individuální konstituce) v pravidelném čase (odpovídá zhruba po 5 hod.)
  • tělo má schopnost si říci, co potřebuje, ale to jen v případě, pokud je v rovnováze (pokud je zanesené a v dysbalanci, bude vysílat falešné chuťové signály)
  • Zaměřte se na to, jak a co při jídle cítíte.
  • věnujte pozornost kvalitní snídani (pokud začnete váš den koblihou z fast foodu snědenou za běhu, rozhodí vás to na celý den a budete mít tendenci jíst nevhodná jídla)
  • pozor na hladovky a půsty – nevhodným zařazením či průběhem můžete značně vyčerpávat váš trávicí oheň
  • ať už děláte cokoli, dělejte jen to jedno – když jíte, nekoukejte na televizi, nečtěte, atd.
  • když se rozhodnete si dát čokoládový dort ke kávě, tak si ho dokonale užijte :-) pokud si dortík budete hned vyčítat, ublíží vám to daleko více než samotný dort
  • smyslem zdravého stravování není abychom se stali otroky vaření a honili se za ideální potravou, ale abychom za daných okolností vědomě vytvořili co nejlepší pokrm
  • k jídlu popíjejte teplou vodu nebo slabý zázvorový čaj
  • vše co sníte by vám mělo chutnat – nejezte něco jen proto, že si myslíte, že je to zdravé
  • a hlavně jezte vždy s radostí – ❤ dobrou chuť ❤

  Užívejte si života a dobrého zdravého jídla s láskou, ale vědomě a poučeně.

  Sponzorováno

  Proč byste se měli vědomě stravovat?

  Dnešní rychlá společnost láká lidi množstvím různých potravin. Kromě toho, rozptýlení posunulo pozornost pryč od skutečného aktu jedení jídla k televizorům, počítačům a smartphonům. Stravování se stalo bezmyšlenkovitým činem, často prováděným rychle. To může být opravdu problematické, protože to trvá klidně i 20 minut, než si uvědomíte, že jste sytí.

  Pokud budete jíst příliš rychle, signál plnosti nemusí přijít včas. A pak dochází k přejídání. Tím, že se jíte vědomě, obnovíte svou pozornost a zpomalíte, a namísto automatické konzumace budete jednat v tomto smyslu vědomě.

  Tím, že zvýšíte své vědomí v tomto směru, budete si uvědomovat fyzický hlad a sytost – můžete rozlišovat mezi emocionálním a pravým, fyzickým hladem.

  Také zvyšujete své povědomí o spouštěčích, které vás nutí k jídlu, i když nejste nutně hladoví. Znáte-li vaše spouštěče, můžete mezi nimi a vaší odpovědí vytvořit prostor, který vám poskytne čas a svobodu volby způsobu reakce. Můžete si tedy zvolit reakci na vlčí hlad.

  Vědomé stravování a hubnutí

  Je známo, že většina programů na hubnutí nefunguje dlouhodobě. Přibližně 85% lidí s obezitou, kteří zhubnou, se během několika let vrátí k původní hmotnosti nebo dokonce překročí svou počáteční hmotnost (zdroj těchto dat).

  Třeba i chronické vystavení stresu může také hrát velkou roli v přejídání a obezitě.

  Drtivá většina studií souhlasí s tím, že vědomé stravování vám pomůže zhubnout změnou stravovacích návyků a snížením stresu.

  Šestitýdenní skupinový seminář o vědomém stravování u lidí s obezitou vedl v průběhu semináře k průměrnému úbytku hmotnosti 4 kg při 12 týdenním sledovaném období. Další šestiměsíční seminář vedl k průměrnému úbytku hmotnosti o 12 kg, aniž by respondenti v následujících 3 měsících přibrali nějakou váhu.

  Způsob přemýšlení o jídle (tj. nahrazení negativních pocitů, které mohou být spojeny s jídlem) je nahrazen uvědoměním, zlepšením sebeovládání a pozitivními emocemi. Když jsou řešeny tyto nežádoucí stravovací návyky, vaše šance na úspěch dlouhodobého úbytku hmotnosti se zvýší.

  A na závěr pro vás máme dva tipy

  Pro začátek je dobré si vybrat jedno jídlo denně, abyste výše zmíněné body aplikovali právě u tohoto jednoho jídla. Jakmile se budete cítit v tomto ohledu zkušenější, můžete se pak zaměřit na implementaci těchto zvyklostí do více jídel v průběhu dne.

  Naše těla často potravou přecpáváme. Doporučujeme proto vědomě regulovat (to u naší populace znamená snižovat) množství jídla, které svému organismu dáváme tak, aby mohl dobře a bezproblémově fungovat a nebyl zatěžován nadbytkem (a ještě k tomu často nekvalitním). A opět něco k té vědomosti. Vědomě si vybírejte tu nejlepší a nejkvalitnější stravu. O tom to také je.

  Sponzorováno

  Máte nějaké zkušenosti s vědomím stravováním? Budeme moc rádi za vaše tipy a rady v komentářích.

  Zdroje článku a studie o vědomém stravování

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva