Sponzorováno

Koktejly na hubnutí – kdy opravdu pomáhají? A co naopak výrobci nechtějí přiznat? 4.78/5 (9)

Mohou koktejly na hubnutí fungovat? Ano i ne.

Mohou koktejly na hubnutí fungovat? Ano i ne.

Na adresu koktejlů na hubnutí často najdete kritiku. Na internetových diskuzích byste snadno našli nějaký negativní příběh o tom, jak koktejl na hubnutí „nefungoval“.

Proč potom ale i někteří známí výživoví poradci doporučují koktejly na hubnutí?

Vysvětleme si základní princip koktejlů na hubnutí. Cílem je usnadnit sestavení správné stravy pro člověka, který chce zhubnout. Člověk, který chce zhubnout, by měl provést následující změny ve stravě:

 • snížit podíl tuků a cukrů
 • zvýšit podíl kvalitních bílkovin
 • zvýšit množství vlákniny
 • zvýšit množství vitamínů

Bohužel většině lidí se nepodaří těchto změn docílit, ať už z důvodu nedostatku času nebo protože nezvládají všechny aspekty ohlídat.

Výrobci jsou samozřejmě schopni namíchat takové suroviny, z nichž ve výsledku vznikne koktejl, který splňuje všechny požadavky – obsahuje málo tuků a cukrů, hodně bílkovin, hodně vlákniny a hodně vitamínů.

To zní dobře, že?

Proč tedy nejíst jen koktejly na hubnutí, když nám poskytují optimální složení živin? Bohužel musíme brát na vědomí, že se jedná o koktejly, čili o tekutou stravu. A naše střeva jsou zvyklá na trávení pevné stravy. Kromě toho bez pevné stravy bychom brzy přišli o zuby, protože by nám ochably.

V žádném případě tedy nemohu doporučit nahradit celý jídelníček koktejly na hubnutí.

Pokud však nemáte čas si neustále připravovat zdravá a dietní jídla, nelze nic namítat proti tomu, když nahradíte v rámci hubnutí jedno denní jídlo kvalitním hubnoucím koktejlem. To je úplně v pohodě.

Sponzorováno

Odkud se tedy berou ty negativní zkušenosti s koktejly na hubnutí?

Nelze pochybovat o tom, že kvalitní koktejl při hubnutí může pomoci – jasně to vyplývá ze složení. Neetické však je, pokud Vám prodejce namluví, že stačí konzumovat hubnoucí koktejly a člověk na 100 % zhubne. Přesně toto se bojí výrobci koktejlů na hubnutí přiznat.

Existuje obrovský rozdíl mezi „Kvalitně vyrobené koktejly pomohou při hubnutí“ a „Stačí jíst naše koktejly a nic jiného nedělat a na 100 % zhubnete“.

Je to stejný rozdíl jako „Jíst k večeři zeleninový salát místo přílohy vám pomůže zhubnout.“ a „Stačí jíst k večeři zeleninový salát místo přílohy a automaticky zhubnete, ať se děje, co se děje“.

Je to stejná logika – samozřejmě Vám pomůže jíst jednou denně zeleninový salát místo přílohy, ale neznamená to, že už pro zhubnutí nemusíte nic dalšího dělat. Stejně tak Vám pomůže nahradit jedno denní jídlo koktejlem na hubnutí, ale neznamená to, že už pro zhubnutí nemusíte nic dalšího dělat.

Negativní zkušenosti s koktejly na hubnutí nejčastěji pochází od lidí, kterým reklama namluvila, že stačí jíst koktejly na hubnutí a automaticky zhubnou.

Berte tedy koktejly na hubnutí jen jako pomocníka – ne jako zaručený způsob hubnutí.

Proč mnoho lidí nezhubne, i když dodržují přísnou životosprávu a přijímají málo kalorií?

Protože nadváha často nesouvisí pouze s příjmem a výdejem kalorií – u většiny osob s nadváhou hrají roli i zdravotní příčiny nadváhy – a často o tom dotyční ani neví.

Bez odstranění těchto příčin se pak hubne jen velmi obtížně. Naopak když se odstraní, jde hubnutí mnohem snadněji.

Co si dále přečíst o hubnutí?

VIDEO: 3 SMOOTHIE NA DETOX A HUBNUTÍ

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva