Vědomé stravování – co je to a proč takto začít jíst? 4.75/5 (8)

Výtah ze článku o vědomém stravování

 • Vědomé stravování je vědomě pracovat se stravou tak, abychom ji na 100% vnímali. Abychom vnímali to, jak na nás jednotlivé potraviny působí a zda nám v daný moment dělají dobře.
 • Jezte všemi smysly – věnujte 100% pozornost chuti, vůni, struktuře jídla
 • Jezte méně a kvalitně.
 • Zaměřte se na to, jak a co při jídle cítíte. Nekoukejte při jídle do telefonu, do notebooku nebo na televizi.
 • Učte tento způsob stravování i vaše děti.

Vědomé stravování - co je to a proč takto začít jíst?Vědomé stravování je technika, která vám pomůže získat kontrolu nad vašimi stravovacími návyky. Bylo prokázáno, že podporuje hubnutí, snižuje nadměrné stravování a obecně pomáhá cítit se lépe.

Tento článek vysvětluje, co je vědomé stravování, jak funguje a co musíte udělat, abyste s ním mohli začít.

Co je vědomé stravování?

Vědomé stravování se používá se k léčbě mnoha stavů, včetně poruch příjmu potravy, deprese, úzkosti a různých chování souvisejících s jídlem (zdroj zde).

Vědomé stravování je o použití všímavosti k dosažení stavu plné pozornosti a fyzických podnětů při jídle .

Vědomé stravování je jedním ze základních předpokladů dobrého zdravotního stavu, životní síly, pohody a vitální energie (čchi).

Jak praktikovat vědomé stravování?

S radostí se s vámi podělíme o následující rady a doporučení pro podporu dobrého trávení a zdravého, vědomého stravování.

 • jezte v dobré společnosti, na příjemném místě a k jídlu si vždy sedněte
 • jezte všemi smysly – věnujte 100% pozornost chuti, vůni, struktuře jídla
 • nepřejídejte se – v žaludku je potřeba trochu místa, abyste mohli dobře trávit (je to jako když do hrnce vložíte moc jídla, jídlo pak bude přepadávat, neuvaří se pořádně, připálí se, atd. – to samé se děje v žaludku)
 • další jídlo jezte, až když jste předešlé jídlo skutečně strávili (podle jídla, zhruba po 4 – 6 hod. – tedy ideálně 3x denně)
 • Odstraňte rozptýlení vypnutím televizoru a položením telefonu.
 • Jezte v tichu.
 • žvýkejte, než dáte další sousto do úst, předchozí polkněte
 • nejezte před spaním, v emočním rozrušení a pokud nemáte skutečně hlad
 • poslední jídlo jezte nejpozději 3 hod. před spaním
 • dávejte přednost sezónním a lokálním potravinám
 • Zeptejte se sami sebe, proč jíte, zda máte opravdu hlad a zda jste si vybrali zdravé jídlo.
 • jídlo by mělo být co možná nejčerstvější a chemicky nezpracované (pokud možno omezte mražené, konzervované, chemicky upravené, atd.)
  dbejte na to, aby jídlo bylo vyvážené a aby mělo všech 6 chutí
 • jezte 2 – 3 plnohodnotná jídla denně (dle individuální konstituce) v pravidelném čase (odpovídá zhruba po 5 hod.)
 • tělo má schopnost si říci, co potřebuje, ale to jen v případě, pokud je v rovnováze (pokud je zanesené a v dysbalanci, bude vysílat falešné chuťové signály)
 • Zaměřte se na to, jak a co při jídle cítíte.
 • věnujte pozornost kvalitní snídani (pokud začnete váš den koblihou z fast foodu snědenou za běhu, rozhodí vás to na celý den a budete mít tendenci jíst nevhodná jídla)
 • pozor na hladovky a půsty – nevhodným zařazením či průběhem můžete značně vyčerpávat váš trávicí oheň
 • ať už děláte cokoli, dělejte jen to jedno – když jíte, nekoukejte na televizi, nečtěte, atd.
 • když se rozhodnete si dát čokoládový dort ke kávě, tak si ho dokonale užijte :-) pokud si dortík budete hned vyčítat, ublíží vám to daleko více než samotný dort
 • smyslem zdravého stravování není abychom se stali otroky vaření a honili se za ideální potravou, ale abychom za daných okolností vědomě vytvořili co nejlepší pokrm
 • k jídlu popíjejte teplou vodu nebo slabý zázvorový čaj
 • vše co sníte by vám mělo chutnat – nejezte něco jen proto, že si myslíte, že je to zdravé
 • a hlavně jezte vždy s radostí – ❤ dobrou chuť ❤

Užívejte si života a dobrého zdravého jídla s láskou, ale vědomě a poučeně.

Proč byste se měli vědomě stravovat?

Dnešní rychlá společnost láká lidi množstvím různých potravin. Kromě toho, rozptýlení posunulo pozornost pryč od skutečného aktu jedení jídla k televizorům, počítačům a smartphonům. Stravování se stalo bezmyšlenkovitým činem, často prováděným rychle. To může být opravdu problematické, protože to trvá klidně i 20 minut, než si uvědomíte, že jste sytí.

Pokud budete jíst příliš rychle, signál plnosti nemusí přijít včas. A pak dochází k přejídání. Tím, že se jíte vědomě, obnovíte svou pozornost a zpomalíte, a namísto automatické konzumace budete jednat v tomto smyslu vědomě.

Tím, že zvýšíte své vědomí v tomto směru, budete si uvědomovat fyzický hlad a sytost – můžete rozlišovat mezi emocionálním a pravým, fyzickým hladem.

Také zvyšujete své povědomí o spouštěčích, které vás nutí k jídlu, i když nejste nutně hladoví. Znáte-li vaše spouštěče, můžete mezi nimi a vaší odpovědí vytvořit prostor, který vám poskytne čas a svobodu volby způsobu reakce. Můžete si tedy zvolit reakci na vlčí hlad.

Vědomé stravování a hubnutí

Je známo, že většina programů na hubnutí nefunguje dlouhodobě. Přibližně 85% lidí s obezitou, kteří zhubnou, se během několika let vrátí k původní hmotnosti nebo dokonce překročí svou počáteční hmotnost (zdroj těchto dat).

Třeba i chronické vystavení stresu může také hrát velkou roli v přejídání a obezitě.

Drtivá většina studií souhlasí s tím, že vědomé stravování vám pomůže zhubnout změnou stravovacích návyků a snížením stresu.

Šestitýdenní skupinový seminář o vědomém stravování u lidí s obezitou vedl v průběhu semináře k průměrnému úbytku hmotnosti 4 kg při 12 týdenním sledovaném období. Další šestiměsíční seminář vedl k průměrnému úbytku hmotnosti o 12 kg, aniž by respondenti v následujících 3 měsících přibrali nějakou váhu.

Způsob přemýšlení o jídle (tj. nahrazení negativních pocitů, které mohou být spojeny s jídlem) je nahrazen uvědoměním, zlepšením sebeovládání a pozitivními emocemi. Když jsou řešeny tyto nežádoucí stravovací návyky, vaše šance na úspěch dlouhodobého úbytku hmotnosti se zvýší.

A na závěr pro vás máme dva tipy

Pro začátek je dobré si vybrat jedno jídlo denně, abyste výše zmíněné body aplikovali právě u tohoto jednoho jídla. Jakmile se budete cítit v tomto ohledu zkušenější, můžete se pak zaměřit na implementaci těchto zvyklostí do více jídel v průběhu dne.

Naše těla často potravou přecpáváme. Doporučujeme proto vědomě regulovat (to u naší populace znamená snižovat) množství jídla, které svému organismu dáváme tak, aby mohl dobře a bezproblémově fungovat a nebyl zatěžován nadbytkem (a ještě k tomu často nekvalitním). A opět něco k té vědomosti. Vědomě si vybírejte tu nejlepší a nejkvalitnější stravu. O tom to také je.

Máte nějaké zkušenosti s vědomím stravováním? Budeme moc rádi za vaše tipy a rady v komentářích.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva