Sponzorováno

28 super zajímavostí o plicích 4.8/5 (10)

Plíce jsou párový orgán, který zajišťuje výměnu plynů mezi vzduchem a krví.

Plíce jsou párový orgán, který zajišťuje výměnu plynů mezi vzduchem a krví.

Dýchání je asi to nejdůležitější, co naše tělo dělá. Bez plic, které slouží k dýchání, nemůžeme žít. Zní to jednoduše, ale jak fungují plíce – vlastně celý náš dýchací systém – je velmi složité.

V rychlosti si plíce představme

Plíce jsou orgány zapojené do dýchání. Dýchání je vzduch proudící dovnitř a ven z vašich plic. Při nádechu (nádechu) získáváte kyslík a při výdechu (výdechu) se zbavujete oxidu uhličitého.

Všechny buňky ve vašem těle potřebují kyslík, aby přeměnily jídlo na energii. Procesem přeměny jídla na energii vzniká odpad ve formě oxidu uhličitého, který se musí z vašeho těla uvolnit.

V hrudníku máte 2 plíce obklopené hrudním košem. Vzduch přichází do vašich plic průdušnicí. Průdušnice se dělí na menší dýchací cesty zvané průdušky. Stejně jako větve stromu se průdušky dělí na ještě menší dýchací cesty zvané bronchioly. Branchioly končí miliony velmi malých vzduchových vaků zvaných alveoly.

Vaše dýchací cesty jsou lemovány velmi drobnými chloupky. Vaše dýchací cesty také vytvářejí hlen, který pokrývá jejich výstelku. Společně chloupky a hlen filtrují a zachycují prach a choroboplodné zárodky, aby se nedostaly do vašich plic. Malá klapka zvaná epiglottis udržuje jídlo mimo vaši průdušnici, když polykáte.

28 zajímavostí o plicích

Zde je několik velmi zajímavých faktů o vašich plících, které stojí za to vědět a znát.

1. Vaše plíce jsou řízeny mozkem. Váš mozek říká plicím, kdy a jak moc se má nadechnout nebo vydechnout, a proto někdy můžete zaznamenat změny ve vašem dýchání bez zjevného úmyslu.

2. Plíce nejsou stejně velké. Aby se do nich vešlo srdce, pravá plíce je větší než levá plíce – tedy u lidí. Pokud jste si vždy představovali dvě plíce, které se navzájem zrcadlí, mýlili jste se. Pravá plíce má tři laloky, zatímco levá plíce má pouze dva. To přispívá k rozdílům ve velikosti obou vašich plic.

3. Plíce plavou na vodě. Není to něco, co si většina lidí uvědomuje, ale ve skutečnosti jsou plíce jediným orgánem v lidském těle, který je schopen plavat na vodě. Je to hlavně proto, že plíce vždy obsahují litr vzduchu, i když jste vydechli.

4. Co mají společného plíce a tenisový kurt? Jejich velikost! Zdá se to docela nemožné, ale kdyby se plíce otevřely naplocho, byly by tak velké, že by pokryly velikost tenisového kurtu!

5. Kyslík hraje při dýchání jen celkem malou roli. Vzduch, který dýcháme, obsahuje 21 procent kyslíku, ale naše tělo využívá pouze 5 procent – ​​zbytek je vydechován.

6. Sedmdesát procent odpadu těla se vyloučí plícemi pouhým dýcháním.

7. Děti a ženy dýchají rychleji. Děti a ženy mají vyšší frekvenci dýchání než muži.

8. Lidé vydechnou až 17,5 mililitrů vody za hodinu. Ano, každou hodinu vydechneme přes 17 ml vody!

9. Je možné žít zdravě s jednou plící. Při cvičení pak sice můžete zaznamenat potíže s dýcháním, ale pokud se nebudete příliš namáhat, bude to mít malý účinek.

10. Plíce jsou v těle dobře chráněny – vaše plíce jsou spojeny s vaší míchou vzadu a hrudní kostí vpředu. Pro ochranu jsou uloženy ve vašem hrudním koši.

11. I když můžete mít pocit, že vaše plíce jsou dalším nepolapitelným orgánem ve vašem těle, který nikdy nevidíte, vaše ústa jsou přímo spojena s vašimi plícemi. To je prostřednictvím vaší průdušnice a jícnu.

12. Když je dítě v děloze, plíce jsou naplněny tekutinou. Po narození trvá dítěti asi 10 sekund, než se poprvé nadechne, a je to důsledek změny prostředí.

Sponzorováno

13. Kromě dýchání hrají klíčovou roli plíce i v naší řeči. Hrtan, což je jakoby schránka našeho hlasu, je umístěn nad průdušnicí – vzduch se tlačí z plic přes hrtan a převádí se na zvuk. Oslabení plic poznáte i podle hlasu: při tzv. plicní nedostatečnosti (chybějící energii) bývá hlas spíše tichý, slabý, bezvládný či sípavý.

14. Průměrný dospělý se každou minutu nadechne 16x. To se může lišit v závislosti na typu práce, kterou máte, činnosti, kterou vykonáváte, a dokonce i na tom, jak moc jste pod stresem.

15. Kouření cigaret je hlavní příčinou rakoviny plic kvůli vysokému množství dehtu, který zůstává v plicích. Přibližně 80 % úmrtí způsobených rakovinou plic je důsledkem kouření.

16. Dýchání zhluboka do plic vám může pomoci zmírnit bolest, více se uvolnit a zmírnit stres. Dýchání se hodně využívá při činnostech, jako je jóga a meditace.

17. I když nekouříte a pravidelně necvičíte, abyste zůstali zdraví, vaše plíce mohou stále trpět problémy, pokud jste zasaženi silným znečištěním tam, kde žijete nebo pracujete.

18. Vaše plíce mají své vlastní obranné mechanismy, které chrání vaše tělo před znečištěním a kontaminací co nejvíce to jde. V plicích jsou buňky, které produkují hlen, který působí jako ochrana proti prachu a nečistotám.

19. Nádech je stejně důležitý jako výdech. Bez zpětného výdechu by vaše tělo zadržovalo příliš mnoho nebezpečného CO2.

20. Vaše plíce obsahují velké množství krve a na rozdíl od představy dutých plic jsou ve skutečnosti velmi plné!

21. I když krev v plicích je obrovsky důležitá, může také přispět k růstu bakterií. Sliz, který vaše plíce produkují, s tím dokáže bojovat a zároveň zabraňuje vysychání vašich plic.

22. Může být matoucí, když lidé mluví o kouři nebo jiných odpařených látkách, které pronikají do vašeho mozku. To se děje v důsledku úzkého spojení mezi vašimi plícemi, krevními cévami a mozkem.

23. Nepředpokládejte vždy, že kašel znamená, že máte problém s plícemi. Malé zakašlání přibližně 5krát denně je pro průměrného člověka velmi normální.

24. Mnoho plicních problémů lze vyléčit nebo jim pomoci pravidelným cvičením. Je čas vyndat běžecké boty!

25. Malé vzduchové vaky v plicích, kde dochází k výměně plynů, jsou známé jako alveoly. Odhaduje se, že v plicích dospělých je 300 až 500 milionů alveolů.

26. Kapacita plic dospělého člověka je přibližně 4 až 6 litrů vzduchu. Muži mívají větší kapacitu plic než ženy.

27. Část vzduchu, který nadechnete, se nikdy nedostane do alveol. Označuje se jako mrtvý vzduch, protože se nepoužívá při výměně plynů.

28. Nemusíme myslet na dýchání, protože prodloužená mícha – část mozkového kmene – nás „nutí“ automaticky k nádechu.

Nyní tedy víte, jak důležité jsou plíce pro lidské tělo. Bez nich bychom prostě nemohli fungovat. Aby se napomohlo difúzi plynu v alveolách, jsou tyto vzduchové vaky vystlány vrstvou vody.

Sponzorováno

Je důležité se o plíce dobře starat, aby jste žili dlouhý zdravý život – takže s nimi zacházejte co nejlépe. Toho lze snadno dosáhnout pomocí věcí, jako je meditace nebo hluboké dýchání.

A dále si o plicích přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva