Sponzorováno

Elektrická kardioverze – uvedení srdce zpět do normálního rytmu – kdy a jak se používá? 4.08/5 (13)

  • Elektrická kardioverze je lékařský zákrok, při kterém se používá elektrický výboj k obnovení normálního srdečního rytmu u pacientů s určitými poruchami srdečního rytmu (arytmiemi).
  • Nejčastěji se využívá u fibrilace síní, flutteru síní nebo jiných tachyarytmií, kdy srdce bije příliš rychle nebo nepravidelně.
  • Elektrická kardioverze je plánovaný zákrok, na rozdíl od defibrilace, která se používá v nouzových situacích při zástavě srdce.
  • Někdy je před kardioverzí nutné užívat antikoagulancia (léky na ředění krve), aby se snížilo riziko vzniku krevních sraženin, které by mohly způsobit mrtvici.

Co je kardioverze?

Kardioverze je postup, který lékaři používají k uvedení srdce zpět do normálního rytmu. Mohou použít jak zařízení k tomu určené, tak i lék ke změně srdečního rytmu. Kardioverze může zachránit život, pokud má pacient komorovou arytmii, která by mohla vést k náhlé zástavě srdce. V jiných případech lékař může naplánovat kardioverzi, aby se předešlo budoucím problémům.

Pacient při provádění kardioverze

Pacient při provádění kardioverze

 

Typy kardioverzí

  1. Elektrická kardioverze (zařízení, přístroj): Defibrilátor dodává výboj do srdce pacienta přes elektrodové náplasti na hrudi a zádech či přes defibrilační „pádla“. Pokud má pacient vysoké riziko nebezpečných arytmií nebo jeho srdce nefunguje dobře, lékař mu může zavést implantabilní kardioverter-defibrilátor (ICD), který může jeho rytmus upravit. Kabely ze zařízení vysílají šok do jeho srdce, kdykoli to potřebuje.
  2. Chemická kardioverze (lék): Lékař může dát pacientovi lék, který spolkne nebo dostane prostřednictvím IV. Může fungovat během minut, hodin nebo dokonce dnů. Tento lék může pacient dostat v nemocnici, aby lékař mohl sledovat jeho srdeční rytmus. Pokud užíváte tento lék doma, budete muset zůstat v kontaktu s lékařem.

Co kardioverze léčí / řeší?

Kardioverze může opravit mnoho typů rychlých nebo nepravidelných srdečních rytmů, jako:

Proč můžete potřebovat kardioverzi?

Možná budete potřebovat kardioverzi, aby se vaše srdeční frekvence a rytmus vrátily do normálu, aby vaše srdce mohlo pumpovat tak, jak má. Abnormální srdeční rytmy mohou způsobit různé nepříjemné příznaky, jako třeba:

  • Pocit silného bušení nebo chvění v hrudi
  • Dušnost
  • Nepohodlí na hrudi
  • Závratě nebo extrémní únava

Tyto příznaky jsou příznaky, že vaše srdce nepumpuje dostatek krve do vašeho těla. I když si svých příznaků sotva všimnete, vynechání léčby může vést k vážnějším problémům, jako je srdeční infarkt nebo mrtvice.

Jak probíhá elektrická kardioverze?

  1. Příprava pacienta

    Sponzorováno

    • Pacient musí být obvykle nalačno (bez jídla několik hodin před zákrokem).
    • Před zákrokem se podává sedativum nebo krátkodobá celková anestezie, aby byl pacient uvolněný a necítil bolest.
  2. Umístění elektrod

    • Na hrudník nebo na hrudník a záda se umístí elektrody či defibrilační „pádla“.
  3. Aplikace elektrického výboje

    • Použitím defibrilátoru se aplikuje krátký elektrický impuls, který projde srdcem.
    • Tento výboj přeruší abnormální elektrické impulzy v srdci a umožní přirozenému kardiostimulátoru (sinusovému uzlu) obnovit normální rytmus.
  4. Kontrola srdečního rytmu

    • Po výboji lékaři sledují srdeční rytmus na EKG, aby ověřili úspěšnost zákroku.

Samotný zákrok trvá jen několik minut. Měli byste si však naplánovat celkem čtyři až šest hodin, abyste měli čas na přípravu zákroku a na zotavení po zákroku.

Časté otázky

Mám užívat léky na ředění krve a cukrovku?

Zeptejte se svého lékaře, jak byste měli užívat léky na ředění krve/antikoagulancia, jako je warfarin (Coumadin), a léky na cukrovku nebo inzulín v den vaší kardioverze.

Pokud vám lékař neřekne jinak, užívejte všechny ostatní pravidelné léky podle plánu. Zapíjejte je malými doušky vody v den kardioverze.

Mohu se před zákrokem najíst?

Večer před zákrokem jezte normální (malé) jídlo. Po půlnoci před zákrokem NEJEZTE, nepijte ani nic nežvýkejte. Patří sem žvýkačky, jogurty, voda atd. Dávejte pozor, abyste při čištění zubů nepolykali vodu.

A co po kardioverzi?

Po proceduře se budete pomalu probouzet. Budete ospalí z léků, které vám lékař během procedury dal. Hrudník může být několik dní citlivý. Hydrokortizonový krém vám může poskytnout určitou úlevu.

Až se plně probudíte, lékař s vámi bude mluvit o výsledcích kardioverze. Nezapomeňte se zeptat lékaře, zda byste měli nadále užívat stejné léky, které jste užívali před zákrokem. Možná budete muset užívat léky, aby se tak zabránilo opakování abnormálního srdečního rytmu.

Na co si dát pozor?

Elektrická kardioverze je plánovaný zákrok, na rozdíl od defibrilace, která se provádí při náhlé zástavě srdce v akutních případech.

Co je důležité vědět:

  • V některých případech může být před kardioverzí nutné užívat antikoagulancia (léky na ředění krve) k prevenci vzniku krevních sraženin.
  • Ačkoli je zákrok většinou velmi účinný, může se srdeční arytmie časem vrátit a vyžadovat další léčbu.

Sponzorováno

Elektrická kardioverze je bezpečný a efektivní způsob léčby poruch srdečního rytmu. Pokud máte k zákroku konkrétní dotazy, je vhodné se obrátit na kardiologa, který vám poskytne podrobné informace, které se budou vztahovat konkrétně k vaší situaci.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva