Sponzorováno

Arónie neboli jeřabina černá – černé bobule plné zdraví 4.81/5 (21)

Arónie neboli jeřabina černá - černé bobule plné zdravíV Česku běžně rostoucí keř, obsypaný černými bobulkami působí spíše okrasně, než užitkově. A přitom se jedná o bombu pro zdraví. Možná vám roste i pod okny, nebo v blízkém parku a vy ani nevíte, jaká je to zdravá pochoutka. Je nabitá množstvím vitamínů, minerálních látek a obsahuje i barvivo, které působí jako prevence před rakovinou.

Arónie se pěstuje hlavně v Rusku

I když domovem aronie jsou hlavně severněji položené země a Rusko, její původ sahá do Severní Ameriky. Běžně ji však můžeme najít i v našich zeměpisných šířkách. Je to keř, který dorůstá až do výšky dvou metrů a má černé bobulovité plody, které jsou seskupeny v hroznech podobně jako plody bezu černého. Někteří, zejména ti dříve narození, ji znají také pod názvem jeřabina černá.

Obsahuje i bílkoviny a vlákninu

Plody aronie jsou bohaté na mnohé výživné látky. Obsahují:

 • bílkoviny – 1,4 g./100g. – 5,3 g./100g.,
 • minerální látky : draslík, hořčík, vápník, zinek, jód, železo, sodík, či mangan,
 • vitamíny: A, C, E, K,
 • folátysloučeniny kyseliny listové,
 • barvivo anthocyanin – bojuje proti rakovině.

Jak s arónií naložit?

Plody aronie dozrávají v druhé polovině srpna. Dají se posbírat a konzumovat čerstvé, mají však poměrně trpkou až nakyslou chuť a proto je vhodné kombinovat je s jinými, sladšími plody, například hruškami či jahodami. Kromě toho si z aronie můžete připravit čaj, zavařovat ji zda použít jako barvivo při zavařování jiných druhů ovoce, například jablek, hrušek. Tato kombinace je u mnoha velmi oblíbená. Dají se z ní také vyrobit chutné džemy, likéry a můžete si ji i usušit.

Sponzorováno

Kdy aronie pomáhá?

Plody aronie pomáhají při:

Jeřabina černá dozrává až koncem léta, ale sama neopadává. V zimě slouží jako potrava pro ptactvo. To, že je zralá poznáte podle toho, že po potáhnutí bobulek se snadno oddělí a není problém při jejich trhání. Už po slabém tahu se sami uvolní. Plody, které jsou nabité flavonoidy a antioxidanty, mají černou barvu, což je způsobeno právě zmíněným barvivem anthocyanin. Toto barvivo zajišťuje nejen barvu plodu, čímž chrání jeho obsah před slunečním zářením, ale bylo dokonce zjištěno, že má schopnost působit preventivně proti rakovině.

Víno z aronie je úžasné

Pokud patříte ke vinařům, kteří mají rádi ovocné chutě vín, vyzkoušejte víno ​​z aronie. Dělá se v různých kombinacích, skvěle chutná například ve variaci s černým rybízem, protože se chuťově bravurně doplňují. A takové víno je navíc nejen chutné, ale i nesmírně zdravé. Kromě toho se v potravinářství využívá například i na barvení ochucených jogurtů, protože její barvivo je opravdu silné.

Recept na víno z aronie:

• 450 g cukru
• asi 2 kg aronie
• kvasinkovou kulturu
• trošku živné soli

Postup: Plody umeleme, vylisujeme a necháme odkalit. Přidáme cukr (450 g na litr), zákys čisté kvasinkové kultury a 0,16 živné soli. Necháme kvasit při teplotě 20 stupňů. Pokud je třeba, podle chuti dosladíme.

VIDEO: Arónie a zdraví

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva