Sponzorováno

Pěstování a zpracování zeleného ječmene – co jste nevěděli 4.83/5 (12)

Jak na pěstování zeleného ječmene?

Jak na pěstování zeleného ječmene?

První zmínky o ječmeni můžeme najít již v období kolem 17 000 let před naším letopočtem, kdy člověk sbíral a ochutnával všechny listy, semena a stonky rostlin. První historicky podložené nálezy se datují o něco později, 8 000-10 000 let před naším letopočtem, a to zejména z Asie a Afriky, kde se dodnes ječmen vyskytuje.

Dr. Hagiwara – otec myšlenky zeleného ječmene

Za otce zeleného ječmene je považován Dr. Hagiwara, který během svých výzkumů a pozorování zjistil, že nejvíce výživných látek se v rostlině nachází v období jejího intenzivního růstu, tedy dokud ještě není vyčerpávána kvetením a tvorbou semen. Tomuto faktu bylo později přizpůsobeno celé zpracování zeleného ječmene.

Náš tip: zkuste tyto zelené potraviny

Chemické látky mají zákaz

Zelený ječmen se pěstuje organickým a naturálním způsobem, proto je výběr vhodné půdy pro jeho pěstování velmi náročný. Dbá se na čistotu ovzduší, podzemních vod, ale i znečištění půdy předešlým používáním různých zemědělských chemikálií. Při jeho pěstování se totiž nepoužívají žádné pesticidy a další chemické látky.

Půda je bohatá na minerální látky, protože zelený ječmen se pěstuje střídavě s vojtěškou, čímž je zabráněno vyčepání a znehodnocení půdy, tedy jednostrannému vyčerpání živin.

Aby bylo organické pěstování dokonalé, ječmen je zavlažovaný výhradně mineralizovanou vodou z čistých podzemních pramenů. Častokrát se můžete setkat s označením mladý zelený ječmen, nebo jen mladý ječmen. Tento název dostal zelený ječmen právě díky období jeho sběru, který je velmi brzy po jeho vyklíčení.

Sponzorováno

Sběr ve 20-25 cm rostlinky ječmene

Když rostlinka vyroste do výšky 20-25 centimetrů, je připravena na svůj sběr a následné zpracování. V této fázi svého růstu má rostlinka teprve listy, ve kterých jsou koncentrované všechny výživné látky samotné rostlinky. Tato fáze je nejlepší na zpracování a vytížení co největšího množství živin. V další růstové fázi již totiž obsah výživných látek postupně klesá, protože rostlinka se vyčerpává tvorbou stébel a následnou tvorbou květů a semen.

Zpracování zeleného ječmene

Zpracování této rostlinky může probíhat třemi způsoby.

1. Sušení získané šťávy z ječmene

Při prvním způsobu se mladé lístky zeleného ječmene seberou, umyjí a následně vylisují. Získaná šťáva se při teplotě 31 °C suší asi 2 minuty. Za tuto dobu vznikne 100% nepasterizovaný prášek, který si můžete, vakuově zabalený, koupit v obchodě. Celé zpracování, od sklizně až po balení, netrvá více než dvě hodiny, proto je většina výživných látek uchována ve světle zeleném prášku mladého ječmene.

2. Sušení listů zeleného ječmene

Druhý způsob zpracování je velmi podobný. Opět se posbírají a umyjí lístky, ale místo toho aby se lisovali, jsou usušené a podrcené na jemný prášek. V závislosti na způsobu sušení může být prášek zelené nebo hnědé barvy. Takový typ zpracování způsobí, že v prášku zůstane poměrně velké množství vlákniny na úkor výživných látek.

3. Louhování ve vodě

Posledním, třetím způsobem získávání živin ze zeleného ječmene je louhováním ve vodě. Kvalita a síla extraktu závisí na délce a teplotě samotného louhování. Je ale důležité podotknout, že kvalita takto zpracovaného zeleného ječmene není ani z daleka tak velká jako u prvních dvou způsobů zpracování.

A co vy? Dáváte si někdy zelený ječmen? Máte rádi zelené potraviny?

Kde si o zeleném ječmenu přečíst více?

VIDEO: Dominika Marková – Mladý ječmen

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva