Sponzorováno

To nejhorší, co děláte pro vaše záda 4.75/5 (8)

To nejhorší, co děláte pro vaše zádaDávejte si pozor na to, v jakých polohách provádíte běžné činnosti. I mytí zubů či zavazování tkaniček na botě se mohou skončit špatně. Podívejte se na činnosti, které Vašim zádům nedělají právě dobře.

Vysávání

Při snaze zbavit podlahu i té poslední drobky se nepřirozeně hrbíte. Rukojeť vysavače si nastavte na výšku, při které si udržíte narovnaná záda. Stejná pravidla platí i pro koště a mop, při čištění podlah a zametání se nikdy nehrbte.

Vstávání z postele

Téměř čtvrtina píchnutí v zádech se ohlásí při ranním vstávání. Po nočním odpočinku jsou svaly ztuhlé a to poslední, co potřebují, je sed z lehu na zádech. Přetočte se na bok a pomalu vstávejte, opřeni o pokrčenou ruku, která je zapření o postel. Záda držte po celou dobu narovnaná.

Mytí zubů a nádobí

V hlubokém předklonu se sklánějí nad umyvadlem, abyste vodou nepostříkali vsetko okolo? Chyba! Vyzkoušejte to tak, abyste záda nebyla ani v nejmenším nezatěžovány. Levou nohou vykročte a mírně ji pokrčte. Pravou narovnejte, celé chodidlo nechte na zemi. Předkloňte se tak, aby byl záda narovnaná. Takto můžete i mýt nádobí.

Těžký nákup

Polovina všech bolestí v zádech nastane při zvedání těžkých předmětů. Za žádných okolností náklad nezvedejte v předklonu. Nákup si rozdělte vždy do dvou tašek. Všechno ostatní nejprve potěžkejte, aby se tělo připravilo na hmotnost, kterou chcete zvednout. K nákladu si vždy dřepněte, co nejvíce si ho přibližte k trupu a pomalu se zvedněte spolu s ním.

Sponzorováno

TIP: Přečtěte si o bolesti spodních zad

Spadlé předměty

Přestože vám na zem padli pouze klíče a ne kilo cukru z regálu v potravinách, nikdy se pro něj neohýbejte v hlubokém předklonu, ale pěkně si dřepněte a snažte se držet narovnaná záda.

Koupání dítěte

Ohýbání se k dítěti, které se vesele baví ve vaně plné pěny. Klekněte si k němu! Na ruce ho berte vždy z podřepu. Neplatí to jen při vytahování z vany!

Vázání tkaniček

Nohu si vždy vyložte na podstavec nebo se k botě ohněte v podřepu. Nemáte tkaničky, ale polobotky bez vázání? Použijte zouvák. Mívají i dlouhou ručku, při níž se nemusíte sehnout. Vysoké kozačky si na nohy natáhněte vždy v sedě.

Velké břicho

Čím pevnější máte břišní svaly, tím snadněji udržíte narovnaná záda. Záda a kříže vás nemusí bolet, pokud jim ráno věnujete desetiminutovou rozcvičku. Uvolníte ztuhlá místa a posílíte oslabené zádové svalstvo. Výhodou je, pokud si pamatujete rozcvičku ze základní školy, tedy kmitání rozpaženýma rukama.

Tažení kufru po schodech

Pokud potřebujete velký kufr vytáhnout na třetí patro a výtah nefunguje, musíte to zvládnout po schodech. Postavte se před kufr na vyšší schod, pokrčte se v kolenou a bez zaoblení páteře zatáhněte kufr za sebou.

Píchlo Vás v zádech?

Píchnutí je obranný reflex, má páteř ochránit před větším poškozením. Každý kloub má daný jistý rozsah pohyblivosti. Pokud ho při vytočení překročíte, píchne vás. Stane se to proto, že některé přetížené a líné svaly nezastavily extrémní pohyb kloubů ve správném čase. Zdravé svalstvo by ho stoplo dříve, než byste si stihli ublížit.

TIP: Jak na bolesti zad? Poradíme vám.

Sponzorováno

Zdroj obrázku: Fotolia.com

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva