Angioplastika – co je to – angioplastika po infarktu: rizika a výhody 4.85/5 (13)

Sponzorováno

  • Angioplastika je invazivní lékařský zákrok, který se používá ke zlepšení průtoku krve v tepnách. Nejčastěji se provádí u koronárních tepen, které zásobují srdce krví, ale může se také provádět na jiných tepnách v těle.
  • Během angioplastiky lékař vkládá tenkou plastovou trubičku nazývanou katétr do tepny, obvykle přes vstupní místo na paži nebo noze. Katétr je veden až k místu zúženého nebo blokovaného místa v tepně. Poté se používá speciální balón na konci katétru, který se nafoukne a rozšiřuje zúženou oblast tepny. Tím se zlepší průtok krve a dojde k obnovení přísunu kyslíku do tkání.
  • V některých případech se během angioplastiky také vloží stent. Stent je malá síťovina, která se umístí do tepny a pomáhá udržet její průsvit otevřený. Stenty mohou být buď lékové stenty, které uvolňují léčivé látky pro prevenci opětovného zúžení tepny, nebo kovové (nelékové stenty), které samy o sobě pomáhají udržet průsvit tepny otevřený.
  • Angioplastika je často používána k léčbě koronárních tepen u lidí s koronární arteriální chorobou, která způsobuje zúžení nebo blokádu tepen, a může vést k angině pectoris (bolest na hrudi) nebo srdečnímu infarktu. Může se také použít k léčbě zúžení tepen v jiných částech těla, například periferní arteriální choroby.
  • Angioplastika je běžně prováděným a relativně bezpečným zákrokem, ale jako u každého invazivního postupu existuje určité riziko komplikací, které by měly být pečlivě diskutovány s lékařem před provedením zákroku.

Angioplastika je léčebný postup, který má za úkol zprůchodnit uzavřené nebo zúžené tepny. Využívá se v léčbě řady onemocnění kardiovaskulárního aparátu a to jak akutních, tak i chronických.

Angioplastika je léčebný postup, který má za úkol zprůchodnit uzavřené nebo zúžené tepny. Využívá se v léčbě řady onemocnění kardiovaskulárního aparátu a to jak akutních, tak i chronických.

Co je to angioplastika?

Angioplastika je lékařský, chirurgický zákrok, který otevírá (zprůchodňuje) zablokovanou nebo zúženou tepnu kolem srdce. Jedná se o standardní léčbu zúžených nebo ucpaných tepen v této oblasti těla.

Lékaři také nazývají angioplastiku jako perkutánní koronární intervenci nebo PCI. Perkutánní – tímto slovem je naznačeno, že se tato procedura provádí vpichem přes kůži. PCI, perkutánní koronární intervence je často označovaná starším názvem angioplastika koronárních cév.

Během angioplastiky chirurg zavede hadičku do tepny ve slabinách nebo na zápěstí. Poté vede trubici směrem k postižené tepně kolem srdce. Nakonec zavede balónek nebo stent (kovovou trubičku) k otevření tepny. Ve většině případů po samotném roztažení cévy pomocí balónkového katétru dochází navíc k implantaci stentu, který zabrání opětovnému zúžení.

Angioplastika během prvních hodin po infarktu může snížit riziko komplikací. Čas zde může být zásadní. Čím rychleji dostanete léčbu infarktu, tím nižší je riziko srdečního selhání, dalších komplikací a smrti.

Angioplastika může také zmírnit příznaky srdečních onemocnění, pokud jste neměli infarkt. Angioplastika se často provádí ihned po diagnostice, tedy po koronarografickém vyšetření. V případě, že je rozsah postižení větší, může být provedena na několikrát.

Takto může vypadat angioplastika

Takto může vypadat angioplastika

 

Představme si angioplastiku blíže

Ve slově angioplastika znamená „angio“ krevní cévu a „plastika“ její otevření, ovlivnění. V PCI znamená „P“ perkutánní neboli přes kůži, zatímco koronární označuje umístění krevních cév kolem srdce.

Angioplastika je konvenční léčba koronárních srdečních onemocnění a srdečních záchvatů (akutní koronární syndrom). Za těchto podmínek dochází k hromadění plaku či ateroskleróze na stěnách tepen. Při hromadění plaku se tepny zužují a mohou se ucpat.

Během standardní angioplastiky lékař provede řez do třísla nebo zápěstí a zavede trubici nebo katétr do tepny. Dále zavede katétr nahoru a do postižené cévy kolem srdce. Katétr obvykle obsahuje nafukovací balónek, který vytlačuje plak nebo sraženinu a účinně tak otevírá tepnu.

Lékaři používají rentgenové záření a kontrastní barvivo k vedení katétru a posouzení tepen, která potřebuje tuto léčbu.

Ve srovnání s operací srdce je angioplastika minimálně invazivní, protože nezahrnuje otevírání hrudníku.

Lékaři mohou doporučit angioplastiku:

  • pro léčbu abnormálních výsledků zátěžového testu
  • pro zvýšení průtoku krve do srdce
  • pro snížení bolesti na hrudi nebo na anginu pectoris
  • pro zlepšení přívodu krve do srdečního svalu během nebo po infarktu
  • pro podporu větší aktivity u lidí s bolestmi na hrudi

Jak se provádí angioplastika?

