Sponzorováno

Cvičte podle typu vaší postavy – jak na to? 4.92/5 (12)

Jak cvičit podle postavyNedaří se vám hubnutí? Nemusí to být vždy způsobeno jenom nesprávnou stravou, jelikož jsou i důvody, které souvisí s cvičením. To by mělo odpovídat nejenom vašim cílům, ale i tomu, jaký konkrétní typ je vaše postava. Přinášíme vám rady spojené s tím, co je právě pro tu vaši nejlepší. Sami uvidíte, že po pár týdnech bude výsledek konečně znatelný.

Postava tvaru hrušky

První typ postavy je označován jako takzvaná hruška. Jedná se o poměrně častý typ postavy, který je charakteristický tím, že se tukové zásoby ukládají hlavně v oblasti hýždí a také v oblasti stehen. Zde se hromadí hlavně takzvaný podkožní tuk. Kromě toho, že postava pro mnoho z vás může vypadat nevzhledně, je třeba pamatovat i na různá zdravotní rizika, která se k tomuto typu postavy vážou. Jedná se o:

Pokud se ptáte i na to, jak s touto postavou nejlépe zhubnout, je primárně doporučována intenzivní aerobní aktivita. Nejlépe potom taková, kdy nezapojujete jenom spodní polovinu těla, ale zapojujete tělo celé. Může to být třeba plavání, stejně jako aerobik, ale i běh. Doporučován není například spinning, jelikož ten primárně zaměstnává nohy. Stejná pravidla platí i o posilování. Když se k němu odhodláte, mělo by být také spojeno s celým vaším tělem, nikoliv jenom s jeho spodní fází. Zároveň doporučujeme začít posilovat až později. Typ postavy hruška totiž nejenom na zmíněných místech ukládá tuk, ale velmi dobře zde tvoří také svalovou hmotu. V kombinaci s podkožním tukem by estetický dojem nebyl vždy dokonalý.

Postava tvaru jablka

Druhý typ postavy je také spojován s ovocem, jelikož ho také poměrně výrazně připomíná. Podíváme-li se společně na riziková místa, je třeba říci, že se tuk nejčastěji ukládá ve střední části těla. Je to primárně oblast břicha, ale stejně tak to může být třeba i spodní část vašich zad. Zbytek těla, tedy především vaše nohy mohou zůstávat dokonale štíhlé. Navíc je třeba připomenout, že v případě tohoto typu postavy není tolik častý podkožní tuk, jelikož ukládán je takzvaný viscerální tuk, který je spojený spíše s tím, že doslova obaluje v nitřní orgány.

Sponzorováno

Cesta k dokonalé postavě nemusí být ani v případě tohoto typu postavy nijak složitá. Stejně jako v předchozím případě začněte intenzivní aerobní aktivitou. Zde je již jedno, jaké konkrétní sporty zařadíte. Ideální je jejich střídání. Čím více však budete zapojovat střední část těla, tím lépe. To platí i o následném posilování, jelikož to by právě na střední část vašeho těla mělo být přímo zaměřeno. Kromě klasické posilovny přijde vhod například jóga, nebo i pilates.

Postava tvaru chilli papričky

Tento typ postavy není příliš známý. Přesto existuje a tak se společně zaměříme i na problémy, které mohou mít právě ty ženy, které tuto postavu mají. Je charakteristická hlavně:

 • Plochým hrudníkem
 • Nezřetelným pasem
 • Minimálními hýžděmi

Někdy se říká, že chilli paprička je typ chlapecké postavy, jelikož u ní nejsou výrazné žádné křivky. Oblast ramen a pasu se tak stává stejně vysokou a postava působí až moc symetricky. Samozřejmě i zde je to dno hlavně ukládáním tuku, a to především v oblasti břicha.

Zatímco v předchozích případech jsme, jako dokonalou aktivitu doporučovali aerobní trénink, zde je dobré ho zcela vynechat, jelikož by nebyl efektivní s ohledem na to, že primárním cílem je postavu vytvarovat do potřebné polohy. Proto je mnohem více doporučováno posilování. Ideálně potom v rámci celého těla. Díky tomu budou nejenom rovnoměrně spalovány tuky, ale hlavně dojde k tomu, že svalová hmota dokáže celé tělo velmi dobře vyrýsovat. Je však třeba počítat s dlouhodobějším procesem a také s tím, že je do jídelníčku ideální zařadit i větší množství bílkovin. Právě ty mají na stavbu svalové hmoty velmi blahodárný vliv.

Jsou i další typy postav?

Výše zmíněné typy postav jsou tři hlavní, které se dnes používají. Je však možné, že se setkáte také s dalším označením. Tím prvním je mrkev, která je alternativou výše zmíněné chilli papričky. Stejně tak se můžete setkat s označením dýně, což lze jednoduše přirovnat k taktéž zmíněnému jablku. Někdy je používáno také označení brokolice, což charakterizuje především velké poprsí a následně boky a pas zhruba stejně široké. Pokud právě tomuto váš typ postavy odpovídá nejvíce, je ideální spojit cvičební aktivity, které jsme doporučovali jak u jablka, tak i hrušky. Tedy kombinaci aerobního tréninku a intenzivního posilování.

A co si dále přečíst na toto téma?

VIDEO: Vliv cvičení na naši postavu

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva