TOP zajímavosti o lidských očích
Připravili jsme pro vás desítky zajímavostí o vašich očích. Podívejte se na ně.
1. Oči se obecně začaly rozvíjet někdy před 550 miliony lety. Nejjednoduššíma očima byly skvrny fotoreceptorového proteinu v jednobuněčných zvířatech.
2. Vaše oči se začali vyvíjet cca 2 týdny po tom, co jste byli započati (tedy cca 2 týdny po otěhotnění vaší matky).
3. Celková délka očních řas, které jednomu člověku v životě vyrostou, je něco přes 30 metrů a každá oční řasa má životnost asi 5 měsíců.
4. Příroda to s našima očima vymyslela chytře. Abychom chránili naše oči, jsou umístěny v duté oční jamce. Obočí pak zabraňuje tomu, aby se pot a kapky dostaly do vašich očí. Řasy chrání naše oči před prachem a podobnými částečkami (prostě aby se vaše oči nepoškodily).
5. Vaše oční bulvy mají stejnou velikost od narození až po smrt, zatímco třeba váš nos a uši stále rostou.
6. Oko se skládá z více než 2 milionů „pracovních dílů“.
7. Pouze 1/6 lidské oční bulvy je obnažena (vystavena světlu).
8. Rohovky jsou jediné tkáně, které neobsahují krev. Rohovka musí zůstat čirá, aby správně odrazila světlo. Pokud by zde byly přítomny krevní cévy, narušily by tento proces.
9. Hmotnost lidského oka se pohybuje zhruba pod hranicí 30 gramů.
10. Oko nemůže být transplantováno. Více než 1 milion nervových vláken spojuje každé oko s mozkem a v současné době tato spojení nedokážeme obnovit.
11. Až 80% našich vzpomínek je určeno tím, co vidíme.
12. Oči se rychle uzdravují a regenerují. S náležitou péčí potřebujete jen asi 48 hodin k opravě poškozené rohovky.
13. Na světě existuje zhruba 39 milionů lidí, kteří jsou úplně slepí, a zhruba 6 krát tolik má nějaké problémy se zrakem.
14. 80% problémům se zrakem se dá vyhnout nebo jdou dokonce léčit.
15. Lidé a psi jsou jediným druhem, o němž je známo, že hledají v očích jiného člověka vizuální znamení.
16. Otisky prstů mají 40 jedinečných vlastností, ale duhovka jich má 256, což je důvodem, proč se sítové skeny oka stále častěji používají pro bezpečnostní účely.
17. Lidé, kteří jsou slepí, mohou někdy vidět své sny, pokud se nenarodí už slepí.
18. Na snímcích se objevuje „červené oko“, protože světlo z blesku se odrazí od zadní části oka. Choroidea, neboli cévnatka, je umístěna za sítnicí a je bohatá na krevní cévy, které pak na filmu působí červeně.
19. 80% toho, co se učíme, je přes naše oči.
20. Oči jsou druhým nejsložitějším orgánem po mozku.
21. Průměrné mrknutí trvá přibližně 1/10 sekundy.
22. Vidění je tak velká část každodenního života, že vyžaduje, aby se do této „akce“ zapojila asi polovina mozku.
23. U novorozenců nenajdete slzy. Dělají sice plačící zvuky, ale slzy jim netečou, dokud nejsou ve věku 4-13 týdnů.
24. Buňky ve vašem oku mají různé tvary. Tyčinky umožňují vidět tvary a kuželovité buňky umožňují vidět barvy.
25. Mrkáte asi 12 krát každou minutu. Když mluvíte, mrkáte víc.
26. Někteří lidé se narodili se dvěma různě barevnými očima. Tento stav se nazývá heterochromie.
27. Ze všech svalů ve vašem těle jsou nejaktivnější ty svaly, které ovládají vaše oči.
28. Lidské oko funguje stejně jako kamera. Stejným způsobem, jakým objektiv fotoaparátu zaostří světlo na fotosenzitivní povrch, vaše oči zaostří světlo na sítnici.
29. Nejběžnější barva očí na světě je hnědá. Více než 55% světové populace má hnědé oči. Barva očí je určena genetikou, protože diktuje, kolik melaninu je produkováno ve vaší duhovce. Barva očí je určena množstvím melaninu v duhovce.
30. Je mýtus, že lháři mají méně očního kontaktu. Ve skutečnosti se dobře vycvičený lhář pokusí oční kontakt nadměrně kompenzovat jako pokus „dokázat“ vám, že mluví pravdu.
31. Lidské rohovky jsou velmi podobné rohovce žraloků. Tato podobnost znamená, že oči žraloků mohou být použity jako náhražky při operacích lidského oka.
32. Je nemožné kýchat s otevřenými očima. Vaše oči a nos jsou spojeny kraniálními nervy, takže stimulace z kýchnutí stimuluje jeden nerv mozku, pak stimuluje dolů další nervy k víčkům, obvykle vyvolávající mrknutí.
33. Kuřáci mají téměř dvojnásobnou šanci na problémy se suchým okem. Tabákový kouř je známý tím, že dráždí oči – dokonce i expozice kouře z pasivního kouření může zhoršit suché oko, zejména u nositelů kontaktních čoček.
Sponzorováno
34. Sluneční paprsky byly spojeny s poškozením očí. Při expozici UV záření bylo spojeno několik očních stavů, jako je katarakta a pterygium. Chcete-li ochránit oči před nebezpečím slunce, měli byste nosit dobře nasazené sluneční brýle, nejlépe ve stylu „okolo celého oka“.
35. Slzy pomáhají chránit naše oči před infekcí. Jakékoliv nečistoty a prach, kterým se podaří projít obranou řas a obočí, jsou odplaveny slzami. Slzy naplněné protilátkami, které bojují proti infekcím.
36. Naše oči se instinktivně automaticky zavřou, aby nás chránily před vnímaném nebezpečí. Vynikající reflexní kontrola našich očních víček jim umožňuje automaticky se zavřít, když zjistí, že objekt je příliš blízko oka nebo se objeví náhlé jasné světlo.
37. My ve skutečnosti vidíme věci vzhůru nohama a náš mozek pak mění obraz správným způsobem.
38. Oční vyšetření může detekovat schizofrenii. Duševní poruchu lze diagnostikovat s 98,3% přesností pomocí jednoduchého vyšetření očí. Test kontroluje abnormality pohybu očí.
39. Ve vesmíru nemohou astronauti plakat. Kvůli nedostatku gravitace ve vesmíru nepadají astronautům slzy. Namísto toho se shromažďují v malých koulích a v očích pálí.
40. Diabetes je obvykle nejprve detekován během očního testu. Pacienti trpící diabetem typu 2 často nemají zřetelné příznaky. Pokud se jedná o tento případ, pak je tento stav často nejprve zaznamenán během vyšetření očí kvůli malým krvácením, kdy krev uniká z krevních cév v zadní části oka.
41. Mrknete v průměru 4,200,000 krát ročně.
42. Děti mrkají o hodně méně než dospělí. Existuje několik teorií, proč děti mrkají pouze jednou nebo dvakrát za minutu. Někteří vědci věří, že je to proto, že otvírání oka dítěte je mnohem méně časté, a proto vyžaduje méně mazání. Jiní věří, že je to proto, že tráví spoustu času spánkem a unavené oči dospělých mrkají víc.
43. Tučné ryby, vitamín A a vitamín C pomáhají zachovat dobrý zrak. Studie zjistily, že konzumace mastných ryb nejméně dvakrát týdně (jako je losos nebo makrela) může přispět ke snížení rizika makulární degenerace související s věkem – ta je běžnou příčinou slepoty ve stáří. Vitamín A a vitamin C také udržují dobré oční zdraví.
44. V průměru se lidé dívají jeden na druhého cca sedm vteřin, pak se odvrátí. Neustálý kontakt s očima může být zastrašující a nepříjemný pro druhou osobu. Při poslechu někoho jiného je však dobré udržovat oční kontakt 90% času.
45. Vaše oko je nejrychleji reagující sval v těle. Stahuje se za méně než 1/100 sekundy. Oční svaly společně provádějí celkem sedm odpovídajících pohybů, které vám umožňují sledovat pohyblivé předměty.
46. Při narození mohou narozená miminka vidět pouze v černou, bílou a některé odstíny šedé. Je tomu tak proto, že některé nervové buňky v jejich sítnici a mozku nejsou ještě plně vyvinuty. Rozvíjejí se však asi o týden později.
47. Lidé s modrýma očima sdílejí pravděpodobně stejného předka. Původně všechny lidské bytosti měly hnědé oči, dokud nedošlo ke genetické mutaci – někdy pře 6 000 až 10 000 lety. Každá modrooká osoba sdílí tohoto velmi, velmi vzdáleného příbuzného.
48. Muži a ženy v mozku zpracovávají barvy trochu odlišně. Výzkum ukázal, že muži a ženy vidí barvy trochu jinak. Je pravděpodobné, že mužský hormon testosteron ovlivňuje způsob, jakým mužský mozek zpracovává informace získané okem. Rozdíl je však jen velmi malý.
49. Hrání Tetrisu může léčit líné oko. Kanadští lékaři zjistili, že tato logická hra je účinná při cvičení obou očí, aby pracovaly společně. Ve skutečnosti tato hra funguje lépe než tradiční oční náplast.
50. Lidské oko může rozpoznat až 500 odstínů šedé.
51. Lidské oko může fungovat ve 100% v každém okamžiku bez nutnosti odpočinku.
52. Pštrosí oko je větší než jeho mozek.
53. Ve správných podmínkách a osvětlení mohou lidé vidět světlo svíčky ze vzdálenosti až 22 kilometrů.
54. Vidíte vlastně mozkem, ne očima. Naše oči fungují jako kamera zachycují světlo a posílají data do mozku.
Sponzorováno
55. Psi nemohou rozlišovat mezi červenou a zelenou barvou.
A co si ještě o lidském oku přečíst?
- Co nejčastěji způsobuje problémy očí?
- Potraviny pro zdravé oči – jezte je
- Jak vlastně funguje lidské oko?
Studie a zdroje článku
- Towards a better understanding of human eye disease: insights from the zebrafish, Danio rerio Autor: Jonathan Bibliowicz
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Lidské oko
Přečtěte si také naše další články