Lékaři obvykle provádějí tento zákrok, když jste v lokální anestezii. Nejprve vám provedou řez do paže nebo třísla. Poté vám do tepny vloží katétr s malým nafukovacím balónkem na konci. Pomocí rentgenového záření, videa a speciálních barviv zavede lékař katetr nahoru do zablokované koronární tepny. Jakmile je balónek na svém místě, nafoukne se, aby se tepna rozšířila. Tukové usazeniny neboli plaky jsou tlačeny proti stěně tepny. Tím se uvolňuje cesta pro tok krve.

V některých případech je katétr také vybaven síťkou z nerezové oceli zvanou stent. Stent se používá k udržení otevřené cévy. Může zůstat na svém místě poté, co je balónek vypuštěn a odstraněn. Jakmile je balónek venku, může lékař katétr také vyjmout. Procedura může trvat půl hodiny až několik hodin.

Typy angioplastiky

Existují dva hlavní typy angioplastiky:

Sponzorováno

  1. Balónková angioplastika, která zahrnuje použití tlaku pro nafouknutí balónku k odstranění plaku, který blokuje tepnu. To se zřídka provádí samostatně, s výjimkou případů, kdy lékaři nejsou schopni umístit stent do požadované polohy.
  2. Druhým typem je pak umístění stentu v tepně, které zahrnuje trubičku neboli stent, vyrobenou z ocelové síťky. Stenty pomáhají zabránit opětovnému zúžení tepny po angioplastice.
Stent

Stent

 

Umístěný stent

Umístěný stent

 

Stenty mohou být vyrobeny jen z kovu nebo opatřeny vrstvou léčivých přípravků. Pokud obsahují léky, říká se jim lékové stenty – (Drug Eluting Stents – DES). DES se nyní používají téměř výhradně s velmi malým využitím klasických kovových stentů.

Jak se připravit na angioplastiku

Angioplastika je jen minimálně invazivní zákrok, ale stále jde o chirurgický zákrok a lidé musí předem pečlivě dodržovat pokyny svého lékaře.

Lidé musí informovat svého lékaře o všech lécích a doplňcích, které užívají. V některých případech může být nutné před zahájením léčby přestat užívat tyto léky, zejména pak léky na ředění krve.

Jednotlivec může také potřebovat vyhnout se jídlu nebo pití několik hodin před angioplastikou, protože lékaři ho budou muset uklidnit.

Mohou být předem nutné také testy ledvin, protože kontrastní barvivo, které chirurgové používají, může ovlivnit funkci ledvin.

Jaké jsou výhody angioplastiky po infarktu?

Angioplastika po infarktu zachraňuje život. Je to efektivní způsob, jak rychle dostat krev znovu do srdce. Čím dříve vám lékař obnoví zásobování krví, tím menší poškození vašeho srdečního svalu bude. Angioplastika také zmírňuje bolesti na hrudi a může zabránit dušnosti a dalším příznakům spojeným s infarktem.

Angioplastika může také snížit pravděpodobnost, že byste mohli potřebovat invazivnější bypass srdce (otevřenou operaci srdce), který vyžaduje výrazně delší dobu na zotavení. Angioplastika může snížit riziko dalšího infarktu.

Rizika angioplastiky

Angioplastika je obecně bezpečný postup bez komplikací.

Podle odborných zdrojů je menší míra komplikací přítomná u 5 ze 100 lidí, méně pak u velkých ústavů a zařízení specializujících se na angioplastiku.

Ačkoli jsou komplikace z angioplastiky vzácné, mohou zahrnovat:

  • prodloužené krvácení z místa zavedení katétru do třísla nebo zápěstí
  • poškození krevních cév, ledvin nebo tepen
  • alergická reakce na barvivo
  • bolest na hrudi
  • arytmie nebo abnormální srdeční rytmus
  • zablokování, které vyžaduje nouzový bypass (hodně vzácné)
  • krevní sraženina
  • mrtvice
  • infarkt
  • poškození tepny nebo velké krevní cévy

Starší jedinci mají vyšší riziko komplikací způsobených angioplastikou, stejně jako pacienti s následujícími stavy:

Existuje také šance, že se tepna znovu zablokuje plakem kvůli procesu zvaného restenóza, posun plaku nebo trombóza stentu, což je sraženina ve stentu.

Zotavení z angioplastiky

Po dokončení angioplastiky kardiolog odstraní katétry. Bolestivost, modřiny a možná krvácení jsou běžné kolem oblasti, kde do těla vstupovaly katétry.

Pacient se po angioplastice obvykle zotaví v nemocnici za několik hodin nebo zůstává přes noc, než se vrátí domů. Nesmí řídit, protože může mít v těle sedativní léky. Bude mít také omezení ve zvedání asi týden poté.

Lidé se často mohou vrátit do práce do týdne, ale jejich lékař poradí, jak a kdy mohou být aktivní.

Následná návštěva po angioplastice je klíčovým aspektem léčby. Lékař zkontroluje zdraví jednotlivce, upraví léky podle potřeby a vypracuje plán průběžné léčby jejich kardiovaskulárního zdraví.

A co vy? Podstoupili jste angioplastiku? Budeme rádi za popis vašich zkušeností v komentářích pod článkem.

Co si dále přečíst?

VIDEO: Angioplastika (Plánovaná koronární angioplastika)

Sponzorováno

Zdroje a studie o angioplastice

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva