Sponzorováno

Chia semínka a cukrovka – jaký mají vliv? 4.5/5 (8)

Chia semínka a cukrovka - jaký mají vliv?Fanoušci zdravé výživy mluví o chia semínkách už celá léta. Nyní některé studie ukazují přínos těchto semen v případě cukrovky. Možná by právě vám mohla chia semínka pomoci. Jak konkrétně? To si rozebereme v našem článku.

Chia snižují LDL cholesterol v krvi

Chia semena jsou plná proteinu – a takových rostlin moc není. Mají vysoký obsah vlákniny, jsou velmi bohatá na zdravé omega-3 (ve skutečnosti jich mají více, než losos), a jsou také ceněny pro vysoký obsah vápníku a antioxidantů. Jeden článek z blogu Harvardu upozorňuje na studii, kdy při použití chia semínek u zvířat vedlo ke snížení LDL (neboli „špatného“ cholesterolu) a ke zvýšení HDL (tedy „dobrého“ cholesterolu).

Snižují hladinu triglyceridů v krvi

Častá konzumace chia semínek, také snižuje hladinu triglyceridů (hladinu tuků) v krvi. Ve studii, které se účastnilo 20 lidí s diabetem, pomohla chia semínka účastnílům studie s kontrolou hladiny glukózy v krvi, se snížením krevního tlaku a se snížením C-reaktivního proteinu, což je jeden z hlavních viníků u rizika onemocnění srdce. Studie byla publikována v odborném časopise Diabetes Care.

TIP: Chia semínka a děti

Sponzorováno

Chia jsou nadupaná vlákninou

Omega-3 mastné kyseliny a antioxidanty v chia semínkách jsou velmi zdravé, ale obsah vlákniny může být větší přínos, co se týče vlivu na cukrovku. Chia semínka zpomalují přechod glukózy do krve. Perfektně vás zasytí a tím sníží vaši chuť k jídlu.

Kontrolují hladinu cukru v krvi

Některé výzkumy ukazují, že chia semena mohou pomoci diabetikům kontrolovat hladinu cukru v krvi. Studie zveřejněná v roce 2007 v Diabetes Care zjistila, že chia mohou efektivně zlepšit kontrolu krevního cukru. Nicméně, výzkum stále probíhá.

Pomáhají s udržením zdravé hmotnosti

Chia semena mohou také pomoci při dosažení zdravé hmotnosti. Pokud máte cukrovku, je vaše hmotnost o to více důležitá. Chia semena jsou velmi bohatá na bílkoviny a vlákninu – tyto dvě živiny efektivně pomáhají dosažení pocitu sytosti, nedostanete tak do sebe žádné kalorie navíc. Budete mít méně hlad a to se na vaší hmotnosti projeví celmi pozitivně. Studie z roku 2014 zjistila, že chia napomáhají hubnutí a snížení obvodu pasu.

Chia semínka – sečteno a podtrženo

Chia semínka jsou obecně zdravá pro každého, včetně lidí s diabetem. Zatímco studie, která zkoumá účinky chia na kontrolu hladiny cukru v krvi stále pokračují, proteiny, vláknina, pro srdce zdravé tuky, antioxidanty – všechny tyto látky nalezené v chia semínkách jsou prospěšné pro lidi s cukrovkou.

Co dále si o chia semínkách přečíst?

VIDEO: Chia semínka – jak je připravit, abychom z nich získali to nejlepší

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva