Sponzorováno

Hormonální léčba (terapie) rakoviny prsu 4.71/5 (14)

Hormonální léčba (terapie) rakoviny prsuHormonální léčbou označujeme léky, které se používají při léčení karcinomu prsu. Tuto léčbu již absolvovalo několik milionů žen na celém světě. V tomto článku se dozvíte jak účinkují.

Mnohé nádory prsu potřebují pro svůj růst estrogen. Estrogen je ženský pohlavní hormon. U žen před menopauzou se tvoří převážně ve vaječnících. V menopauze nebo po odstranění vaječníků, je organismus schopný produkovat estrogen i v jiných orgánech. Hormonální terapie účinkuje na principu odstranění estrogenu z dosahu tumoru. To pomáhá zpomalit nebo zastavit růst tumoru. Hormonální léčba může zkvalitnit průběh Vašeho běžného života.

Některé důležité rozdíly mezi hormonální léčbou a chemoterapií

Hormonální léčba není chemoterapie. Chemoterapie funguje na jiném principu, zabíjí rakovinné buňky.
Hormonální léčba se také liší od hormonální substituční léčby (HRT). Cílem HSL je zvýšit, ne snížit přirozenou hladinu hormonů, což pomáhá ovlivnit menopauzální změny. Poraďte se s lékařem o úloze hormonální substituční léčby.

Hormonální terapie k léčbě rakoviny prsu

Existují 3 hlavní způsoby, jakými se hormonální terapie používá k léčbě hormonálně citlivé rakoviny prsu:

1. Adjuvantní léčba při časném stadiu rakoviny prsu

Výzkum ukázal, že ženy léčené na počáteční (včasné) stádium ER-pozitivní rakoviny prsu měly přínos z dostávání adjuvantní hormonální terapie po dobu alespoň 5 let. Adjuvantní terapie je léčba po hlavní léčbě (například po operaci, v případě raném stádiu rakoviny prsu) za účelem zvýšení pravděpodobnosti vyléčení.

Adjuvantní léčba může zahrnovat radioterapii a některé kombinace chemoterapie, hormonální terapie a cílené terapie. Tamoxifen byl schválen při adjuvantní hormonální léčbě premenopauzálních a postmenopauzálních žen (a mužů) s ER-pozitivním časným stadiem rakoviny prsu, a Anastrozol a Letrozol byly schváleny pro toto použití u žen po menopauze.

Třetí inhibitor aromatázy, exemestane, je schválen pro adjuvantní léčbu při časném stadiu rakoviny prsu u žen po menopauze, které užívaly Tamoxifen dříve.

Sponzorováno

Až do nedávné doby, většina žen, které dostaly adjuvantní hormonální terapii kvůli snížení šance na opakování rakoviny prsu užívaly Tamoxifen každý den po dobu 5 let. Avšak s příchodem novějších hormonálních terapií, kde některé z nich byly porovnány s tamoxifenem v klinických studiích, stali se běžnými další přístupy k hormonální terapii.

Některé ženy například mohou užívat inhibitor aromatázy každý den po dobu 5 let, namísto tamoxifenu. Jiné ženy mohou být léčeny dodatečnou léčbou inhibitorem aromatázy po 5 letech léčení tamoxifen.

Konečně, některé ženy mohou přejít na inhibitor aromatázy po 2 nebo 3 letech užívání tamoxifenu, přičemž celková doba léčení bude 5 nebo více let hormonální terapie.

Rozhodnutí o typu a trvání adjuvantní hormonální terapie musí být individuálně. Tento komplikovaný proces rozhodování je nejlépe provádět za pomoci onkologa.

2. Léčba metastatického karcinomu prsu

Několik typů hormonální léčby se používá k léčbě hormonálně citlivé rakoviny prsu, která je metastázující (rozšířila do dalších částí těla).

Studie prokázaly, že Tamoxifen je účinný při léčbě metastatického karcinomu prsu u žen a mužů. Toremifen je také schválen pro toto použití. Antiestrogen Fulvestrant může být použit u žen v postmenopauze s metastatickým ER-pozitivním karcinomem prsu po léčbě jinými antiestrogenem.

Inhibitory aromatázy Anastrozol a Letrozol mohou být podávány ženám po menopauze jako počáteční terapie u metastatického hormonálně citlivé rakovině prsu. Tyto dva léky, stejně jako inhibitor aromatázy Exemestane, mohou být také použity k léčbě postmenopauzální ženy s pokročilým karcinomem prsu, jejíž onemocnění se zhoršilo po tamoxifenu.

3. Neoadjuvantní léčba rakoviny prsu

Použití hormonální terapie k léčbě rakoviny prsu před operací (neoadjuvantní terapie) bylo sledováno v klinických studiích. Cílem neoadjuvantní terapie je snížit velikost nádoru prsu. Údaje z randomizovaných kontrolovaných studií prokázaly, že terapie inhibitory aromatázy může být efektivní při snižování velikosti nádorů prsu u žen po menopauze.

Výsledky u premenopauzálních žen jsou méně jasné, protože dosud bylo provedeno jen několik malých studií zahrnujících relativně málo žen před menopauzou.

Co si dále přečíst na toto téma?

VIDEO: Hormonální léčba karcinomu prsu

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: , ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva